Bizim niyetimiz Beykozluyu Beykoz'da bırakmak!

Çubuklu Halk Meclisi mahalle sakinlerinin geniş katılımıyla gerçekleştirildi.

Çubuklu Halk Meclisi mahalle sakinlerinin geniş katılımıyla gerçekleştirildi. Vatandaşların imar, mülkiyet, altyapı ve kültürel hizmetlerle ilgili sorularını Başkan ve ekibi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çubuklu Halk Meclisi mahalle sakinlerinin geniş katılımıyla gerçekleştirildi.

Çubuklu Halk Meclisi mahalle sakinlerinin geniş katılımıyla gerçekleştirildi. Vatandaşların imar, mülkiyet, altyapı ve kültürel hizmetlerle ilgili sorularını Başkan ve ekibi cevapladı. 

Çubuklu Kenan Başaran Düğün Salonu’nda yapılan “Halk Meclisi”ne Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in yanı sıra, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, birim müdürleri, başkan danışmanları ve Muhtarlar Derneği Başkanı ve Çubuklu Mahalle Muhtarı Hüsnü Kolcu katıldı. 

Başkan Çelikbilek: “Beykoz’un her tarafına ulaşıyoruz”

İlçe sakinleriyle birebir görüşme ve karşılıklı bilgi paylaşımı bakımından Halk Meclislerinin önemine değinen Başkan Yücel Çelikbilek, “Zaman zaman sizlerle bir araya gelsek de, istedik ki Halk Meclislerimizi düzenleyerek sizinle daha derli toplu buluşmuş, konuşmuş olalım. Halk Meclislerimizi ve sizleri çok önemsiyoruz. Bu vesileyle Beykoz’un her tarafına ulaşıyoruz. Neler yaptığımızı ve neler yapacağımızı sizlerle paylaşıyoruz. Neler yaptığımızı halkımız görecek.” dedi.

“30 yıllık mülkiyet sorunu 5 yılda çözdük”

Mülkiyet sorununun yıllardır Beykoz gündemini meşgul ettiğini belirten Başkan Çelikbilek, “Beykoz’a 2009’da geldiğimizde mülkiyet problemi % 90’a varan bir dertti. Bugün ise halkımızın %90’a yakınının bu problemi çözüldü. 30 yıldır çözülemeyen mülkiyet sorununu 5 yıl içinde çözdük. Yıllarca kaçak inşaat yapılmasından, yıkım kararı alınmasından hepiniz bizar olmuştunuz. Araziler tapusuz olunca bunlar normaldi. Ama şimdi imarlarınız gelince bu sorun da ortadan kalkmış oluyor. Herkese göre değil, yasaya göre imar planı yapıyoruz. Sadece Çubuklu’da İBB arazileri üzerinden 770 kişiye tapu verdik.” şeklinde konuştu.

“Bizim niyetimiz Beykozlu’yu Beykoz’da bırakmak”

Öncelikli olarak imar planı süreçleri ve kanunların neden olduğu engelleri anlatan Başkan Çelikbilek, “Bizim niyetimiz Beykozlu’yu Beykoz’da bırakmak, yer sahibi yapmak. Öyle olduğu içindir ki, İBB’den aldığımız 3300 tapuyu insanlara verdik. Bunu Türkiye’de başka kimse yapmadı. Biz yaptık. Hedeflenen 1 trilyon para da Beykozlu’nun cebinde kaldı. Ayrıca sizin için yapılan belediye hizmetlerinde kullanıldı. Beykoz’un ihtiyacı olan sosyal konut yapma çalışmalarımız var. Ancak Beykoz’da oturmayanın bunda hakkı olamayacak. İstanbul’un 4. büyük ilçesi olan Beykoz’un bütün problemlerini çözeceğiz.” diye konuştu.

“Büyükşehir’den kalan arsaların durumu hakkında dilekçe yazın”

Vatandaşların Büyükşehir’den kalan arsalar hakkında bilgi isteği üzerine konuşan Başkan Çelikbilek, “Bu bölgede Büyükşehir’den kalan arsalar var. Sizden ricam, arazilerin altındaki imar durumunun netliğe kavuşması için toplu olarak Büyükşehir’e bir dilekçe yazın, talep edin, bize de yazın. Bizim size buraları alıp verme şansımız yok. Dolayısıyla hissedar yerlerden yer almayla ilgili taleplerinizi lütfen Büyükşehir’e yazın. Bu konuda yanınızda olduğumuzu bilmenizi isterim.” dedi.

Başkan Yardımcısı Eyüp Salih Elmas: “1/5000 planları bu hafta askıya çıkacak”

Toplantıda Beykoz’un imar plan yapım ve denetim süreçlerine değinerek Çubuklu’nun imar şartları hakkında haritadan bilgi veren Başkan Yardımcısı Eyüp Salih Elmas: “Çubuklu Mahallemiz yaklaşık olarak 2400 dönümlük bir arazi. Bunun içinde ön görünüm ve geri görünüm etkilenme alanlarımız var. Öngörünüm yasası bazı konulardaki süreçlerimizi geciktirdi. 2012’den itibaren ise Kentsel Dönüşüm yasasının gelmesiyle biraz daha yol aldık. 2015’te riskli binaların önünü açacak çözüm esaslı bir çalıştay düzenledik. Yasaların vatandaşın yararına olacak şekilde biraz daha olumlu olarak değişmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Geri dönüşümle ilgili imar planı çalışmamız kapsamında Çubuklu’da 172 dönümlük kısmın 5000 planları bu hafta askıya çıkacak. Belediyemize gelerek bu planları takip edebilirsiniz. 1000’lik plan da önümüzdeki ay yürürlüğe girecektir.” dedi.

Bizim niyetimiz Beykozluyu Beykoz'da bırakmak!
Bizi Takip Edin