Beykoz’un kahramanları afetlere her an hazır!

Beykoz Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (SAR-BEYKOZ) gönüllü 18 personeli, hayat kurtaran modern cihaz ve ekipmanlarıyla depremden yangına, selden fırtınaya ülkede ve dünyanın herhangi bir yerinde yaşanacak bir afete müdahale için her an hazır.

Beykoz’un kahramanları afetlere her an hazır!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi’nde görev yapan gönüllü personellerden kurulan, A Hafif Seviye Arama Kurtarma Eğitimi alarak AFAD tarafından akredite edilen SAR-BEYKOZ, afetlerde enkaz başında canla başla çalışan gönüllü ordusunun kahraman ekiplerinden yalnızca biri.

Olası İstanbul Depremi’nin yanı sıra, ilçede ve dünyada meydana gelebilecek her hangi bir afete  “hızlı” ve “bilinçli” müdahale için 2013 yılında kurulan SAR-BEYKOZ, asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş Depremi’nde enkaz altında kurtarılmayı bekleyen vatandaşların yardımına koşan ilk ekipler arasında yer aldı.

Beykoz Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi afetlere her an hazır

DEPREM MESAİSİ 05:20’DE BAŞLADI

6 Şubat gecesi saat 04:17’de meydana gelen depremin 10 ilde büyük yıkıma yol açtığı haberinin 05:20’de AFAD tarafından Beykoz Afet ve Acil Durum Koordinatörü Yasin Kan’a iletilmesiyle birlikte, SAR-BEYKOZ’un bölgedeki enkazlardan 10 kişiyi sağ kurtaracak acil durum mesaisi başladı.

AFAD’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun çağrısıyla 4 numaralı alarm seviyesine geçtiği depremin ardından saat: 05:40 sıralarında Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli’nin başkanlığında yapılan toplantıya iştirak edilerek acil eylem planı belirlendi.

Beykoz Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (SAR-BEYKOZ)

ADIM ADIM HATAY’A VARIŞ

Türkiye felaket sabahına uyandığında, saat 07:40’da Beykoz ekibi, Sabiha Gökçen Havalimanı’na gitmek üzere 14 personeliyle hazırdı. Saat 08:40’da Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ulaşan gönüllüler, 10:10’da havalanan uçakla saat:11:35’de Adana Şakirpaşa Hava Limanı’na iniş yaptı.

13:15’te Şakirpaşa Hava Limanı’ndan Hatay Kırıkhan’a hareket edildi ve 16:30’da afet bölgesine giriş yapıldı.

Ekipten önce yola çıkan arama kurtarma aracı ise olumsuz yol koşulları nedeniyle saat 22:45’te Kırıkhan’a ulaştı.

deprem arama kurtarma ekibi

BELEDİYE’DE KRİZ MASASI KURULDU

Bölgeden 7/24 sağlıklı bilgi akışı için kurum bünyesinde “Kriz Masası” kuran Beykoz Belediyesi, hayatın normale dönmesi için halen desteğini sürdürdüğü Hatay Kırıkhan’a, arama kurtarma faaliyetlerinin başladığı saatlerde iş makineleri, ambulans, mobil mutfak ve lojistik malzemeleri gönderdi.

 

deprem bölgesine yardım

10 KİŞİ SAĞ KURTARILDI

Beykoz ekibi geceleri dondurucu soğuğa rağmen, 7/24 tüm gücüyle, AFAD’ın koordinasyonunda mücadele verdiği 6 günün sonunda bölgedeki enkaz ve kum yığınları altından 3’ü çocuk 10 kişiyi sağ kurtarmayı başardı.

Ayrıca enkazlarda yüzlerce hassas dinleme yaparak elde ettiği bilgileri diğer ekiplerle paylaştı.

6 Şubat Pazartesi başlayan, yıkık binaların enkaz altındaki her bir can için nefeslerin tutulduğu arama kurtarma mesaisine 11 Şubat Cumartesi saat: 22:30’da son veren ekip gece 22:30’da Hatay Kırıkhan’dan dönüşe geçti.

deprem bölgesine yardım

EKİPMANLAR GÜNCELLENİYOR

SAR-BEYKOZ’un envanterinde, 1 adet donanımlı arama kurtarma kamyonu, 1 adet deniz hizmet botu, arama kurtarma çalışmalarında hayati önem taşıyan hassas dinleme cihazı, örümcek kamera, jeneratörler, metal ve beton kesme makineleri ile delici, kırıcı ve kesici aletler yer alıyor.

Ekip, envanterindeki cihaz ve aletleri teknolojik gelişmeler doğrultusunda sürekli güncelleniyor.

Beykoz Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (SAR-BEYKOZ)

AFET FARKINDALIK ÇALIŞMALARI

Afet anlarına etkin müdahale için ilçenin 14 farklı noktasında bulunan AFİS konteynerler içindeki mevcut araç ve ekipmanların rutin olarak bakım, tutum ve afete hazır halde bulunmasını sağlamak da önemli görevleri arasında yer alıyor.

deprem arama kurtarma ekibi

İlçe genelinde talepte bulunan tüm kurumlara farkındalık eğitimleri verilmesi ve toplumun bilinçlenmesine yönelik çalışmalar da organize yürütülüyor.

Beykoz Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (SAR-BEYKOZ)

NASIL GÖNÜLLÜ OLURUM

SAR-BEYKOZ ekibine dâhil olmak için temel seviyede ilk yardım bilgisine/sertifikasına sahip olmak ve basit seviyede el aletlerini kullanabilmek, gönüllü olduktan sonra ise yıl içindeki rutin afetlere hazırlık faaliyetlerine katılmak yeterli.

.

.

Beykoz’un kahramanları afetlere her an hazır!
Bizi Takip Edin