Boğaz’ın kıyısında sinema keyfi Beykoz Kundura başladı!

İstanbul’un gözde açık hava etkinliği Bir Yaz Gecesi Festivali, Beykoz Kundura’da başlıyor.  BEYKOZ KUNDURA’DA KEYİFLİ AKŞAMLAR...

Boğaz’ın kıyısında sinema keyfi Beykoz Kundura başladı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’un gözde açık hava etkinliği Bir Yaz Gecesi Festivali, Beykoz Kundura’da başlıyor. 

Boğaz’ın kıyısında sinema keyfi Beykoz Kundura başladı!

BEYKOZ KUNDURA’DA KEYİFLİ AKŞAMLAR

Beykoz Kundura’da 4-20 Ağustos tarihleri arasında yedincisi gerçekleşecek Bir Yaz Gecesi Festivali, şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzakta bir hafta sonu geçirmek isteyen İstanbulluları, Beykoz Kundura’nın benzersiz tarihi atmosferi ve Boğaz’ın kıyısında yıldızların altında keyifli akşamlar yaşamaya davet ediyor.

Film ve müziğin uyumlu birlikteliğinden ilhâmla hazırlanan program bu yıl, 1979 yılında kaybettiğimiz Oscar ve Grammy ödüllü İtalyan besteci Nino Rota’ya odaklanıyor.

Federico Fellini, Luchino Visconti, Franco Zeffirelli gibi İtalyan sinemasının birçok usta yönetmeniyle yaptığı ortaklıklar kadar, “Baba” (The Godfather) serisinin efsanevi tema müziğiyle de tanıdığımız bestecinin müziklerini yaptığı 5 klasik film, restore edilmiş kopyalarıyla seyirciyle buluşacak.

Boğaz’ın kıyısında sinema keyfi Beykoz Kundura başladı!

FELLİNİ VE MASTROİANNİ’DEN İKİ KLASİK

İstanbulluları Boğaz’ın kıyısında ve yıldızların altında karşılayacak festivalin açılışını, Nino Rota’nın sıklıkla çalıştığı yönetmenlerden Federico Fellini’nin Altın Palmiyeli başyapıtı “Tatlı Hayat” (La Dolce Vita, 1960) yapacak. Çekim teknikleri, rüya sekansları ve sıradışı karakterleriyle sinema sanatının sınırlarını zorlayan film, Marcello Mastroianni’nin performansı ve Anita Ekberg’in meşhur Trevi Çeşmesi sahnesiyle de unutulmazlar arasında.

Programda yer alan bir diğer Fellini klasiği “8½” (1963), 5 Ağustos Cumartesi akşamı gösterilecek. Yönetmenin karakteristik büyülü gerçekçilik tarzının eşsiz bir örneği olan bu fantastik komedi, Marcello Mastroianni, Claudia Cardinale ve Anouk Aimée gibi ikonik oyuncularıyla 60 yıl sonra da çekiciliğini koruyor.

Boğaz’ın kıyısında sinema keyfi Beykoz Kundura başladı!

YETENEKLİ BAY DELON

Programda ayrıca, René Clément’in Patricia Highsmith’in “Yetenekli Bay Ripley” adlı romanından uyarladığı 1960 tarihli kült filmi “Kızgın Güneş” (Plein Soleil) de yer alıyor. Alain Delon’un edebiyat tarihinin en ürkütücü karakterlerinden Tom Ripley’i baştan çıkarıcı bir performansla canlandırdığı film, zekice kurgusu ve sürprizlerle dolu senaryosuyla seyirciyi diken üstünde tutan gerçek bir gerilim klasiği.

Boğaz’ın kıyısında sinema keyfi Beykoz Kundura başladı!

 “BABA”, 50. YAŞA ÖZEL RESTORE KOPYAYLA

Festivalin son haftasında ise, Francis Ford Coppola’nın bir gangster hikâyesini adeta yüksek sanata dönüştürdüğü epik üçlemesi “Baba”, ilk iki filmiyle perdede olacak.

