Beykoz’un genç öğretmeninden alkışlanacak hareket!

Beykoz’da bulunan 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu’nda özel eğitim öğretmeni olan Çisem Akan (25), 3 özel eğitim öğrencisi için kendi imkanı ile özel sınıf oluşturdu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir yıllık öğretmen Çisem Akan, göreve atandığı Beykoz 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu’nda özel eğitim sınıfı olmadığını gördü. Sınıflardan birini özel eğitim sınıfına dönüştürmek kolları sıvayan Akan, hayal ettiği sınıfı kendi imkanlarıyla yaklaşık 2 ay içerisinde kurdu.

Beykoz’un genç öğretmeninden alkışlanacak hareket

İlk iş olarak sınıfın duvarlarına özel eğitim öğrencileri için bilgilendirici panolar asıldı. Özel araç-gereçler ile eğitim materyalleri de sağlandı.

Beykoz’un genç öğretmeninden alkışlanacak hareket

Sınıf duvarları 3 öğrencisiyle birlikte süslenirken öğrencilere ait birer dolap ve vesikalık fotoğrafları da yerleştirilerek öğrencilerin sınıfı sahiplenmesi amaçlandı.

Beykoz’un genç öğretmeninden alkışlanacak hareket

DHA’nın haberine göre ilkokulda öğretmen olmanın mutluluğunu yaşadığını söyleyen Çisem öğretmen, mesleğini çok sevdiği için yorulmadığını belirtti.

75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu'nda özel eğitim öğretmeni olan Çisem Akan

“SINIFIMIZIN İLK HALİ BOŞTU, SINIFI KURMAMIZ 2 AY SÜRDÜ” 

Yaklaşık 2 ay boyunca sınıfı kurmak için çalıştığını ifade eden Akan, “25 yaşımdayım. Trabzon Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünden 2021 yılında mezun oldum. Mesleğe başladığım zaman ‘Özel Eğitim’ ile ilgili bilgim yoktu. Alana girdiğim zaman özel eğitimin ne olduğunu öğrendim. Daha sonra bu alana kendimi çok yakın hissettim. Sınıfımızın ilk hali çok boştu. Öğrencilere yönelik hiçbir şey yoktu. Kendi imkanlarımız dahilinde sınıfı çeşitlendirmeye başladık. Öğrencilerimizin ilgi ve yeteneklerine göre, sınıfı bu şekilde düzenledik. Bazı malzemeleri internetten temin ettik, bazılarını sosyal medya platformlarından temin ettik. Bütün sınıfın eksikliklerini öğrencilerimle beraber tamamladık. Sınıfı değiştirmemiz yaklaşık 2 ay sürdü, eylül ayında tamamladık.” dedi.

Beykoz’un genç öğretmeninden alkışlanacak hareket

“İŞİNİZİ SEVEREK YAPTIĞINIZ ZAMAN HER ŞEY KOLAY” 

Sınıfın çocukların gelişimine faydası olduğunu savunan Akan, “Her şey değişti. Çocukların böyle bir sınıfta eğitim alması en doğal hakları. Eğitimin bu şekilde olması gerek.Onlar için güzel oldu. İşinizi severek yaptığınız zaman her şey kolay. Çocukların haftanın günlerini bilmesi gerekiyordu. Onlar artık her sabah sınıfa girdiklerine günleri öğrenerek giriyorlar. Bugünü, dünü ve yarını artık biliyorlar. Cihan isimli öğrencim 3 senedir harfleri öğrenememiş ama şimdi ‘CI’ harflerine kadar öğrendi. Diğer bünyelerde çalışmayı da isterdim ama ilkokul öğretmenliği çocukla birebir temas etmek açısından çok daha güzel.” diye konuştu.

.

.

Beykoz’un genç öğretmeninden alkışlanacak hareket!
Bizi Takip Edin