Beykoz'un muhtar adaylarına seçim yasağı!

Beykoz İlçe Seçim Koordinasyon Merkezi, propaganda yasakları konusunda muhtar adaylarına tebligat göndermeye başladı.

Beykoz'da seçim çalışmaları kapsamında propaganda amacıyla cadde ve sokaklara pankart, döviz ve afiş asan muhtar adayları hakkında iş

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz İlçe Seçim Koordinasyon Merkezi, propaganda yasakları konusunda muhtar adaylarına tebligat göndermeye başladı.

Beykoz’da seçim çalışmaları kapsamında propaganda amacıyla cadde ve sokaklara pankart, döviz ve afiş asan muhtar adayları hakkında işlem yapılacak. Görüntü kirliliğini önlemeyi amaçlayan uygulamada adaylar, sadece el ilanı dağıtabilecek.

Beykoz’da, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 31 Mart yerel seçimleri öncesi yürütülecek seçim kampanyalarında görüntü ve gürültü kirliliğine sebep olabilecek propaganda yöntemlerinin terk edilmesi çağrısının ardından harekete geçildi.

Yerel seçimlerin huzurlu ve güvenli geçmesi amacıyla oluşturulan Beykoz İlçe Seçim Koordinasyon Merkezi, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) daha önce açıkladığı propaganda yasakları konusunda muhtar adaylarına tebligat göndermeye başladı. Mahalle muhtarlarına ve muhtar adaylarına ulaşan Beykoz İlçe Seçim Koordinasyon Merkezleri’nde görevli polis memurlarının imzalarını taşıyan tebligatlarda, YSK’nın açıkladığı yasaklar hatırlatılarak, uymayan adaylara cezai işlem yapılacağı belirtildi.

SADECE EL İLANI DAĞITABİLECEKLER

Muhtar adayları, “Seçime girecek kişilerin oy verme gününden önce resimli ve kendisini yazı ile tanıtıcı nitelik taşıyan el ilanı mahiyetindeki matbualarını dağıtabileceklerine; muhtar adaylarının asmış olduğu pankart-döviz-afiş vb. reklamların asılmayacağı ve asılı pankart-döviz-afişlerin kaldırılması; kaldırılmaması durumunda seçim kanununa muhalefetten gerekli işlem yapılacağı; belirtilen tarihler arasında cadde, iş yerlerine, balkonlara, billboardlara, apartmanlara, araçlara, aydınlatma direklerine vb. halkın görebileceği yerlere asılmasının yasak olduğu; muhtar adaylarının sadece el ilanı dağıtabilecekleri YSK kararına belirtilmiştir” yazılı tebligatları, “Yukarıda belirtilen yasaklara uymamam halinde hakkımda işlem yapılacağı tarafıma tebliğ edildi” bölümünü imzalayarak teslim alıyor.

MUHTARLARDAN UYGULAMAYA DESTEK

Konu hakkında görüşlerini aldığımız Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı ve Çubuklu Mahalle Muhtarı Hüsnü Kolcu çevre kirliliği açısından memnun olduklarını belirterek şunları söyledi “Kendini yeni tanıtacak adaylarımız için zor olacak belki ama genel olarak bakacak olursak güzel bir uygulama. Her seçim dönemi trafo kapakları, elektrik panoları, direkler, jeneratör kabinleri tanıtım afiş ve broşürleriyle doluyor. Yapıştırıldıkları için seçim bittikten sonra bile aylarca çıkmıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu konuya dikkat çekmişti. Propaganda yapılsın ama kirletilmeden yapılsın. Bir de işin maddi boyutu var tabii. O yüzden bu uygulamanın yanındayız.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: KİRLİLİK OLUŞTURAN YÖNTEMLERİ TERK EDİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin 6 Aralık’taki genişletilmiş il başkanları toplantısında şu ifadeleri kullanmıştı: “Her seçim döneminde caddeler, sokaklar, elektrik direkleri parti bayraklarıyla, afişlerle, pankartlarla donatılıyordu. Aslında bununla ilgili bir düzenleme de yapıldı fakat kimse uymadı. AK Parti olarak 31 Mart 2019 seçim döneminden başlayarak gürültü ve görüntü kirliliği oluşturan propaganda yöntemlerini tamamen terk ediyoruz. Sadece parti teşkilatlarının ve seçim koordinasyon merkezlerinin olduğu yerde bayraklarımız, afişlerimiz asılabilir. Bunun dışında bu tür görüntü kirliliğine müsaade edilmeyecek ve belirlenen saatler dışında da asla otobüs dolaştırılmayacak.”

Beykoz'un muhtar adaylarına seçim yasağı!
Bizi Takip Edin