Beykoz'un erguvanları üretiyor, afiyetle yeniyor

Beykoz’da kadın el emeğinin ekonomik değere dönüştüğü, “Beykoz’un Erguvanları Kadın Kooperatifi”nde mantıdan erişteye, kahvaltılık sostan reçele çeşit çeşit doğal ve leziz gıda ürünleri tüketiciyle buluşuyor.
  • 19.12.2023 19:57:43

 

Beykoz Belediyesi tarafından, kadın girişimciliğini ve istihdamını desteklemek ve dezavantajlı kadınların emeklerini topluma ve ekonomiye kazandırmak amacıyla kurulan kooperatif, kısa sürede sofralarında anne eli tadını arayanların uğrak noktası oldu.

ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMADAN İÇLİ KÖFTEYE LEZZET ŞÖLENİ

Beykozlu maharetli kadınların sevgi ve özenle hazırladığı bir birinden leziz yiyecekler arasında Türk mutfağının baş tacı mantı, içli köfte, zeytinyağlı yaprak sarma en çok tercih edilen ürünlerin başını çekiyor.  

Anadolu’nun zengin yemek kültürünün ürünlere yansıdığı mutfakta, zeytinyağlı yaprak sarma Ege usulü, Anadolu usulü ve kirazlı çeşitleriyle damakları şenlendiriyor.

El açması baklavalar, börekler, kurabiye çeşitleri, şerbetli tatlılar da zahmetsiz, sağlıklı ve temiz yemek arayanlara göz kırpıyor.

İlçede yetişen mevsimlik meyvelerden yapılan reçel ve marmelat çeşitlerinin yanı sıra kış günlerinin vazgeçilmezi tarhana ve sebzeli erişteler de her daim reyonda yerini alıyor.

MUTLULUK VE LEZZETİN ADRESİ: MİLLET SOFRASI

“Beykoz’un Erguvanları Kadın Kooperatifi” üretim ve satış faaliyetlerini, yolu ilçeden geçen herkesin gönlünü sıcak çorba ikramıyla ısıtan “Beykoz Millet Sofrası”nda yapıyor.

Kavacık Meydanı’ndaki “Beykoz Millet Sofrası”nda her sabah tezgâh başına geçen girişimci kadınlar gün boyu en güzel yiyecekleri hazırlamak için hummalı bir çalışma yürütüyor.