Mario Puzo’nun aynı adlı popüler romanından uyarlanan ve Marlon Brando ve Al Pacino başta olmak üzere yıldızlar geçidi oyuncu kadrosuyla da sinemanın mihenk taşı sayılan “Baba” (The Godfather, 1972), 50. yaşına özel geçen yıl yenilenen kopyasıyla 18 Ağustos Cuma akşamı gösterilirken; Al Pacino ve Robert de Niro’yu buluşturan, eleştirmenlerce sinema tarihinin en iyi devam filmi sayılan “Baba 2” (The Godfather Part II, 1972), 19 Ağustos’ta izlenebilecek.

Kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için “Tatlı Hayat”, festivalin kapanışı olan 20 Ağustos akşamı tekrar gösterilecek.

Beykoz Kundura

BİLETLER SINIRLI SAYIDA

Festivalin sınırlı sayıda biletleri, beykozkundura.com? adresinden satın alınabilir. #KunduraGenç ile öğrencilere özel, tüm biletler 150 TL’den satışa sunulurken; Tam bilet ücreti, Restore Klasikler programı için 350 TL, canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri için de 450 TL olacak. Tam bilet uygulamasında ayrıca, dört ve daha fazla bilet alımlarında %20 indirim fırsatı da sunuluyor.

Boğaz’ın kıyısında sinema keyfi Beykoz Kundura başladı!

ULAŞIM FESTİVAL TEKNESİYLE

Gösterimlerin Beykoz Kundura’da gerçekleşeceği festivale özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanacak. Gösterim günleri ayrıca, Beşiktaş-Beykoz Kundura arasında ulaşımı sağlayacak Festival Teknesi, bu yıl da ücretsiz olacak ve misafirlerine Boğaz turu deneyimi yaşatacak.

Kundura Sinema ile Kundura Sahne’nin birlikteliğinde ve Beykoz Kundura’nın Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde yedi yıldır düzenlenen Bir Yaz Gecesi Festivali, 4-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

Boğaz’ın kıyısında sinema keyfi Beykoz Kundura başladı!

SESSİZ FİLM PROGRAMI BELLİ OLDU

Bir Yaz Gecesi Festivali’nin sıkı takipçiler yaratmış sessiz film programı belli oldu.

İstanbulluları yıldızların altında ve Boğaz’ın kıyısında karşılayacak festivalin sessiz film programı bu yıl, sinema tarihinin ilk döneminden sirk temalı klasikleri bir araya getiriyor. İzleyiciyi sirk dünyasının büyüleyici ve şaşırtıcı dünyasına ortak edecek 100 yıllık filmler, restore kopyalarıyla ve usta müzisyenlerin canlı performansları eşliğinde gösterilecek.

Programın açılışını, festival kapsamında İstanbul’a gelecek Alman sessiz film virtüözü ve davul sanatçısı Frank Bockius yapacak. Sessiz filme müzik yapmanın incelikleri üzerine bir atölye de verecek sanatçı, 11 Ağustos Cuma gecesi izleyeceğimiz performansını Türkiye’den atölyeye katılan müzisyenlerle birlikte gerçekleştirecek.

Festivalde ayrıca; usta saksafoncu, şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör Korhan Futacı, Hollywood’dan çıkmış en tuhaf yapımlardan biri olan 1927 tarihli kült korku filmi “Bilinmeyen”e (The Unknown) müzikleriyle hayat verirken; müzikleri sınırları aşan elektro-akustik üçlüsü Islandman de, slapstick komedinin yaratıcılarından Fransız aktör Max Linder’ın meşhur filmi “Sirkin Kralı”na (King of the Circus, 1924) eşlik edecek.

Ayrıntılı bilgi için: beykozkundura.com

Boğaz’ın kıyısında sinema keyfi Beykoz Kundura başladı!
Bizi Takip Edin