Beykoz’un çevreci küçük mucitleri belli oldu

Beykoz’da düzenlenen “Küçük Mucitlerin Çevre Dostu Eserleri Yarışması”nda geri dönüşüm malzemelerinden yaptıkları eserlerle dereceye giren ilkokul ve ortaokul öğrencileri ilçe sakinlerinin oyuyla belirlendi.
  • 13.12.2023 13:07:05

Beykoz Belediyesi’nin “Sıfır Atık” hedeflerine uygun olarak yeni nesillerde çevre ve atık yönetimi  bilinci oluşturmak için yürüttüğü “Yeşil Okul” Projesi kapsamında açılan yarışmada öğrenciler ambalaj atıklarından sürdürülebilir çevreye katkı için eserler tasarladı.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN AŞEVİ, YAĞMUR ROKETİ, MİNİ SÜPÜRGE

Çevreci öğrencilerin yoğun katılım gösterdiği yarışmada, aralarında sokak hayvanları için mama ünitesi, 100. Yıl Hatıra Köprüsü, orman yangınlarına karşı yağmur kapsülleri, oynadıkça çevre bilinci kazandıran “Geripoly” oyunu, akıllı kumbara, su sebili, lambalar, mini süpürge, dondurma çubuklarından mezura, defter ve oyuncakların yer aldığı birbirinden güzel eserler ortaya çıktı. 

BAŞKAN MURAT AYDIN ÖĞRENCİLERİ KUTLADI

Çocuklara çevre ve geri dönüşüm bilinci aşılayan yarışmada dereceye giren “küçük mucitler” Beykoz Belediyesi ana hizmet binası girişinde açılan sergide, ilçe protokolü ve belediyeden hizmet almaya gelen vatandaşların yaptığı oylamayla seçildi.

Sergiyi ziyaret eden Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın öğrencilerle tek tek sohbet ederek eserleri hakkında bilgi aldı. Başkan Murat Aydın beğeniyle gezdiği sergi sonrasında çevreci küçük mucitleri tebrik etti.  

İlçe sakinlerinin eserlerin yapılış amacı, çevreye katkısı ve uygulanabilirlik kriterlerine göre yaptığı oylama sonucu dereceye giren okullar ve ödülleri belli oldu.

Dereceye Giren İlkokullar:

Birinci: 100.Yıl Hatıra Köprüsü (Defterdar Mehmetbey İlkokulu)

İkinci: Hayvan Dostları İçin Aş Evi (Fatinhoca İlkokulu)

Üçüncü: Atma Dönüştür Defter( Fatinhoca İlkokulu)

Dereceye Giren Ortaokullar

Birinci: Mini Süpürge (Anadoluhisarı Ortaokulu)

İkinci: Damlaya Damlaya Göl Olur ( Karlıtepe Ortaokulu)

Üçüncü: Kubbe ( Nun Okulları)