Bir hayata dönüş hikâyesi

Beykoz Çubuklu Çevre Koruma ve Yaşatma Derneği, mahalle sakini engelli vatandaş Kadriye Doğan’ı yalnız bırakmıyor.

Çubuklu Çevre Koruma ve Yaşatma Derneği, mahalle sakini engelli vatandaş Kadriye Doğan’ı yalnız bırakmıyor. Ölüm…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Çubuklu Çevre Koruma ve Yaşatma Derneği, mahalle sakini engelli vatandaş Kadriye Doğan’ı yalnız bırakmıyor.

Çubuklu Çevre Koruma ve Yaşatma Derneği, mahalle sakini engelli vatandaş Kadriye Doğan’ı yalnız bırakmıyor. Ölüm ile burun buruna gelen Doğan’ın yaşama tutunmasında, örnek bir sorumluluk anlayışının büyük payı var.

Beykoz halkı ona aslında aşina

Kadriye Doğan, aslında Beykoz halkının yabancı olmadığı bir isim. Tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Doğan, bundan önce Çubuklu’da Hobi Bahçeleri’nin hemen üzerinde bulunan evinin kayma tehlikesi nedeniyle Belediye tarafından kendisine gönderilen “ evini boşalt” şeklindeki tebligat ile gündeme gelmişti.

Erdem Çelik başkanlığındaki Çubuklu Derneği ve CHP İl Genel Meclisi üyesi İlyas Yılmaz’ın çabaları ile bu kez Belediye’den de sağlanan destek ile evin önüne yapılan perde beton, ilave kolonlar ile güçlendirilmiş ve bu şekilde baba evinin kayma tehlikesi ortadan kaldırılarak, henüz 50 yaşında olan bu engelli kadın kendisine yabancı bir yaşama alanı, yeni bir ev bulmak sıkıntısından kurtulmuştu.

Ölümcül yara

Yalnız yaşayan ve hayatta olan ablasının desteğine dayanan Doğan, geçtiğimiz günlerde vücudunda oluşan bası yaraları nedeniyle zor günler geçirdi. “Bizim bu yaralara müdahale edecek ekibimiz yok” denilerek, engelli haliyle hastane hastane dolaştırılan ancak benzer gerekçeler ile hastane kapılarından geri dönen Kadriye Doğan’ı, Çubuklu Derneği yine yalnız bırakmadı.

CHP İl Genel Meclisi üyesi İlyas Yılmaz’ın desteği ile Mecidiyeköy Çevre Hastanesi’nde Dr. Selahattin Yaman’ın gözetimine alınan Doğan, burada ameliyata alındı. Evinin erkek kas gücünün desteği olmadan çıkamadığı merdivenleri ile hastane hastane dolaştırılmış olmaktan dolayı üzüntülerini ve sitemlerini bizler ile paylaşan Kadriye Doğan, bu olayı anlatırken, şunları söyledi: “ Ameliyettan sonra anladım ki, bu bir ekip işi değilmiş, bu bir gönül işi.”

Beni Photoshop ile ayağa kaldır!

Çubuklu Derneği ile birlikte yaptığımız ziyarette gazeteci Ozan Derviş’le şakalaşan Kadriye Doğan, Derviş’e, “ photoshop ile beni ayağa kaldırsana!” dedi.

Bizleri duygulandıran bu sözler üzerine ne söylenebilir ki! Kadriye Doğan’ı belki iki ayakları üzerine tekrar kaldırmak insan gücünün ötesinde! Ancak onun özellikle son yaşadıklarından sonra şu anda eksikliğini hissettiği manen bir ayağa kalkışa ihtiyacı var. Ve aslında bu, iki ayak ile yer kabuğuna basabiliyor olmaktan çok daha anlamlı, çok daha elzem. Bu konuda ona yardımcı olmak ise biz insanların yapabilirlik sınırlarlarının içerisinde.

Ramazan, Kadriye Doğan ve onun gibilere manen destek olmak için bir fırsat ayı olabilir mi? Özellikle de yarının bizler için ne sürprizler düşündüğü muallak iken?

Haber: Arzu Başlantı

Bir hayata dönüş hikâyesi
Bizi Takip Edin