Beykoz'un toplumsal sorunlarına, ortak çözümler aranıyor!

Beykoz'un toplumsal sorunlarına birlikte çözümler aranmaya devam ediyor.

Sadece İstanbul ya da Beykoz'un değil, tüm Türkiye'nin sorunu olan bağımlılık maddeleri ile mücadele, asker uğurlamalarında yaşanan sıkıntılar ve kaybedilmek üzere olan insanı…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’un toplumsal sorunlarına birlikte çözümler aranmaya devam ediyor.

Sadece İstanbul ya da Beykoz’un değil, tüm Türkiye’nin sorunu olan bağımlılık maddeleri ile mücadele, asker uğurlamalarında yaşanan sıkıntılar ve kaybedilmek üzere olan insanı insan yapan manevi değer yargılarımız Beykoz protokolü öncülüğünde, çözümler noktasında STK temsilcileri, muhtarlar, spor kulübü başkanları  ve din adamları ile tartışıldı.

Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde Beykoz Kaymakamlığı tarafından düzenlenen toplantıyı; Kaymakam Süleyman Erdoğan, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Emniyet Müdürü Yüksel Toprak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş ve İlçe Gençlik Müdürü Serkan Öcalmaz beraber yönetti.

Süleyman Erdoğan: Sorunlarımız büyümeden önlemini almalıyız!

Kaymakam Süleyman Erdoğan, 3 konu başlığında toplumsal sorunlara eğileceklerini belirterek; ‘bağımlılık maddelerinden gençleri nasıl uzak tutabiliriz?, trafik, gürültü ve hatta ölüme sebep olabilen asker uğurlamalarına nasıl çözümler üretebiliriz? ve sağlıklı, huzurlu bir toplum olmak için ne yapmalıyız?’ soruları üzerinden toplantıyı açtı. Kaymakam Erdoğan, bağımlılık maddelerinden gençleri ve çocukları uzak tutmanın önce ailenin bilinçlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, diğer tüm devlet kurumlarının, STK’ların da bu konuya özellikle eğilmesi ve gençlere sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

Askerlik uğurlamalarına ilişkin düşüncelerini de aktaran Kaymakam Süleyman Erdoğan: “Sevk döneminde sizlerle ortak bir proje hayata geçirmek istiyoruz. Asker uğurlamalarında gençlerimiz, trafiği kitlerken, kendi canını da tehlikeye atabiliyor.Konvoylar, yürekleri ağıza getiriyor. Bu gidişata dur demek lazım! Yaşanmış acılar var ama, burada yaşamamız gerekir. Bu sorun gün geçtikçe büyüyen bir sorun. Cezai işlemler uygulanabilir. Bazen konvoylara müdahale ettiğinizde daha büyük sorunlarda yaşanabiliyor. Gençlerimizi hırpalamak istemiyoruz. Bu yüzden bunu sizlerle önleyeceğiz. Peygamber ocağına böyle mi gidilir? diyerek, gençlerimizi uyaracağız. Dualarla gitmesinin daha iyi olacağını ona söylemeliyiz. Yöre dernekleri küçük çapta mahallesinde ya da hemşerilerinden askere gidebilecek gençlere eğlence düzenleyebilir. Ya da hep beraber güzel, büyük ve yakışır bir uğurlama programı yapabiliriz” şeklinde konuştu.

Beykoz Kaymakamlığı’nın başlatmış olduğu ‘Huzurlu Toplum-Mutlu Yuva-Sağlıklı Birey’ projesine de değinen Erdoğan, ailenin toplum için önemli olduğuna dikkat çekerek; “Günümüzde boşanmalar ve sahipsiz çocukların sayısı artıyor…Öfke kontrolümüzü sağlayamıyoruz. Küçük bir sorunu bazen yangına çeviriyoruz. O yüzden önce öfke kontrolümüzü iyi yapmalı ve birbirimize karşı anlayış içerisinde olmalıyız. Huzurlu toplum değerlerinin ön plana çıkarılması gerekir. Sevgiyi, hakkı, hukuku konuşuyoruz. Ama uygulamaya geçiremiyoruz. Bunlar sözde kalmamalı. Hak demek, sadece boğazdan geçen bir lokma değildir. Hak, attığımız her adımdır. Bu anlatmak için 25 kişilik ekibimiz, halkımızın arasında…” dedi.

Yüksel Toprak: 2015 yılı içerisinde uyuşturucudan ötürü 110 kişiye cezai işlem yapıldı!

Uyuşturucu konusunun konuşulması üzerine söz alan İlçe Emniyet Müdürü Yüksel Toprak’da; “Geçtiğimiz yıl bizim yaptığımız çalışmalarda yaklaşık 400 kişi uyuşturucudan içeri atılmıştır. Bunlar bizim yaptığımız çalışmalar. İhbarda sorun var…Yapcakları ihbarların kendilerine sıkıntı vereceklerini düşünüyorlar. Halbuki, durum böyle değil. İhbarlar, gizli kalıyor. 2015 yılında bugüne kadar da yaklaşık 110 kişiye işlem yapıldı” şeklindeki ifadeleri kullandı.

Hüseyin Demirtaş: Projeyi geliştirmeye yönelik fikir vermelisiniz!

İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş, kısa bir söz hakkı aldı. ‘Huzurlu Toplum-Mutlu Yuva-Sağlıklı Birey’ projesini yürüttüklerini, bazı verimlerde aldıklarını ifade etti. 55 noktada şu ana kadar bu projeyi kişilere ulaştırdıklarını belirten Demirtaş, 25 kişilik ekibin artık bu konuda iyi bir anlatıcı olduğuna değinerek, projenin geliştirilmesine yönelik herkesin fikir vermesini istedi.

İlçe Gençlik Müdürü Serkan Öcalmaz’da Beykoz’daki spora yönelik olumlu değerlendirmelerde bulundu. Sporun, kuşkusuz madde bağımlılığından gençleri korumanın en iyi yöntem olduğunu söyleyen Öcalmaz, bir çok branşta Beykoz’da sporcu yetiştiğini ve lisanslı futbolcu sayısında ise, ilk 3’te olduklarını söyledi.

Yücel Çelikbilek: En büyük gücümüz birlik ve beraberliğimiz!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’te madde bağımlılığının üzerinde durdu. Kişiyi uyuşturucu kullanmaya iten en büyük etkenlerinden birinin ailedeki ilgisizlik, sevgisizlik olduğunu vurguladı. Gençleri ve çocukları bu maddeden uzak tutabilmek için ilk önce ebeyvlerin bilinçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Çelikbilek, herkese bu konuda görev düştüğünü ifade etti. Değer yargılarımıza, geleneklerimize sahip çıkmamız gerektiğini belirten Başkan Çelikbilek, tüm sorunların çözümünün altında birlik ve beraberliğin yattığını da söylemeden geçemedi.

Beykoz'un toplumsal sorunlarına, ortak çözümler aranıyor!
Bizi Takip Edin