Beykoz'un planlarına ilk itiraz Çiğdem mahallesinden

Beykoz Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgeleri Koruma Amaçlı Revizyon 1. Etap İmar Planlarına Çiğdem Mahallesi sakinleri itiraz etti.

Beykoz Çiğdem Mahallesi Yardımlaşma Dayanışma ve Yaşatma Derneği öncülüğünde bir araya gelen mahalle…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgeleri Koruma Amaçlı Revizyon 1. Etap İmar Planlarına Çiğdem Mahallesi sakinleri itiraz etti.

Beykoz Çiğdem Mahallesi Yardımlaşma Dayanışma ve Yaşatma Derneği öncülüğünde bir araya gelen mahalle sakinleri, Beykoz Belediyesi tarafından uygulamaya konulmak istenen 1/1000’lik imar planına karşı topladıkları itiraz dilekçelerini yaptıkları yürüyüşün ardından teslim etti.

Hazırlanan planların şehircilik ilke ve esaslarına aykırı olduğu iddia edilen itiraz dilekçesinde, planlama alanlarının boş olmadığı ve 60 yıllık yerleşim yeri olduğu belirtildi. Koruma alnındaki doğal sit alanlarında resmi kurum alanı kılığında yapılaşmanın önünün açıldığı dile getirildi. Söz konusu planlardaki belirsizliğin giderilmesi talebiyle itiraz gerçekleştirildi.

Hasan Başkaya: Hakkımızı savunuyoruz

Çiğdem Mahallesi Yardımlaşma Dayanışma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hasan Başkaya yürüyüş öncesinde bunun bir siyasi mücadele olmadığını, evlerinin mücadelesi olduğunu belirtti. Başkaya, “Biz kimseye karşı bir şey yapmıyoruz. Hakkımızı savunuyoruz.” dedi.

Murat Erdal: Bizim itirazımız sosyal donatı alanlarına

Belediye önünde konuyla ilgili açıklama yapan Çiğdem Mahalle Muhtarı Murat Erdal şunları söyledi: “Sosyal donatı alanlarıyla ilgili nasıl iştirak sağlanacağı konusunda sıkıntı çektiğimiz için bunu yapıyoruz. Belediye de bu konuda kendisi de dilekçe hazırlamış. Biz de yasal olarak itirazlarımızı vatandaşın talebi üzerine buraya getirdik. Bizim itirazımız planlarla ilgili değil. Ama sosyal donatı alanlarında kalan insanların diğer taraflarda hak sahibine dönüştürülmesiyle ilgili sıkıntılarımız var. İnsanlarımızı bu konuda rahatlatacak bir cevap bulamadık. O anlamda itiraz ediyoruz. Gelen müteahhitle de bu konuda anlaşamayacağımızı düşünüyoruz.  Belediye Başkanımızın da konuyla ilgili yaptığı açıklamalar bize yeterli gelmedi. Haklarımızın ne olduğunu bilmek durumundayız. Yapılan plan mükemmel bir plan olabilir. Ama yaşantıya ve yapılan açıklamalar yetersiz olduğu için biz sıkıntıdayız.”

Son tarih 11 Şubat

Çiğdem Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği öncülüğünde gerçekleştirilen yürüyüşe 100’ün üzerinde mahalleli katılırken, 500’ün üzerinde itiraz dilekçesinin teslim edildiği öğrenildi. Ayrıca, imar planına karşı bireysel itiraz dilekçelerinin son teslim tarihinin 11 Şubat olduğu ve mahalle sakinlerinin bu süre zarfında dilekçelerini teslim edebilecekleri belirtildi.

Beykoz'un planlarına ilk itiraz Çiğdem mahallesinden
Bizi Takip Edin