Beykoz’un imar planlarında yetki tartışması

Beykoz Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan toplantısında İBB’nin imar planlamada yetki ve sorumluluk sahibi olduğu bölgeler tartışma konusu oldu.
  • 12.05.2022 00:00:00

Beykoz Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan toplantısında İBB’nin imar planlamada yetki ve sorumluluk sahibi olduğu bölgeler tartışma konusu oldu.  

galeri isbeykoz un imar planlarinda yetki tartismasi 1486

Beykoz Belediye Meclisi’nde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) imar planlamada yetki ve sorumluluk sahibi olduğu bölgeler tartışıldı.

İlçenin sorumluluk alanlarına dair İBB ve Beykoz Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Sadullah Hasanoğlu ile CHP Meclis Üyesi Temel Karadeniz söz aldı.  

“İBB’NİN PLAN YAPMA YETKİSİ YOK”

CHP Meclis Üyesi Temel Karadeniz, imar konusunda sorumluluk alanlarıyla ilgili bir algı yaratıldığını iddia ederek, “Sanki Boğaziçi Öngörünüm Alanı’nda imar plan yapma yetkisi İBB’deymiş gibi bir algı yaratılıyor. 60 bin vatandaşımızı ilgilendiren bölge. İBB’nin yetkisi sadece Boğaziçi Kanunu’na göre çıkan kararları uygulamaktır. Merkezi hükümetin anayasasında, hukukunda olan yasalarla sınırlıdır. İBB’nin bu yasalarla plan yapma yetkisi yoktur.” dedi.

“BİLGİLENDİRME TALEP EDİYORUZ”

Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgeleri’ne değinen Karadeniz, “Aylar önce 1,2 ve 3. etap planları İBB’den geçti. Kendi isteğiniz doğrultusunda meclise getirdiniz ve geçti. Bu planlar hangi aşamadadır? Bunu birileri takip ediyor mu? Bunun için meclisin bilgilendirilmesini talep ediyoruz. Neden planlar bu kadar zor yapılıyor? Vatandaşın memnuniyeti sağlanmış olsa bu planlar çoktan bitmişti.” diye konuştu.

galeri isbeykoz da bogazici planlari kimin yetkisinde 9285

“2018’DE PLANLARI HEM AK PARTİ HEM CHP KABUL ETTİ”

İBB ve AK Parti Meclis Üyesi Sadullah Hasanoğlu, Öngörünüm, Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi’nde yetkinin İBB’de, Doğal Sit Alanları’nda ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda olduğunu belirtti.  

Hasanoğlu, özel bir statüye sahip olan Öngörünüm Bölgesi’nde imar hazırlama sorumluluğunun yine İBB’de fakat onaylama merciinin Cumhurbaşkanlığında olduğunu aktardı.

Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi imar planlarının 2018 yılında İBB Meclisi’nde üç etap halinde onaylandığını belirten Hasanoğlu, “Planlara hem AK Parti hem CHP ‘evet’ oyu verdi. Kişiye özel, ranta dayalı, milletin fikri sorulmadan, kamuoyunun takdirine sunulmadan yapılmış plan deniliyor. 2018 niye evet dediniz o zaman? O gün evet derken kime rant sağladınız?” şeklinde konuştu.

“ÜÇ YILDIR KALEM DE KÂĞIT DA İBB’DE”

Geçtiğimiz üç yıl içerisinde imar planlarının geriye gittiğini söyleyen Hasanoğlu, “1. etabın 1/5000’i mahkemece iptal edildi. Neden? Çünkü bu dönem İBB’deki bürokratik sorumluluk yeterli takip etmediği için. Geçen ay ise 3. etabın 1/5000’lik planlarını iptal edildi. Plan yanlış mı? Madem yanlıştı, 3 yıldır kalem de kâğıt da her şey sende. Neden hata varsa ben bu hatayı tespit ettim deyip ortaya koymuyorsun. Beğenmediğiniz taraflarını neden düzeltmiyorsunuz? Millet adına soruyorum. Ortada bir ilerleme yok.” dedi.

“CHP’NİN BİZE BİLGİ VERMESİ LAZIM”

İmar Komisyon Toplantılarda her parti temsilcileriyle ortak karar verildiğini fakat CHP meclis üyelerinin İBB’de o toplantılarda verilen kararın tersi oy kullandıklarını vurgulayan Hasanoğlu, “CHP’li arkadaşların bize, ‘2018’de çıkan kararlar üç yılda şu aşamaya geldi’ diye bilgi vermeleri gerekirken CHP sözcüsü ‘Planlar ne durumda bizi bilgilendirmiyorlar’ diyor.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler