Beykoz'un simgesi Kavacık Meydan projesini durdurdu

Tescilli eser alanı olduğu ortaya çıkan Beykoz Kavacık Meydanı'nda başlatılan yol genişletme çalışması durduruldu.

Karayolları Genel Müdürlüğü ve İBB tarafından bölgede yaşanan trafik sıkışıklığını çözmek için 2014 yılında Kavacık Meydanı kavşak…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tescilli eser alanı olduğu ortaya çıkan Beykoz Kavacık Meydanı’nda başlatılan yol genişletme çalışması durduruldu.

Karayolları Genel Müdürlüğü ve İBB tarafından bölgede yaşanan trafik sıkışıklığını çözmek için 2014 yılında Kavacık Meydanı kavşak düzenlemesi, bağlantı yolları ve üst geçitler tamamlanarak hizmete açılmıştı.

Özellikle sabah ve akşam saatlerinde sürücülere zor anlar yaşatan trafik sıkışıklığının devam etmesi üzerine bölgede yeni bir projenin yapılmasına karar verildi. 4 yıl aradan sonra Kavacık Meydanı’nda yeniden başlatılan düzenleme çalışması, Beykoz’un simgesi olarak açılışı yapılan ‘Her şey bir damla ile başlar’ isimli sanat eseri nedeniyle durduruldu.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in talimatıyla, 2016 yılında Kavacık Meydanı’nda yaptırılan ‘Her şey bir damla ile başlar’ Açık Alan Sanat Çalışması ve Çevre Düzenlemesi projesinin ardından meydandaki yaklaşık 3500 m2 alanın tescillendiği ortaya çıktı. Eser alanı olarak tescillenen yerde Heykeltraş Reyhan Çezik’in onayı olmadan hiçbir işlem yapılamıyor.

5846 sayılı Fikir ve Sanat Kanunu ihlal edilmiştir

Konu hakkında gazetemize bir açıklama yapan Heykeltraş Reyhan Çezik; “Kavacık Meydanı Açık Alan Sanat Çalışması ve Çevre Düzenlemesi ‘Herşey Bir Damla İle Başlar‘ adlı projenin alt projeler ve statik hesap raporu sonucunda köprünün kirişleri üzerinde yapılan sanat çalışmasının uygulaması yapıldıktan sonra trafik yükü geçirilmemesi kaydıyla onaylanmıştır. Proje yaklaşık 3500 m2’lik tüm alanı kapsamaktadır. Bu alanda benim herhangi iznim olmadan bir değişiklik, ekleme, çıkarma yapılamaz. Beykoz Belediyesi bunu gayet iyi biliyor. Buna rağmen dozerle alana girilmiştir. Burada 5846 sayılı Fikir ve Sanat  Kanununun 4., 461.b, 14., 17/2., 16/3., 15., 66.,67/2., 69.,70., 71. maddeleri ihlal edilmiştir. Yüklenici firmaya bu ihlali anlattıktan sonra çalışma durdurulmuştur.” ifadelerini kullandı.

İBB ekiplerinin yol genişletme çalışmasını Beykoz Belediyesi’ne önceden bildirdiklerini söyleyen Heykeltraş Reyhan Çezik, konuyu bilmesine rağmen Beykoz Belediyesi’nin meydanın tecsilli eser alanı olduğunu ve bu nedenle izinsiz çalışma yapılamayacağının bilgisini İBB yetkililerine vermediğini iddia etti.

Beykoz'un simgesi Kavacık Meydan projesini durdurdu
Bizi Takip Edin