Beykoz’un hafızası kayıt altına alındı

Beykoz’un yakın geçmişinin ilçenin yaşayan hafızası yaşlı çınarların anlatımıyla kayıt altına alındığı “Beykoz’un Sözlü Tarihi-1” Kitabı, tanıtım programıyla okurlarla buluştu.

Beykoz’un hafızası kayıt altına alındı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi tarafından ilçenin yakın tarihini, sosyal ve ekonomik hayatını şekillendiren önemli olay ve hatıraları kayıt altına almak ve geleceğe aktarmak amacıyla hazırlanan sözlü tarih kitabı, 165 yaşlı çınarla yapılan söyleşiden oluşuyor.

“Beykoz’un Sözlü Tarihi-1” Kitabı Okurlarla Buluştu

3 SERİLİK KÜLTÜR ARMAĞANI

“Beykoz Kitaplığı Yayınları” arasından 3 serilik bir kültür armağanı olarak hazırlanan çalışmanın ilk ürünü olan kitap, toplumsal hatıralar eşliğinde ilçede yaşanan sosyo-ekonomik değişim ve dönüşümü gözler önüne seriyor.

“Beykoz’un Sözlü Tarihi-1” Kitabı Okurlarla Buluştu

Sözlü tarih kitabının tanıtımı için Kavacık Yaşam Merkezi’nde düzenlenen programa, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, tarihi tanıklıklarıyla kitaba katkı veren ilçe sakinleri, aileleri ve kitapseverler katıldı.

Tanıtım programı kapsamında ilk olarak kitapta hatıraları ve tanıklıkları olan yaşlı ilçe sakinleriyle yapılan söyleşilerin yer aldığı belgesel gösterimi yapıldı.

Beykoz'un hafızası kayıt altına alındı

“GEÇMİŞLE GELECEK ARASINDA KÖPRÜ KURUYORUZ”

Sözlü tarih çalışmalarının geçmişle gelecek arasında köprü kurmada önemli bir görev üstlendiğine dikkat çeken Başkan Murt Aydın, ilçe sakinlerinden aldıkları yetkiyle hazırladıkları kültür yayınları ve belgeseller vasıtasıyla şehrin hafızasını kayıt altına aldıklarını ve yeni nesillere aktardıklarını vurguladı.

Kitaba katkıda bulunan yaşlı ilçe sakinleri de hazırlanan eserin torunlarına bıraktıkları en güzel miras olduğunu belirterek başta Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın olmak üzere çalışmada emeği geçen herkese teşekkür etti.

“Beykoz’un Sözlü Tarihi-1” Kitabı Okurlarla Buluştu

Beykoz’un Sözlü Tarihi-1 Kitabı, Beykoz Kitaplığı ve Beykoz Millet Kıraathanesi raflarında basılı, kurumun web sitesinde ise PDF olarak, şehir tarihi meraklıları, akademisyenler, araştırmacı ve okurların istifadesine sunulacak.

.

.

Beykoz’un hafızası kayıt altına alındı
Bizi Takip Edin