Beykoz’un kadınları temiz bir çevre için el ele verdi

Beykoz’da “Sıfır Atık” hedefleri doğrultusunda gönüllü kadınların katılımıyla “Evlerden Evrene Çevre Bilinci Projesi” başlıyor. İlçedeki “Sıfır Atık” projelerinin tanıtımında aktif rol alacak kadınlar, daha bilinçli bir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da “Sıfır Atık” hedefleri doğrultusunda gönüllü kadınların katılımıyla “Evlerden Evrene Çevre Bilinci Projesi” başlıyor. İlçedeki “Sıfır Atık” projelerinin tanıtımında aktif rol alacak kadınlar, daha bilinçli bir toplum ve temiz bir ilçe için başlatılan çevre seferberliğinin lokomotifi olacak. 

Beykoz Belediyesi öncülüğünde, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Medipol Üniversitesi işbirliğiyle başlatılacak “Evlerden Evrene Çevre Bilinci” Projesi’yle ilçede yürütülen “Sıfır Atık” uygulamaları konusunda toplumsal farkındalık ve katılım artacak, evlerden daha fazla ve kaliteli atık toplanacak. 

Projenin tanıtımı dolayısıyla Kavacık Yaşam Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, 5. Dönem Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül,  AK Parti Beykoz Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, Beykoz Kent Konseyi temsilcileri, Medipol Üniversitesi öğretim üyeleri, ilçe protokolü ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Açılıştan önce katılımcılarla birlikte Beykoz Belediyesi’nin “Sıfır Atık” uygulamalarından örnekler ve ekipmanların yer aldığı stantlar gezildi ve proje sunumu izlendi.

“EVLERDE ÇEVRE SEFERBERLİĞİ BAŞLATIYORUZ”

Çevre gönüllüsü kadınların desteğiyle “Evlerde Çevre Seferberliği Başlatıyoruz” sloganıyla yürütülecek projeyle “sıfır atık” hizmetlerinin toplumda yaygınlaşmasının yanı sıra evlerden daha fazla ve nitelikli geri dönüştürülebilir atık toplanması hedefleniyor.

Projenin, dünyada günden güne stratejik önemi artan enerji sarfiyatının azaltılmasına katkı sunması da bekleniyor.    

“SIFIR ATIK” EĞİTİMİ VERİLECEK

Temiz bir dünya ve sürdürülebilir çevreye için geliştirilen “Evlerden Evrene Çevre Bilinci” Projesi’nin sahada verimli yürütülmesi için ilk etapta, çevre gönüllüsü olan kadınlara İstanbul Medipol Üniversitesi tarafından eğitim verilecek.

Beykoz Belediyesi’nin hâlihazırdaki “sıfır atık” uygulamaları hakkında detaylı bilgilendirme yapılacak katılımcılar, kurumun koordinasyonunda düzenlenecek çeşitli organizasyonlarda görev alarak geri dönüşüm projelerinin uygulama yöntemleri ve faydalarını anlatacak.

Beykozlu kadınların kendi sosyal çevrelerini bilinçlendireceği projenin tanıtımları gündelik hayatta ev kadınlarının temas ettiği okullar, dernekler ve spor salonları gibi mekânlarda yapılacak.

“ÇEVRE İÇİN NE KADAR PROJE VARSA HEPSİYLE İLGİLENİYORUZ”

Projenin açılış toplantısında konuşan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, “Dünya kirleniyor, Dünya elimizin altından kayıyor ve önlem almazsak yaşanamaz hale gelecek. Çevreyi korumak için Dünya’da ne kadar proje varsa hepsiyle ilgileniyoruz. Sadece Beykoz Belediyesi değil, birçok belediye, devletimiz birçok kamu kurumu bu konuyla ilgili, ne tür düşünce varsa, ne tür proje gelişmişse hepsini uygulama konusunda bir irade söz konusu. Beykoz’da halkın öncüsü olan insanlarımız, arkadaşlarımız hepsi burada. Çok ciddi anlamda sahiplenmenin olduğunu buradaki temsilden ben görüyorum. Bundan sebeple sizlere canı gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli ise daha az tüketim ve geri dönüşüme katılım mesajı verdi.

Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Şenbahçe ise dünyanın kaynaklarının sınırlı olduğunu anlatmak ve toplumda sürdürülebilir çevreyi yaşam biçimi haline getirmek amacıyla yer aldıkları projeye her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Beykoz Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nevin Çalışkan da ailenin eğitilmesi ve toplumun bilinçlenmesinde kadınlara büyük görev düştüğünü belirterek, projenin her aşamasında yer alacaklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından Boğaziçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri geri dönüşümden elde ettikleri soda şişelerinden yaptıkları cam tabloları protokole hediye etti.

Beykoz Belediyesi Çevre Mühendisi Harun Semerci de geri dönüşüm malzemelerinden yaptığı tabloları takdim etti.  

Beykoz’un kadınları temiz bir çevre için el ele verdi
Bizi Takip Edin