Beykoz’un tarihi mekanları 2023’te 342 bin kişiyi ağırladı

Beykoz’da Milli Saraylar’a bağlı tarihi yapılar 2023 yılında 342 bin kişiyi ağırladı.

Beykoz’un tarihi mekanları 2023'te 342 bin kişiyi ağırladı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da Milli Saraylar’a bağlı Beykoz Cam ve Billur Müzesi ve Küçüksu Kasrı 2023 yılında binlerce kişiyi ağırladı.

BEYKOZ CAM VE BİLLUR MÜZESİ

Beykoz Cam ve Billur Müzesi paha biçilemez cam eserlerinin sergilendiği, İstanbulluların gözde mekanları arasına girdi.

Müze, cam eserlerin yanı sıra yüzlerce ağaç çeşidine ve tavşan, tavus kuşu gibi türlere ev sahipliği yapan koruluk alanıyla, çocuk parkı ve kafesiyle 2023’ün huzur duraklarından oldu. Beykoz Cam ve Billur Müzesi, 2023 yılında 150 bin kişiyi ağırladı.

Müzede, cam sanatının gelişim evrelerinin gösterildiği koleksiyonun yanı sıra Türk cam sanat eserleri ile Avrupa`da Osmanlı sarayları için üretilmiş eserler de yer alıyor.

Cam sanatından toplam 1480 parça eser sergilendiği müzede, 12 tematik bölüm bulunuyor.

BEYKOZ CAM VE BİLLUR MÜZESİNE NASIL GİDİLİR?

Özel aracıyla Beykoz Cam Müzesi’ne gidecekler, İstanbul Çevre Yolu (O-2), E80 veya Yeni Riva Yolu’ndan yola çıkmalıdır.

Toplu taşımayı seçenlerin ise 121A, 121B, 15TA, 15BK ile 15H otobüs hatlarından birini veya C-301 dolmuş hattını tercih etmesi gerekir.

KÜÇÜKSU KASRI

Osmanlı Tarihi’nin önemli kasırlarından biri olarak bilinen, Anadolu yakasında turistlerin bir diğer uğrak noktası Küçüksu Kasrı’nı da 191 bin 105 kişi gezdi.

1983 senesinde hem saray hem de müze olarak hizmet vermeye başlayan Küçüksu Kasrı, toplam üç kattan meydana gelmektedir.

Tarihe ilgi duyanların sıklıkla ziyaret ettiği noktalar arasında bulunan yapı, Osmanlı zamanından izler taşımaktadır.

Özellikle kasrın iç kısmında yer alan eşsiz süslemeler ve motifler oldukça göz kamaştırıcıdır. Sultan Abdülmecit zamanında inşa edilmiş olan yapıya ulaşımda birçok farklı seçenek vardır.

KÜÇÜKSU KASRI’NA NASIL GİDİLİR?

İstanbul’un Anadolu tarafında yer alan Küçüksu Kasrı’na ulaşımda özel araç, dolmuş, otobüs, metro ve vapur seçenekleri bulunmaktadır. Özel araçla gelecek olanlar navigasyon yardımı ile kolay bir şekilde bölgeye ulaşım sağlayabilir. Otobüsle gelecek olanlar için ise en uygun otobüs hatları şunlardır:

Kadıköy’den 14R ya da 15F nolu otobüs,

Üsküdar’dan 15 nolu otobüs başta olmak üzere; 15H, 15Y, 15KÇ, 15ŞN, 25T, 25M, 25N veya 25P nolu otobüs hatları tercih edilebilir.

Metro kullanarak gelmek isteyen ziyaretçiler ise aktarmalı olarak bölgeye ulaşım sağlayabilir. Bunun için en uygun metro hatları ise şu şekildedir:

Üsküdar tarafından gelecek olanlar Üsküdar ile Çekmeköy arası sefer yapan metro hattını kullanabilir. Bu metroya binildiğinde Kısıklı durağında inip 14R nolu otobüse binilmesi gerekir.

Kartal, Tuzla, Pendik gibi bölgelerden gelecek olanlar ise M4 metro hattını kullanarak son durak olan Kadıköy’de inebilir ve ardından 14R nolu otobüse binerek doğrudan bölgeye ulaşabilir.

Minibüsle gelmek isteyenler için en uygun ulaşım seçeneği Üsküdar ile Ortaçeşme arası gidip gelen minibüslere binmektir. Vapurla gelmek isteyenler ise Çengelköy ile İstinye arası sefer yapan vapur hattını tercih edebilir.

 

Beykoz’un tarihi mekanları 2023’te 342 bin kişiyi ağırladı
Bizi Takip Edin