Birlik ve beraberlik için Beykoz'dan kulaç atacaklar

Darbe girişimlerine, terör olaylarına rağmen bu hafta sonu Beykoz'dan start alacak çok önemli bir organizasyon yapılacak.

Darbe girişimlerine, terör olaylarına rağmen bu hafta sonu Boğaz'da çok önemli bir organizasyon yapılacak. 61 ülkeden 2

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Darbe girişimlerine, terör olaylarına rağmen bu hafta sonu Beykoz’dan start alacak çok önemli bir organizasyon yapılacak.

Darbe girişimlerine, terör olaylarına rağmen bu hafta sonu Boğaz’da çok önemli bir organizasyon yapılacak. 61 ülkeden 2 bin 159 yüzücü Asya’dan Avrupa kıtasına ‘barış, birlik ve beraberlik için’ kulaç atacak. Bu yılki yarışların onur konuğu Avustralyalı şampiyon Shelley Taylor-Smith. Ünlü yüzücü, Rusya’dan yarışlara kayıt yaptıran 277 kişi 6.5 kilometrelik iki kıta arasındaki parkurda yüzecek.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden binlerce sporcu iki kıta arasında mücadele etmek için 27 yıldır İstanbul’da bir araya geliyor. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından organize edilen 28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, bu sene 24 Temmuz Pazar günü düzenleniyor. 

Anadolu yakasında Beykoz Kanlıca’dan başlayarak, Avrupa yakasında Kuruçeşme’de sona erecek yarış, Türkiye’nin ve İstanbul’un tanıtımı açısından da özel bir önem taşıyor. Kanlıca-Kuruçeşme arasındaki parkurda, yüzücüler farklı akıntılarla mücadele ederek yüzüyor. Her yıl yüzme güvenliğinin sağlanması için TMOK azami çaba harcanıyor. Bu yıl ekstra önlemler alınacak. Aylar öncesi yapılan uluslararası yazışmalarla İstanbul Boğazı her yarış tarihinde üç saat süresince ulusal ve uluslararası deniz trafiğine kapatılıyor. Her yıl sürekli artan yoğun katılımcı talebi karşısında katılımcı sayısı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Boğaziçi Organizasyon Komitesi tarafından, güvenlik gerekçesiyle belli bir sınırda tutuluyor. 

EN ÇOK İLGİ RUSLAR’DAN 

Yarış koşullarına uyan lisanslı yüzücüler ile önceki yılın yarışını önceden ilan edilen derecelerde bitirmiş yüzücüler hariç diğer adaylar için İstanbul, Adana, İzmir ve Ankara’da seçmeler yapılıyor, seçmelerde istenilen derecelere ulaşanlar da efsanevi parkurda yüzmeye hak kazanıyor.Bu yıl yarışa katılacakların sayısı 2 bin 159 olarak belirlendi. Yabancı katılımcıların sayısı 634’ü erkek, 282’si kadın olmak üzere toplam 916. Türkiye’den yarışa katılanların sayısıyla 996’sı erkek, 247’si kadın toplam 1.243 kişi. 61 ayrı ülkeden katılım oldu. Her yıl olduğu gibi ‘uçak krizine’ rağmen Ruslar 277 kişiyle birinciliği elden bırakmadı. Ukrayna’dan 133, Birleşik Krallık’tan 108, Almanya’dan 65, Hollanda ‘dan da 49 kişi kayıt yaptırdı. 

BARIŞ, DOSTLUK, BİRLİK

Yarışların 12 yıldır sponsoru olan Samsung Electronics’in Türkiye Başkanı DaeHyun Kim, yaptıkları destekle ilgili şu açıklamada bulundu: “Kore ile Türkiye arasındaki kardeşlik köprüsü çok uzun yıllara dayanıyor. Türkiye’nin bizim için yeri apayrı. Sadece ticari faaliyetlerimiz açısından değil, topluma katkı sağlamak açısından da, Türkiye bizim için en önemli ülkelerden biri. Samsung olarak uzun yıllardır olimpiyatların sponsoru olarak spora destek veriyoruz ve olimpik ruhu geliştirmeye çalışıyoruz. Bu vizyonumuz doğrultusunda Türkiye’de de 2003’ten bu yana Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin sponsoruyuz. Samsung olarak insanların yeni ve heyecanlandırıcı deneyimlerle buluşmalarına aracılık ediyoruz. İnsanların yaşamlarını zenginleştiren yeniliklerimizi hayata geçirmek için tıpkı onlar gibi büyük bir azimle çalışıyor, geleceğe anlam kazandıracak gelişmelere öncülük etmeyi hedefliyoruz. Bu bağlamda barışı, yardımlaşmayı, dostluğu, birlik ve beraberliği temsil eden spor ile Samsung’un kurum kültürü çok örtüşüyor. Her bir yüzücü ülkesine birer İstanbul elçisi olarak dönüyor, bu bakımdan da bu yarışı çok önemsiyoruz.”

Birlik ve beraberlik için Beykoz'dan kulaç atacaklar
Bizi Takip Edin