Bu zafer, AK Parti kadrolarının başarısıdır!

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, 1 Kasım Genel Seçimleri'nin Beykoz'daki yansımasını değerlendirdi.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, 1 Kasım Genel Seçimleri'nin ardından ilk olarak ilçedeki yerel basın…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, 1 Kasım Genel Seçimleri’nin Beykoz’daki yansımasını değerlendirdi.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, 1 Kasım Genel Seçimleri’nin ardından ilk olarak ilçedeki yerel basın temsilcileri bir araya gelerek, seçim değerlendirmesini gerçekleştirdi.

İBB Beykoz Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen toplantıya; İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Güler, SKM Başkanı Tuncer Dede, ilçe yönetim kurulu üyeleri Hacı Demir, Fatma Aydın, Ahmet Deliak, Zafer Arslan, Kadir Alarçin, Yüksel Baki ve Özgür Kopuz katıldı.

Beykoz’da alınan %54.7’lik oy oranının büyük bir başarı olduğunu kaydeden İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, bu başarının ekip ruhu ve azmi sonucunda ortaya çıktığını ifade etti. Genel de ve yerel de elde edilen bu zaferin AK Parti’yi toplumu daha bütünleştirici bir yol izlemeye iteceğini, aynı zamanda da buna yönelik ilçe teşkilatı olarak çalışma planı ortaya koyacaklarını ve Beykoz’da her noktada var olacaklarını vurguladı.

Kendisi için iddia edilen ‘mazot yolsuzluğu’ konusunda da basına açıklamada bulunan İlçe Başkanı Mustafa Gürkan: “Gerek camiamı gerek Beykoz insanının kaynağını sıkıntıya düşürecek 1 kuruşluk ya da 1 adımlık hata benim tarafımdan yapılmamıştır” diyerek tüm söylentilere noktayı koydu.

Seçmen istikrara ve güvene oy verdi!

Basın hitaben sohbet ortamında konuşma gerçekleştiren İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, öncelikle konuşmasına AK Parti’nin Beykoz’daki 1 Kasım zafer hikayesini anlatarak başladı. Zor bir seçim sürecinin teşkilat üyelerinin gayretli çalışmaları sonucunda geride bırakıldığını söyleyen Gürkan: “Daha önce koalisyon dönemlerinde farklı şekillerde erken seçimler olmuştu ama, ilk defa kendi adını dahi koymada siyasi parti liderleri zorlandı. Sonuçta, bir erken seçimi daha geride bıraktık. Memnuniyet verici olan, Ankara’daki patlama dışında, gerek ilçemizde gerek ülkemizde kimsenin burnu kanamadan, çok daha büyük olaylar olmadan bu seçim öncesi dönemini geçirdik. 1 Kasım ile beraber AK Parti tekrar tek başına iktidar olacak çoğunluğu sağladı. Biz bu süreci anlamakta çok zorluk çektik. Yani ben 2001’den beri bu camiadayım, hiç bu kadar belirsiz kampanya süreci yaşamadım. Seçimden 3 gün önce arkadaşlarımızla birlikte ilçede konuşurken katılımın çok yüksek olacağına dair ifadeler vardı. İşte %90 olursa, Beykoz’da 165 bin seçmenin oy kullanacağına dair bizde bir fikir belirdi. Beykoz’da CHP’nin, MHP’nin bir tabanı var. Bu taban düşünüldüğünde AK Parti’nin alabileceği maksimum oy 90 bin, dedik. Çok zor olacağını da düşündük ama, hamdolsun ki seçim sonuçlarını 88 bin 144 oyla ve beklentilerin çok üstünde bir oyla gerçekleştirmiş olduk. Türkiye açısından bakıldığında gerçekten burada seçmen istikrara ve güvene oy verdi. Seçimden sonra İl Başkanlığı’nda Başkanımızla beraber yaptığımız toplantıda, Genel Başkanımızdan itibaren kurmay heyetinin bu sonucu çok doğru okuduğunu anladım ve Başbakanımız şöyle bir tasvip de bulundu: ‘AK Parti’ye oy verenler ve oy verebilecek olanlar. Hiç kimse bizim dışımızda değildir. Kimseyi dışlayıcı bir şekilde bulunmadan, kucaklayıcı ve birleştirici olmayı düşünüyoruz ‘. Bu söylem, bundan sonraki sürecin nasıl ilerleyeceğine dair çok önemli bir saptamaydı” şeklinde konuştu.

Beykoz’un sorunlarıyla ilgili de bundan sonra İlçe Başkanlığı daha çok topa girecek!

