Bir tek adım, birçok adımı beraberinde getirir!

Beykoz Beşevler Gençlik Derneği, “Uyuşturucu ve İnsana Bıraktığı Olumsuzluklar” adı altında gençlere yönelik konferans düzenledi.

Beşevler Gençlik Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Toplum Destekli Polis ve Beykoz Müftülüğü  destekleri ile Kenan B

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Beşevler Gençlik Derneği, “Uyuşturucu ve İnsana Bıraktığı Olumsuzluklar” adı altında gençlere yönelik konferans düzenledi.

Beşevler Gençlik Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Toplum Destekli Polis ve Beykoz Müftülüğü  destekleri ile Kenan Başaran Düğün Salonu’nda “Uyuşturucu ve İnsana Bıraktığı Olumsuzluklar” hakkında bilgilendirme konferansı düzenledi.

Uyuşturucu;  insanın merkezi sinir sistemine etki ederek sosyal yaşamını olumsuz etkileyen bir bağımlılık maddesi şeklinde tanımlandı. Beykoz’da yapılan son araştırmalara göre gittikçe kullanımı artan ve gençleri tehdit eden bir unsur haline gelen uyuşturucu, Beykoz’un en önemli sorunu haline geldi. İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nden Narkotik Polisi Sait İsmail Komog; “narkotik polisi ne yapar, bağımlılık yapan maddeler nelerdir, kişiye olan etkileri ve bunlardan korunma yolları” konularına değinerek katılımcıları aydınlattı.

Tütünün bağımlılığa geçişin sağlandığı en önemli basamak olduğunu belirten Komog, ailelerin en çok sigarayı önemsemesi gerektiğini vurguladı. Komog; “Her uyuşturucu kullanan yarının potansiyel satıcısıdır” diyerek maddeyi kullanan herkesin bunu temin edebilmek için hırsızlık, adam öldürme gibi birçok suç işleyebileceğini söyledi. “Hiç başlama, hiç kullanma!” sözüyle konferansı noktalayan Komog, bireyler olarak aslında ne yapmamız gerektiğini özetlemiş oldu.

Sağlıklı nesil, güçlü toplum ve mutlu gelecek sloganı ile yola çıkan derneğin ilk konferansına; Toplum Destekli Polis Beykoz Büro Amiri Selçuk Küçük, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Tosun, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan, CHP İlçe Başkanı Bahadır Yavuz, Ak Parti İlçe Başkan Yardımcısı Semra Kara, Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Selman Yücel, Saadet Partisi İlçe Başkanı Burhan Öz, Millet Partisi Belediye Başkan Adayı Mehmet Ali Anafarta, Yeşilay Beykoz Şube Müdürü Dr. Ziya Gümüş, Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül, Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu, Dernekler Birliği Başkanı Süleyman Çalık, CHP İlçe Gençlik Kolları, Beykoz Ülkü Ocakları Başkanı Emre Çömlekçi, Beşevler Camii İmamı Abdülkadir Karabulut ve  birçok mahalle sakini katıldı.

Konferans, 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Beşevler Gençlik Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Refik İpek: “İlk defa böyle bir organizasyon yapıyoruz. Bundan ötürü çok heyecanlıyım. 8 ay önce gönül vererek oluşturduğumuz derneğimizin, ilk organizasyonu olan geleceğimiz gençliğini zehirleyen uyuşturucu, uyuşturucunun zararları konulu seminerimize katılımınızdan ötürü çok teşekkür ediyorum” dedi.

Akçan: Kötü alışkanlıklardan gençlerimizi korumak için elimizden geleni yapacağız!

Konferansın sunumunu üstlenen Kenan Akçan, konuşmasında 8 ay önce oluşturdukları derneklerinin amaçlarına değinerek bilgilendirdi: “8 ay önce hiçbir siyasi ve maddi bir beklenti içerisinde olmaksızın oluşturduğumuz derneğimizin toplumumuzda sürekli beğeni ve destek görmesi bizi sevindirmektedir. Derneğimiz amaç olarak; gözümüzün gördüğü elimizin ulaştığı ihtiyaç sahiplerinin yanında olmak, etrafımızdaki gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzaklaştırarak birlik ve beraberlik içerisinde tutmaya çalışmaktır. Yaptığımız hasta ve başsağlığı ziyaretlerimiz, gençlerimizle yaptığımız spor ve sosyal faaliyetlerimiz, imkanlarımız doğrultusunda ihtiyaç sahiplerine yaptığımız maddi ve manevi desteklerimiz bunlara birer örnektir. Fakat yaptığımızı ve çevremizi düşündüğümüz zaman en büyük sorunumuzun ne hastalık ne para ne de mülkiyet sorunu olmadığını gördük.  Çünkü hastalık iyileşir, para kazanılır, yer sağlanır ama bir fidan bir genç zor yetişir. Alkolün, sigaranın ve uyuşturucunun zararlarını bilmeyen yoktur. Bizler etrafımızdaki tehlikenin farkındayız. Bu tehlikenin herkes tarafından bilinmesi için elimizden geleni yapacağız. Beykoz’da yapılan operasyon sonrasında 100’ün üzerinde kişi gözaltına alınmıştır. Bu operasyon, Beykoz’da uyuşturucu kullananların ve ticareti yapanları ortaya koymaktadır. Bunu bitirmek noktasında hepimize büyük görevler düşmektedir. Gençlerimiz zehirleniyor. Bu işin dili, ırkı, dini, partisi yoktur. Hepimizin daha hassas olması gerekmektedir. Bu hepimizin konusudur“ şeklinde konuştu.

