Boğaz manzaralı arazilerin 2B satış yetkisi TOKİ'de!

Bakanlık 4 mahallenin TOKİ'ye, Çavuşbaşı'nın satış yetkilerinin ise Beykoz Belediyesine devredilmesini kararlaştırdı.

2B arazilerinin en değerlilerinin bulunduğu Boğaz bölgesindeki bedeller yüksek çıkınca, şikayet arttı. Satış yetkisi TOKİ&#39

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakanlık 4 mahallenin TOKİ’ye, Çavuşbaşı’nın satış yetkilerinin ise Beykoz Belediyesine devredilmesini kararlaştırdı.

2B arazilerinin en değerlilerinin bulunduğu Boğaz bölgesindeki bedeller yüksek çıkınca, şikayet arttı. Satış yetkisi TOKİ’ye verildi.

Orman vasfını yitiren 2B arazilerinin halka satışıyla ilgili kanunun çıkmasının ardından, arsa satış bedelleri için rayiç bedeller tespit edildi. İstanbul’da 2B arazisinin en fazla olduğu Beykoz’da ilan edilen rakamlara vatandaşlardan itiraz geldi. Rakamı yüksek bulan vatandaşların şikâyetleri nedeniyle Beykoz Belediyesi, Gümüşsuyu, Soğuksu, Yeni Mahalle, İncirköy ve Çavuşbaşı’ndaki arazilerin satış yetkisinin kendisine verilmesi istemiyle ilgili bakanlığa başvurdu. Talebi inceleyen bakanlık, Beykoz’da 4 mahallenin TOKİ’ye,Çavuşbaşı’nın satış yetkilerinin ilçe belediyesine devredilmesini kararlaştırdı.

Buna göre beyan ettikleri arazi büyüklüğü üzerinden belirlenen rayiç bedel üzerinden değil, imar planlarındaki belediye kesintileri yapıldıktan sonra kalan net araziler üzerinden satış yapılması gündeme alındı. Bin metrekare arsa kullanan bir vatandaşın arsanın tamamının parasını ödemesi gerekirken, kamuya yol ve yeşil alan olarak terk etmesi gereken yüzde 40’a yakın bölümden geriye kalanın parasını ödemesi kararlaştırıldı. Öte yandan özel proje alanı ilan edilen bölgede TOKİ tarafından yapılacak imar planı sonrasında satış yapılacak. 

ÇANTACILARA DİKKAT!

2B arazilerinin satışında başvuru süresinin dolmasına 2 ay kala, arazilerde simsarlar kol gezmeye başladı. Özellikle Beykoz, Çatalca ve Antalya gibi arazisi değerli bölgelerde fiyat spekülasyonları başladı. Çatalca ve Beykoz’da köy köy dolaşan çantacılar da köylüleri arazilerini alamayacaklarına inandırarak bölgeden ucuz fiyata arazi toplamaya çalışıyor. Çantalarındaki nakit para ile köylülere giden simsarlar, yüksek arazi bedelleri telaffuz ederek, arazi sahiplerini vekalet vermeye ikna etmeye çalışıyor.

Boğaz manzaralı arazilerin 2B satış yetkisi TOKİ'de!
Bizi Takip Edin