Beykoz'un tarihi çeşmesi moloz yığınına döndü

Beykoz Yalıköy Mahallesi'nde Ahmet Mithat Efendi yalısının yanında bulunan tarihi Kethüda Çeşmesi yıkıldı.

Beykoz Yalıköy Mahallesi'nde Ahmet Mithat Efendi yalısının yanında bulunan tarihi Kethüda Çeşmesi mermerleri sökülerek yıkıldı. Sultan&nbsp

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Yalıköy Mahallesi’nde Ahmet Mithat Efendi yalısının yanında bulunan tarihi Kethüda Çeşmesi yıkıldı.

Beykoz Yalıköy Mahallesi’nde Ahmet Mithat Efendi yalısının yanında bulunan tarihi Kethüda Çeşmesi mermerleri sökülerek yıkıldı. Sultan III. Ahmed dönemine ait tarihi Kethüda Çeşmesi moloz yığınına dönmüş durumda.

Anadolu Yakası’nın tespit edilebilen en eski çeşmesi olduğu söylenen Beykoz Yalıköy Mahallesi Ahmet Mithat Caddesi’ndeki tarihi Kethüda Çeşmesi, 1978 yılında yol genişletilmesi sebebiyle taşları numaralandırılarak başka bir yerde kurulmak üzere yıktırıldı. Çeşme, 1983 yılında eski yerinin gerisinde Ahmed Mithat Efendi yalısının arka cephesi önünde yeniden kuruldu. Fakat bu nakil sırasında taşları zedelenmiş, özellikle iki yandaki küçük çeşmeleri yok olmuş denecek kadar tahrip edilmişti.

Geçtiğimiz aylarda mermerleri sökülen tarihi Kethüda Çeşmesi’nde yaklaşık 6 aydır çalışma yürütüldüğü söyleniyor. Etrafı suntalarla çevrili alanda ne tür bir çalışma yapıldığı belli olmazken bölge esnafının anlattıklarına göre çalışmaların ne zaman biteceği henüz belli değil. Çeşmenin bu halde olmasının ise İSKİ, Beykoz Belediyesi ve Boğaziçi Öngörünüm arasındaki anlaşmazlıktan kaynaklı olduğu belirtiliyor.

Beykoz'un tarihi çeşmesi moloz yığınına döndü
Bizi Takip Edin