Karabulut: Uyuşturucu veren illet zehirli bal gibidir!

Beşevler Camii İmamı Abdulkadir Karabulut: “Gençlerimizi korumak adına yaptığımız istişareler sonucu böyle bir oluşum oluşturduk. İnsanoğlu toplumla yaşayan bir varlıktır. Bir dağ başında tek başımıza hayat süremeyiz. Biz sosyaliz. Yüce Allah’ımız tarafından bizlere verilen sağlık bir nimettir, gençlik bir nimettir. Yarın bizden bunların hesabı sorulacaktır. Dolayısıyla gençlerimizi bu alışkanlıklardan uzak tutmamız gerekiyor. Bir kereden bir şey olmaz, sen özgürsün gibi sözlerle başlayan uyuşturucu pençesine gençlerimiz böyle düşmektedir. Uyuşturucu veren illet zehirli bal gibidir, yediğin an tutar“ diyerek bağımlılık maddelerinden uzak durmamız gerektiği konusunda uyardı.

Demirtaş: Sorumlu sadece devlet değildir, herkes sorumludur!

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, konferans amacını ve kalabalığı işaret ederek leylek ve karga hikayesinden kısa bir kesit anlattı: “İnsanları bir araya getiren şey ortak bir sevinç ya da hüzündür. Menfaatler bir araya gelirse, dostlukta biter. Ama bizimkisi öyle değil. Bizi bugün buraya getiren ortak bir hüznümüzdür. Akla hayale gelmeyen olaylarla karşı karşıyayız. Şiddet, geçimsizlik, ihanetler, katiller, iftiralar her türlü şeyler toplumda kol geziyor. Bizim İlçe Müftülüğü olarak temel üç görevimiz var: Birincisi camilerde imamın hizmetleri, İkincisi insanlara camii içinde ya da dışında dini bilgileri vermek, Üçüncüsü toplumda sosyal ve kültürel faaliyetlerde yer alarak vatandaşa dokunmak. Biz vatandaşa dokunacağız. İnsanlar neredeyse bizler devletin kurumları olarak oraya varacağız. İnsanlar bugün birbiriyle konuşamadıkları için bugün psikologlara gidip konuşmak zorunda kalıyorlar. Çünkü insanımızı dinleyen yok. Sorunların hepsinin bizde cevabı var, çözümü var. Sadece üç şey gerekiyor: doğru bilgi, barış ve özgürlük ortamı, istişare. Bunları konuşmamız ve net bir şekilde ortaya koymamız lazım ve en önemlisi bu toplumu sevmemiz lazım. Uyuşturucu kullanımları küçük yaşlara kadar indi. Artık bu konuda bir farkındalık oluşturulması gerekiyor. Herkesin uyuşturucunun zararlarını bilmeyenlere anlatması gerekiyor. Burada sorumlu sadece devlet değildir, herkes sorumludur“ dedi.

Gümüş: Çocuklarınızı evde bilinçlendirin!

Yeşilay Beykoz Şube Müdürü Dr. Ziya Gümüş, Yeşilay’ın tarihi hakkında kısaca bilgi vermesinin ardından sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeşilay’ın amacı, bağımlılıklarla mücadele etmektir. Bağımlılık ise, insanın iradesini başka birinin eline verdiğin an sen bağımlısındır. Mesela ben bu sigarayı bırakabilirim dediğiniz andan itibaren sürecin sürekli uzar. Bu bir kısır döngü, biz buna bağımlılık diyoruz. 7 yıldır Beykoz’da tüm kurumlarla irtibata geçip zararlı alışkanlıklar hakkında bilgilendirme seminerleri düzenledik. Yapılan araştırmalar sonucunda bu müptela, Beykoz’da hem satıcı hem kullanıcı konumuna gelmiştir. Bizler okullardaki yuvaları biliyoruz ve bunları zaman zaman emniyete bildirdik. Beykoz’da sigaraya başlama yaşı 9, alkol 12 yaş, uyuşturucunun ise 11 yaştır. Uyuşturucu kullanma hepsini geçti. Bizim ana konumuz artık uyuşturucu oldu. Çünkü, sigara ve alkolü bir şekilde etki altına alabiliyorsun. Ama uyuşturucuya bağlı olan bir çocuk bir şekilde tekrardan başlayabiliyor. Çocuklarınızı evde bilinçlendirin. Herkes bağımlı olabilir. Beykoz’da uyuşturucu ciddi boyuttadır. Bu olayı büyümeden halletmemiz gerekiyor “ .

Bir tek adım, birçok adımı beraberinde getirir!
Bizi Takip Edin