Beykoz’un Covid-19 ile mücadele oranı açıklandı

İl Sağlık Müdürü, İstanbul’un aşı raporunu açıkladı. Beykoz, 39 ilçede 14. sırada yer aldı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İl Sağlık Müdürü, İstanbul’un aşı raporunu açıkladı. Beykoz, 39 ilçede 14. sırada yer aldı.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul ilçelerinin aşılanma oranlarını paylaştı.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün 39 ilçe içerisindeki aşılanma oranlarının da ilk kez paylaşıldığı verilere göre Beykoz yüzde 75 aşılama oranı 14. sırada yer alıyor.

“GÜNLÜK ORTALAMA 150 BİN AŞILAMA YAPIYORUZ”

İstanbul’da aşılamaların büyük bir özveriyle sürdürüldüğüne de dikkat çeken Prof. Dr. Memişoğlu, bugün itibariyle tam 4 bin 500 noktada aşılama yapılabildiğine dikkat çekerek “İnsanlara, yaşlılarımıza, kalabalık alanlara gidip kendimiz ilçe sağlık müdürlükleri vasıtasıyla aşı yapıyoruz. Şu anda İstanbul’da yaklaşık 4 bin 500 noktada aşı yapılabilir her gün. En çok bir günde 357 bin aşılama yaptık. Ama günlük olarak ortalama 150 bin bandında aşı yapabilir haldeyiz.” şeklinde konuştu.

“ÇİFT DOZ AŞILAMADA YÜZDE 60’A ULAŞTIK”

İstanbul’un aşılamada hedefine çok yaklaştığını da anlatan Prof. Dr. Memişoğlu, şu bilgileri verdi:

“Şu anda İstanbul’da aşılama oranımız bir tek doz aşıda hedef nüfusu 12 milyon civarında, yüzde 78 bandına yaklaşmış durumdayız. İki doz aşılarda da yaklaşık yüzde 60’a ulaştık. Bu nedenle İstanbul’da vaka sayılarında artış yaşansa da eskisi gibi yoğun bakım ve yatışlarda çok şiddetli bir artış beklemiyoruz. Geçmişe göre kıyasladığımızda, geçen Mart ayında, Ekim ayında ya da daha önceki pik dönemlerinde yaşadıklarımızı simüle ettiğimizde şu ortaya çıkıyor ki aşısızlardaki hastalanma yaş ortalamasıyla, aşı olanlardaki yaş ortalaması artık farklılaşmış durumda. Siz aşı olduğunuz zaman eğer yandaş hastalığınız varsa ve bağışıklık sisteminiz iyi değilse bile hastalanma riskiniz var ama çok azalmış durumda. Aynı şekilde yoğun bakıma düşme riskiniz de azalıyor. Verilerimiz de bunu gösteriyor zaten.”

Beykoz’un Covid-19 ile mücadele oranı açıklandı
Bizi Takip Edin