Beykoz’un projesi Osman Ustaya ses oldu!

Beykozlu iş makinesi tamir ustası Osman Alpaslan (58), mutfaklarda ayrı biriktirilen atık yağların işitme engelli ilçe sakinlerine umut olduğu “Sen De Bir Kulak Ver” Projesi’yle hem yeniden duyma sevinci yaşadı hem de işsiz kalmaktan kurtuldu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi’nin, “Sıfır Atık” hedefiyle çevre ve sosyal sorumluluk alanında sürdürülebilir bir proje olarak yaklaşık 3 yıl önce başlattığı “Sen De Bir Kulak Ver” Projesi’yle hayatına dokunduğu ihtiyaç sahibi ilçe sakinlerinden yalnızca biri Osman Alpaslan.

Uzun yıllar gürültülü ortamlarda çalıştığı için 2 kulağı da duyma yetisini kaybeden ve artık tedavisi olmayan Osman Usta, yaşadığı işitme kaybı nedeniyle çalışma performansı da etkilenince, işten çıkarılma riskiyle karşı karşıya kalıyor.

Beykoz Belediyesi Sıfır Atık Projesi

İŞYERİ 1 AY SÜRE VERDİ

Mevcut işitme cihazı eskidiği için iş yerinden ihtar aldığın anlatan Osman Alpaslan, “38 yıllık oto elektrik ustasıyım. Çoğunlukla yer altındaki tünel inşaatlarında çalışıyorum. Gürültüye bağlı duyma kaybı yaşadım. İş arkadaşlarım tekrar tekrar soruyor, onları duymuyordum.  Şefim 1 ay süre verdi. İşitme cihazı almam gerekiyordu. Maddi imkânım olmayınca zor durumda kaldım.” dedi.

Beykoz’un projesi Osman Ustaya ses oldu!

GERİ SAYIM BAŞLIYOR

Yakın arkadaşı vasıtasıyla haberdar olduğu, “Sen de Bir Kulak Ver” Projesi’nden yararlanmak için Beykoz Belediyesi Çözüm Merkezi’ni arayan Osman Usta’nın başvurusunun kabul edilmesiyle derdine derman işitme cihazı için süreç başlıyor.

Beykoz Belediyesi Sen De Bir Kulak Ver Projesi

CİHAZ 2 GÜN KALA GELDİ

Bugüne kadar 20 kişiye duyma sevinci yaşatan proje kapsamında ilk olarak, Medipol Üniversitesi Hastanesi’nde uzman hekimler tarafından muayene ve işitme tarama testi yapılıyor, ardından her 2 kulak için uygun cihazın siparişi veriliyor.

İşten ayrılmasına 2 gün kala Beykoz Belediyesi’nden gelen müjdeli haberle rahat bir nefes alan Osman Alpaslan karamsar günlere de veda ediyor.

Beykoz Belediyesi Sıfır Atık Projesi

“BEYKOZ BELEDİYESİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Başvuru yaptığı ilk günden itibaren herkesten yakın ilgi gördüğünü ifade eden Osman Usta, “Belediyede görevli arkadaşlar ilk günden itibaren benimle yakından ilgilendi. Allah razı olsun, doktorlarımız da gerekli ilgiyi gösterdi. Cihazıma kavuşunca işten ayrılmama gerek kalmadı. Beykoz Belediyesi’ne ve projeye emek veren herkese çok teşekkür ediyorum.” şeklinde mutluluğunu paylaşıyor.

MUHTARLIK VE OKULLARDA TOPLANIYOR

Beykoz Belediyesi’nin temiz çevre ve engelli bireylerin sosyal hayata katılımını desteklemek için uyguladığı “Sen De Bir Kulak Ver Projesi” kapsamında atık yağlar ilçedeki 45 mahalle muhtarlığı ve okullarda toplanıyor.

1 LT ATIK YAĞ 1 MİLYON TL TEMİZ SUYU KİRLETİYOR

Temiz su kaynakları için büyük tehdit oluşturan atık yağlarla mücadelede vatandaşların duyarlığı büyük rol oynuyor.

Zira mutfaklardan kontrolsüz şekilde lavaboya dökülen 1 lt atık yağ doğada 1 milyon lt temiz suyu kirletiyor.

.

.

Beykoz’un projesi Osman Ustaya ses oldu!
Bizi Takip Edin