Beykoz'un imar planları oy çokluğu ile kabul edildi

Beykoz'un 1/5000 ve 1/1000 geri görünüm, etkilenme ve siluet planları AK Parti meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul edildi.

Beykoz Belediye Meclisi'nin Temmuz ayı ikinci oturumunda Beykoz'da yaklaşık 108 bin kişiyi…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz‘un 1/5000 ve 1/1000 geri görünüm, etkilenme ve siluet planları AK Parti meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul edildi.

Beykoz Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı ikinci oturumunda Beykoz’da yaklaşık 108 bin kişiyi ilgilendiren 1/5000 ve 1/1000 ölçekli geri görünüm, etkilenme ve siluet imar planları görüşüldü.

1.Etap ve Öngörünüm dışında Anadolu Feneri’nden Yenimahalle’ye Beykoz’un büyük bir bölümünü ilgilendiren 1/5000 ve 1/1000 ölçekli geri görünüm, etkilenme ve siluet imar planları AK Parti grubunun oy çokluğu ile kabul edildi.

Beykoz Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı ikinci oturumu Belediye Başkan Yücel Çelikbilek yönetiminde açıldı. Yoklamanın ardından CHP grubu tarafından meclis başkanlığına; ‘Beykoz ilçesi Anadoluhisarı Mahallesi 37 ada 84, 86, 88 nolu parseller üzerinde devam eden inşaat faaliyetleri hakkında bilgi ve belge talebimizdir. İstanbul ili Beykoz ilçesi Anadoluhisarı Mahallesi 37 ada 84, 86, 88 nolu parseller üzerinde devam eden imalatlar hakkında varsa, parseller için ayrı ayrı inşaat imalatlarına ait inşaat ruhsatı verilmesi; kazı, dolgu ve harfiyat ile harfiyat nakliyesi ilişkin Beykoz Belediyesi ilgili müdürlüklerince verilmiş izinlere ait belge örneklerinin verilmesi…’ ifadelerini içeren bir önerge verildi. Önerge, başkanlık makamına havale edildi.

Müdürlük tekliflerinin onaylanmasının ardından gündemde olan raporlar görüşmeye açıldı. 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları hakkında imar komisyonu raporu meclis üyelerinin görüşlerine açıldı.

Mehmet Güler: İmar planları biraz daha şeffaf olmalı…

İmar komisyonu raporu üzerine ilk sözü CHP Belediye Meclis Üyesi Mehmet Güler aldı. Güler; “İmar konusunda biz bazı çalışmalar yaptık. Fakat, 5000 ölçekli planı henüz görmedik. Biz 1000 ölçekli planın görsellerini görme ve bilgi edinme fırsatını bulduk. Planlama süreci ile alakalı bir şeyler söylemek istiyorum. Biz kimsenin  hem belediyedeki ihlal yönetiminin hem muhalafet olarak bizlerin konu hakkında kötü amaçlı bir şey düşündüğünü düşünmüyoruz. Yani önceliğimiz bu değil. Fakat, hem hukuki prosedürlerimiz hem geleneklerimiz bizi şüpheci olmaya, detayı bulmaya mecburen itiyor…Bizim planlamaya bakış açımızda ciddi bir farklılık var. Biz imar planı üretimlerinin; ilgili meslek gruplarıyla, ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla, belediye meclisinin diğer muhalif kesimiyle  biraz daha şeffaf olmasını istiyoruz…Belediye yönetiminde biz her ne kadar muhalefette olsak, olabildiğince iyi niyetli bizimde burada dahil olduğumuzu hissetmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Aydın Düzgün: Planların günahı, vebali İbrahim Hocaoğlu!

CHP Belediye Meclis Üyesi Aydın Düzgün ise, bu planlar için daha önceden ‘İbrahim Hocaoğlu ile Nevzat Oral’ın planları’ dediğini hatırlattı ve Nevzat Oral için özür dilediğini belirterek; “Bu planların vebali, günahı İbrahim Hocaoğlu! Planlar, ciddi yanlışlıklar içeriyor. Ben kimsenin bu planlara rahatlıkla bakabildiğine inanmıyorum” dedi.

Yücel Çelikbilek: Belediyenin içinde kalmak şartıyla her türlü bilgiyi almaya sahipsiniz

Konuşmaların ardından sözü alan Başkan Yücel Çelikbilek, şunları söyledi: “Bu çalışmaları sadece biz yapmıyoruz. 30 belediye daha bu çalışmaları yapıyor. Sizden bir ricam olsun; sizin gibi düşünen belediyelerin olduğu yerlere bir haber salın. Onlara şu teklifte bulunun. Bu planları yaparken, diğer gruplarla hangi görüşmeleri yaptıklarını sorun. Hangi şeffaflıkta yapıyorlar? Bir Kadıköy, Maltepe, Kartal Belediyeleri bu çalışmaları nasıl yapıyor, sorun. Eğer, bizim burada gördüğünüz hoşgörüyü, yakınlığı ve sıcaklığı bir tanesinde görürseniz, ben istediğinizi yapmaya hazırım. Sizler belediyenin içinde kalmak şartıyla her türlü bilgiyi almaya sahipsiniz…Bizim bu bölgede kimseden gizlediğimiz, sakladığımız hiçbir şeyimiz yok”.

İmar planları raporları; CHP grubunun reddi, AK Parti grubunun oyları ile meclisten geçti. Bir sonraki meclis toplantısı 9 Temmuz Perşembe günü yapılacak. 

Beykoz'un imar planları oy çokluğu ile kabul edildi
Bizi Takip Edin