Beykoz’un sırt sırta vermiş kadın muhtarları!

Beykoz’un sırt sırta vermiş, mavi yeşil üç güzel sınır komşusu mahallesi. Üçü de kadın muhtarlardan soruluyor. Anadolu Hisarı, Göksu ve Göztepe.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz'un sırt sırta vermiş, mavi yeşil üç güzel sınır komşusu mahallesi. Üçü de kadın muhtarlardan soruluyor. Anadolu Hisarı, Göksu ve Göztepe.

Beykoz Göztepe Mahallesi Muhtarı Arzu Kuşdili 44 yıllık mahalleli. Beykoz Muhtarlar Derneği, Beykoz Cumhuriyet Kadınları Derneği, KADER ve Beykoz Rizeliler Derneği üyelikleri bulunan Muhtar Arzu Kuşdili yakında kurulacak olan Beykoz Göztepe Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kurucu üyesi…

Seçim yarışına girerken “başedemezsin” gibi uyarılarla karşılaştınız mı?

Maalesef karşılaştım. “Boş ver dertsiz başına dert mi alacaksın, eski muhtarın çok destekleyeni var” gibi söylemleri oldu. Bunları duymazdan geldim. Azim ve kararlılıkla seçim çalışmalarıma yoğunlaşarak tüm enerjimi bu doğrultuda odakladım.

SALGINDA YENİ GÖREVLER EKLENDİ

Muhtarın bir haftalık iş temposu nasıldır?

Haftalık iş sürecimde muhtarlığa gelen tebligatların bilgisayara kaydını yaptıktan sonra Mahallede yaşanan bir sorun varsa bunların dilekçelerini yazıp sistem üzerinden gerekli birimlerle paylaşarak çözümlenene kadar takip ediyorum. Kovid-19 salgını sebebi ile sistem üzerinden muhtarlara atanan mahallemizdeki hasta ve temaslıların karantina sürecindeki kontrollerini yapıyor ve herhangi bir ihtiyaçları olması durumunda yardımcı olacağımız konusunda kendilerini bilgilendiriyorum. Yardımsever komşularımız vasıtası ile erzak yardımlarını planlıyorum. Muhtarlığımızın üst katındaki aktivite odamıza bir bankadan hibe yoluyla aldığım 3 adet çalışır durumdaki bilgisayarın kurulumunu yaparak internet ve bilgisayarı olmayan çocuklarımızın kullanımına sunmak için alt yapı ve kurulum hazırlığındayım. ‘İmkanı olan bıraksın, lazım olan alsın’ sloganı ile devam ettirdiğimiz projemizde imkanı olan komşularımızın gerek muhtarlığımıza bırakarak gerekse çevrimiçi market ve alışveriş sitelerinden internet üzerinden alıp teslim adresi olarak muhtarlığın adresini ileterek bize ulaştırdıkları erzak ve malzemeleri, ihtiyacı olan komşularımıza iletmekteyiz. Beykoz Kızılay ile yürüttüğümüz işbirliğimiz çerçevesinde, erzak, temizlik malzemesi, giysi ve taze et dağıtımlarını da ihtiyaç sahibi komşularımıza ulaştırıyorum.

Muhtar olarak sorunlarınız ve ihtiyaçlarınız neler?

Kadın muhtarların doğum izni, süt izni, doğum sonrası yarı zamanlı çalışma gibi sosyal hakları yok. Muhtarlık binalarının emniyete bağlı kamera sistemi ile korunması görevi başında iken tehdit edilen ve hakarete uğrayan muhtarlarımıza karşı işlenen suçların cezalarının artırılması yönünde düzenlemeler yapılmalıdır. Gündüz ve gece her saat ev aramaları için çağrılan muhtarların güvenliğinin de devlet tarafından sağlanması gerekir. Mahallesini temsilen belediye meclislerinde il/ilçe komisyonlarında üye olması, mahallesi ile ilgili konularda muhtarın söz ve oy hakkı olmalıdır. Muhtarların bina, kırtasiye, elektrik, su, doğalgaz, sabit telefon, cep telefonu, internet gibi mekan ve genel giderleri için bütçe ayrılmalı yetki ve sorumluluklarla birlikte nüfus/seçmen sayılarına göre muhtarlıklara il/ilçe vergi ödemelerinden pay aktarılmalıdır. Muhtarın mahalle adres kaydını tutan, özlük hakları düzenlenmiş, yetkilerle donatılmış bir şekilde mahallesini resmi temsil etme hakkı sağlanmalıdır. Kreş/okul, sağlık, imar, ulaştırma, alt yapı bakım onarım, zabıta, sosyal tesisler, gençlik merkezleri, sosyal tesisler, yeşil alan, park, spor tesisleri, kültür, sanat, festival etkinlikleri vb. planlanmasından uygulamasına kadar her aşamada muhtarın sürece dahil edilmesi gerekir. Tüm bunlar için yeni bir muhtarlık yasası TBMM’de gündeme gelmeli. Muhtarlık yasasının çıkarılmasını dört gözle beklemekteyiz.

İYİ Kİ MUHTAR OLMUŞUM

Halkla dolaysız iletişim halinde mahallenin nabzını tutarak en aktif yerel yönetim pozisyonundasınız. Bu durumun verdiği hissi de anlatır mısınız?

İnsana dokunmak, derdine çözüm bulmaya çalışmak, mutluluğuna küçücük de olsa bir katkı sağlamak vicdanlı bir insanın yaşayabileceği en üst duygu seviyesi. Üç dört ay geçtikten sonra eşime şöyle dediğimi hatırlıyorum: “Murat’cığım ben hayatımın işini buldum.” Salgın dolayısı ile çok zor bir dönemde muhtar oldun pişman mısın? diye soranlar var onlara şöyle diyorum: Pişmanlık mı? Asla! İyi ki Muhtar olmuşum.

Beykoz’un sırt sırta vermiş kadın muhtarları!
Bizi Takip Edin