Beykoz’un 40 yıllık mekânı Dilruba boşaltıldı!

Beykoz’un en uğrak yerlerinden biri olan Dilruba Kır Kahvesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri tarafından sabah saatlerinde tahliye edildi. Tahliye işleminin devam eden mahkeme kararına rağmen İBB Başkanı Ek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’un en uğrak yerlerinden biri olan Dilruba Kır Kahvesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri tarafından sabah saatlerinde tahliye edildi. Tahliye işleminin, devam eden mahkeme kararına rağmen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun istediği üzerine gerçekleştirildiği iddia ediliyor. 

https://www.youtube.com/watch?v=ZZtIcgZqGY0***

Beykoz Korusu içerisinde bulunan, ilçe sakinlerinin en uğrak mekânlarından biri olan 34 yıllık Dilruba Kır Kahvesi, sabah saatlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) zabıta ve polis ekipleri tarafından tahliye edildi.

Dilruba Kır Kahvesi Müdürü Recep Ateştepe, konuya ilişkin Beykoz Güncel Haber’e konuştu. Ateştepe, devam eden mahkeme kararına rağmen herhangi bir tutanak, tespit, uyarı ve tebligatın olmadığı halde tahliye işleminin yapıldığını söyledi.

“SİZİ ÇIKARTACAĞIZ”

İBB ile sözleşmelerinin bitmesine 15 gün kala kamu yararı gözetildiği gerekçesiyle tahliye haberini aldıklarını söyleyen Dilruba Kır Kahvesi Müdürü Recep Ateştepe, “Kamu yararının ne olduğuna dair bir proje sunulmadı. 1 Kasım itibariyle sözleşmemiz bitiyordu. Kiramıza yüzde 40 civarında zam yaptılar. 3 aylık kirayı ödedik. Biz burada kiracıyız, işgalci değiliz. 4. ay kiramızı ödemek için İBB’ye gittik ve Emlak Müdürlüğü, ‘Sizi çıkartacağız’ dedi. Biz de kira ödediğimizi söyledik ve çıkartma nedenini sorduk. Daha sonra yürütmeyi durdurma kararı aldık.” dedi.

“DAVA SONUCUNU BEKLEMEDEN TAHLİYE BAŞLATTILAR”

Yürütmeyi durdurma kararının bir hafta içerisinde iptal olduğunu aktaran Ateştepe, “Dünyanın en hızlı yürütmeyi durdurma iptali oldu. Biz de gerekçe gösterilmeden, kiralarımızın tahsis edildiği ve kontratın devam ettiği halde hukuksuz bir şekilde karar alındığı için dava açtık. Dava şuan devam ediyor. Sonucunu beklemediler. Yürütme kararının iptal edilmesiyle, bugün 50-60 tane zabıtayla gelip tahliye işlemini başlattılar.” diye konuştu.

“EMİR BÜYÜK YERDEN”

Ateştepe, “‘Bizi neden çıkartıyorsunuz, gerekçeniz ne?’ diye sorduk ‘Emir büyük yerden’ şeklinde cevap verildi. Büyük yerin neresi olduğunu bilmiyoruz. Ekrem İmamoğlu’nun burayı özel olarak istediği söyleniyor ama ben kendi ağzından duymadım. Ekrem İmamoğlu’nun korulara geldiği, burayı da beğendiği ve BELTUR yapılsın dediği söyleniyor.” dedi. 

“BELTUR’UN BUNDAN HABERİ YOK”

BELTUR yetkililerine ulaşarak buraya dair bir projelerinin olmadığını öğrendiklerini vurgulayan Recep Ateştepe, “BELTUR’un bundan haberi bile yokmuş. Burada başka bir şey var ama biz çözemedik.” şeklinde konuştu.

“NE VAR NE YOK ATTILAR DIŞARI”

Recep Ateştepe, “Emlak Dairesi’nden bize ‘Sizin tahliyeniz onaylanmadı, son güne kadar sakin olun’ denildi. İBB ekipleri sabah geldiklerinde biz kendimiz tahliye edelim, zabıta boşaltmasın dedik ama ne var ne yok attılar dışarı. Kanunsuz, hukuksuz olduğu için tekrar mahkemeye başvurduk yürütmeyi durdurmanın tekâmülünü istedik.”  dedi. 

İYİ PARTİ’DEN İMAMOĞLU’NA TEPKİ

Tahliye kararına bir tepki de İYİ Parti Ümraniye İlçe Başkan Yardımcısı Ayşegül Sazçalan’dan geldi.

Ayşegül Sazçalan, sosyal medya platformu Twitter hesabından “Sn. Ekrem İmamoğlu Beykoz Korusu içerisindeki Dilruba Kır Kahvesi isimli Cafe’nin onlarca zabıta memuru ve polis eşliğinde baskına gelir gibi tasfiye edilmesi hiçte hoş bir durum değil. Buradan ekmek yiyen bir sürü insan var. Çalışan mekâna gelip boşaltın hemen demek yakışmamış. Üstelik 3 ay önceden bu ayın kirasını peşin olarak vermişler. Buradaki yetkililere verilen bilgi de aynen şöyle; Burayı şu anda tasfiye ediyor olmamız doğru değil, ama Sn. Ekrem İmamoğlu “burayı istiyorum, sonuçları ne olursa olsun, boşalttırın” talimatı verdi..” şeklinde paylaşım yaptı.

“İBB’NİN BELTUR ARACILIĞIYLA İŞLETECEĞİNİ DUYDUM”

Beykoz Güncel Haber’e konuyla ilgili konuşan CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, “Sözleşmesi bitmiş galiba. İBB’nin BELTUR aracılığıyla işleteceğini duydum.” dedi. Düzgün, Ekrem İmamoğlu’nun burayı özel olarak istediği iddialarına ise “Ekrem Başkan’ın orayı bildiğini dahi sanmıyorum. Süreleri dolduğu için İBB tahliyesini istiyor ya da yapıyor. Onu da bilemiyorum.” şeklinde konuştu.

“BELEDİYE’NİN KENDİ YERİ KULLANABİLİR”

İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir ise tahliye işleminden ve İYİ Parti Ümraniye İlçe Başkan Yardımcısı Ayşegül Sazçalan’ın gösterdiği tepkiden de haberinin olmadığını belirtti. Taşdemir, “Belediye’nin kendi yeri. İhtiyacı varsa bunu kullanabilir tabi ki de. Bilmiyorum sözleşmesi mi bitti nasıl oldu.” dedi.

Beykoz’un 40 yıllık mekânı Dilruba boşaltıldı!
Bizi Takip Edin