Beykoz'un yeşil okulları ödüllerini aldı

Beykoz'da 29 ilköğretim okulunda yürütülen “Yeşil Okul Projesi”nde dereceye giren okullar törenle ödüllerini aldı.

Beykoz'daki 29 ilköğretim okulunda çevre bilinci ve atık yönetiminin uygulamalı olarak öğretildiği “Yeşil Okul Projesi”nde dereceye…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da 29 ilköğretim okulunda yürütülen “Yeşil Okul Projesi”nde dereceye giren okullar törenle ödüllerini aldı.

Beykoz’daki 29 ilköğretim okulunda çevre bilinci ve atık yönetiminin uygulamalı olarak öğretildiği “Yeşil Okul Projesi”nde dereceye giren okullar törenle ödüllerini aldı.

Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediyesi ve Yöntem Temizlik işbirliği ile yürütülen proje kapsamında ilçedeki ilköğretim okullarında 32 ton kağıt atık, 1 ton cam,  1054 kg atık yağ, 1186 kg atık pil, 1 ton metal ve 5 ton plastik atık toplandı ve geri dönüşüm merkezlerine gönderildi.

Proje kapsamında okullarda çevre mühendisleri tarafından öğrencilere “Atık nedir?, Geri dönüşüm nedir ve nasıl yapılmalıdır?, Atık yönetiminin uygulanması nasıl olmalıdır?” gibi konularda eğitimler verildi.

Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı ve Vekili Salim Öztürk, belediye meclis üyeleri, Yön Temizlik Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf İyilik,  proje sorumluları, okul müdürleri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Salim Öztürk: “Atıklar Çöp Değildir”

Başkan Yardımcısı ve vekili Salim Öztürk projeyle ilgili olarak:“Atık Merkezi ve bu uygulamaların amacı çevreyle uyumlu teknolojilerin kullanılmasıdır. Proje, okullarımızda başarı ile uygulanmıştır. Sevgili çocuklar, sizlere çevre bilincini aşılarken, bizler de çok şey öğrendik. Atıkların çöp demek olmadığını, birçok değişik türde atığın farklı alanda değerlendirilip geri dönüşümde önemli olduğunu hep birlikte gördük. Beykoz Belediyesi olarak, siz öğrencilerimizle edindiğimiz çevre bilincini, aileleriniz ve herkesle paylaşmaktan mutluluk duyuyor, projede emeği geçen yetkililer ve öğretmenlerle hepinizi kutluyorum” diye konuştu.  

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay da  bu anlamlı ödül töreninde öğrenci ve velilerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşadığını, Yeşil Okul Projesi’nin takdire şayan olduğunu, en kalıcı öğrenme biçiminin bizzat uygulayarak yapılan öğrenme olduğunu söyledi ve öğreniclerin edindiği çevre bilincinin ileriki yıllarda da devamını dilediğini sözlerine ekledi.

Yön Temizlik Çevre Mühendisi Selim Gür ise slayt sunum eşliğinde proje hakkında kısa bilgiler verdi. Amaçlarının atıkların yerinde geri dönüşümü ile ekonomiye katkı sağlamak ve öğrencilere çevre bilincini kazandırmak olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından projede dereceye giren okullara ödülleri dağıtıldı. Projenin birincilerine bahçe satrancı, ikincilerine müzik aletleri seti ve üçüncülere de projeksiyon cihazı hediye edildi. 

Yeşil Okul Birincileri:

Ziya Ünsel İlkokulu 

Görele İlkokulu                    

Sadettin Gökçepınar İlkokulu

Yeşil Okul İkincileri:

Ahmet Mithat Efendi İlkokulu                    

Tokatköy İlkokulu       

Çiğdem İlkokulu

Yeşil Okul Üçüncüleri:

Şahinkaya İlkokulu          

Şehit Adil Doğan İlkokulu                                

İshakağa İlkokulu

Tap Atık Pil Ödülü:

Ziya Ünsel İlkokulu

Biodizel Atık Yağ Ödülü:

Ahmet Mithat Efendi İlkokulu

Ziya Ünsel İlkokulu

Sadettin Gökçepınar İlkokulu

Görele İlkokulu

Çiğdem İlkokulu

Kategorilerinde ödül alan öğrencilere ek olarak üzerinde “Çevre Gönüllüsü” yazılı tişört ve şapkalar ile Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan’ın “Gıda Güvenliği” adlı kitabı hediye edildi.

Beykoz'un yeşil okulları ödüllerini aldı
Bizi Takip Edin