Beykoz’un misafir leylekleri havadan görüntülendi!

Beykoz Değirmendere Cami kubbesine mart ayında yuva kuran leylekler ve yuvası havadan görüntülendi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Değirmendere Cami kubbesine mart ayında yuva kuran leylekler, yavrusunu uçurmaya hazırlanıyor. Camii kubbesine yavrulayan leylekler ve yuvası havadan görüntülendi.

Beykoz, bitki örtüsü, sulak alanları ve yumuşak iklimiyle birçok göçmen kuşa ev sahipliği yapıyor. Bu kuşların başında da leylekler yer alıyor. Her yıl mart ayının gelmesiyle birlikte birçok leylek, mahallelerde elektrik direği, ağaçlar ve cami kubbesine yuva kuruyor. Bazı leylekler ise bir önceki yıllardan kalan yuvalarını tercih ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=EPGO7seDono***

KÖY SAKİNLERİ LEYLEKLERE ÖZENLE BAKIYOR

Leyleklerin en çok dikkat çeken yuvası ise Beykoz’da Bozhane yolunda yapımı 2015 yılında tamamlanan Değirmendere Camiinin kubbesinde bulunuyor. Her yıl Mart ayının ilk haftasında camiye gelen leyleklerin yuvasına, köy sakinleri de özenle bakıyor. Cami kubbesine yavrulayan leylekler köyün simgesi haline gelmiş durumda. Cami kubbesine yapılan yuva ve leylekler drone ile havadan görüntülendi.

“LEYLEK HER YIL BURAYA GELİYOR VE YUVA YAPIYORLAR

Leyleklerin 2015 yılından berri Cami kubbesine yuva yaptığını belirten mahalle sakini Yunus Kara, “Değirmendere Camii 2015 yılında tamamlandı. O zamandan beri bu leylek her yıl buraya geliyor ve yuva yapıyorlar. Bir çift leylek her yıl 2 ya da 3 tane yavruluyor. Leyleklerden birisi yuvada bekleyerek, kargalardan yavrularını koruyor. Diğeri ise yiyecek maddeler getiriyor. Yavrular büyüdükten sonra uçarak göç ediyorlar. Bu Camii yapıldığından berri bu leylekler her yıl buradalar, Allah’ın sessiz misafirleri “ diye konuştu.

Powered by Froala Editor

Beykoz’un misafir leylekleri havadan görüntülendi!
Bizi Takip Edin