Beykoz'un lezzet üssünden tesislere kesintisiz üretim

Beykoz Belediyesi’ne bağlı sosyal tesis ve restoranlara yemek üreten “Beykoz Yemek Üretim ve Dağıtım Merkezi”, doğal ve kaliteli malzemenin ustalıkla harmanlandığı çeşit çeşit yiyecekle ilçe sakinleri ve ziyaretçilere lezzet şöleni yaşatıyor.  
  • 6.02.2024 13:13:50

“5 yılda 15 Yıllık” hizmet parolasıyla açıldığı ilk günden bu yana, ilçede her biri lezzet markası olan sosyal tesis ve restoranlara yemek üreten “Beykoz Yemek Üretim ve Dağıtım Merkezi”nde tüm yemekler ustalıkla hazırlanıyor taze taze servise gönderiliyor.

MUTLU BEYKOZ İÇİN 7/24 KESİNTİSİZ ÜRETİM

Beykozluların ve ilçeye gelen ziyaretçilerin belediyeye ait restoranlardan kaliteli ve hesaplı bir hizmetle yararlanması, yerel üreticilerin desteklenmesi amacıyla kurulan merkezde 7/24 hummalı bir çalışma yürütülüyor. 

Çavuşbaşı’nda bin 200 m2’lik alanda modern mutfak cihaz ve ekipmanlarıyla donatılan merkezde “Yemek Hazırlık”,  “Çorba Üretim”, “Ekmek Üretim”, “Pastane” ve “Kasap” olmak üzere beş ana üretim ünitesi bulunuyor.  

Her bir ünitesinde görevli usta aşçılar ve uzman mutfak personeli, özenle 10 bin porsiyon yemek üretiyor, yaşama mutluluk ve lezzet katıyor.

EKŞİ MAYALI EKMEKİ KÖFTE, TATLILAR VE REÇELLER

“Beykoz Yemek Üretim ve Dağıtım Merkezi” ustalar tarafından özel reçeteyle hazırlan çorbalar, ekmekler, köfteler ve tatlı çeşitleri hizmet kapasitelerine göre belediyenin restoranlarına dağıtılıyor.

Beykoz’da sağlık ve kalitenin ön planda olduğu tesislerde yemeklere eşlik eden tüm ekmekler tam buğday unu ve ekşi mayadan pişiyor.

Ev yapımı tadıyla müşterilerin tercih ettiği ızgara köfte, limonata ve şerbetler özel makinelerde  hazırlanıyor.

EN DOĞALINDAN “BEYKOZ SÜTLACI”

Restoranlarda geldiği gibi biten “Beykoz Sütlacı” ise doğal inek ve manda sütünden özel reçeteyle pişiriliyor.  

Beykozlu çiftçileri destekleme üzere başlatılan “Alım Garantili Tarım” kapsamında ilçedeki çiftçilerden alınan inek ve manda sütü gıda mühendisleri tarafından yapılan rutin analizden sonra tencereye giriyor.

Reçetesine uygun kaynatılan sütlaç, vanilya çubuğu eklenip kıvam alınca fırınlanıyor.