Konuşmasının devamında Beykoz İlçe Başkanlığı olarak artık Beykoz’un sorunlarını daha yakından takip edeceklerini ve halkla daha sık bir araya geleceklerini ifade eden Gürkan, şunları söyledi: “88 bin oy da elbette emanet oylarında olduğunu söyleyebilirim ama, 80 bin oyun altında artık biz burada yer almamalıyız. Beykoz teşkilatı 80 bin oyun altında oy almamalı! Bunu içinde önümüzdeki haftadan itibaren ilçe teşkilatı olarak 100 günlük bir eylem planı yapacağız. Şu an bir seçim yok gibi görünüyor ama, yerel seçimler için 1,5 seneyi geride bıraktık. Beykoz’un sorunlarıyla ilgili de bundan sonra İlçe Başkanlığı daha çok topa girecek. Ben 30 Kasım’da göreve geldim. Benden kısa bir süre sonra Gaye Başkan, sonrasında Mehmet Başkan geldi. Bir seçim geçirdik. Seçimden sonrada adeta Türkiye’de 3 ay her şey durdu. Siyasette durdu. Yani nasıl hareket edeceğimizi hiç bilemedik. Bu bakımdan bizim 3 kongre sürecini, 1 yıla 2 seçimi sığdırmış bir yapı olarak sağımıza, solumuza bakıp bir şeylerle çok ciddi anlamda mücadele edecek vaktimiz olmadı. Şu an seçmen bize: ‘İşte sahne, oyna’ diyor. Biz Beykoz’da, Genel Merkezimiz, hükümetimiz Ankara’da ben inanıyorum ki bu anlamda layığı ile o sahnede görevini yapacaktır. Bizde düzenleyeceğimiz 100 günlük eylem planı içerisinde çalışmalarımıza başlayacağız. En yüksek oy aldığımız Kaynarca Mahallemizden başlayarak, mahallelerimizi gezeceğiz. Bundan sonra haftanın 2-3 günü ben bir kere daha seçim döneminde şunu gördüm ki, seçmenimizin büyük bir bölümü Beykoz’da sadece muhabbet istiyor. Elbette hizmet istiyor ama en çokta dokunmak ve konuşmak istiyor. Biz inşallah ben görev süreci içerisinde arkadaşlarımızla beraber haftanın 2-3 günü hane hane, dernektir Beykoz’un her yerinde olacağız. Ben yüzyıldır burada yaşayan birisiyim. Bu ilçenin bozulmadan büyümesini istiyorum. Beykoz gelişsin ama, bir Bağcılar’da olmasın. Çok karmaşık bir gelişimde olmasın. Dostluk deseniz burada bambaşka. Bu dönem inşallah biz bu dostluğu, bu birleştirmeyi daha da büyütmeyi istiyoruz. Bunun için üzerimize düşen görevi gerçekleştireceğiz”.

Dinamiğini en iyi kullanarak sonuç alan ilçelerden birisiyiz!

Bu seçim de 88 bin 144 oyla İstanbul’da 11. olduklarını, ilk 5’te ise Sultanbeyli, Esenler, Arnavutköy, Sultangazi ve Bağcılar olduğunun altını önemle çizen Gürkan, bu ilk 5 ilçenin AK Parti’nin kalesi gibi olduğunu belirtti. Basına toplantı esnasında vermiş olduğu seçim sonucu çizelgesi üzerinden yorumlarına devam eden Gürkan: “Diğer bizim üstümüzde yer alan Pendik, Ümraniye gibi yerlerde tabanının çok kuvvetli olduğu yerler. Dinamiğini en iyi kullanarak sonuç alan ilçelerden birisi olduğunu söyleyebilirim. Biz aşağı yukarı bize oy verecek herkesin potansiyel olarak karşılığını seçimde sonuç itibariyle gördük. Mahalle olarak baktığımızda ise, Polonezköy haricinde oyumuz her yerde artmış. Bu da bizim için son derece memnuniyet verici bir şey. Bunu memnun edici tabloyu düşünerek önümüzdeki dönemi planyacağız. Bir seçim dönemi geçirdik. Bence bu dönemin en büyük kahramanı kadınlardır. Gaye Hanım ve ekibi gerçekten çok çalıştılar. Gençlik Kollarımız da büyük emek harcadılar ve mücadele ettiler. Çok teşekkür ediyorum her iki ekibime de. SKM Başkanımız Tuncer Dede ve yönetimine de teşekkür ediyorum. Stresli ve belirsiz bir ortamda çalıştık. Bu %54.7’lik oy bu ekibin başarısıdır. Bu oy oranıyla da Tuncer Bey, en başarılı SKM Başkanı olmuştur. Kendisini tebrik ediyorum. Herkesin kendisine has bir çalışma şekli vardır ama, önemli olan doğru sonuç alabilmiş olmasıdır. Sonuç olarak, tüm AK Parti Teşkilatı’na bize vermiş oldukları destek ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşmasının ardından ekibine söz veren Başkan Mustafa Gürkan, önce Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf’a söz verdi. Zayıf: “Bu zafer sadece AK Parti’nin zaferi değil; Türkiye’nin ve tüm dünya mazlumlarının zaferidir. Ülkemize ve tüm Müslümanlara hayırlı olsun. Biz her zaman sizlerin yanındayız. Durmak yok, yola devam!” şeklinde konuştu.

Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Güler de konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Beykoz teşkilatında özellikle bu seçim sonucunun demirbaşı olarak çalışmaktan ötürü kendimi gururlu hissediyorum. Çok ciddi anlamda milletin teveccühü ile alınan sonuçlar bizi çok mutlu etmiştir. Çok daha fazla çalışarak, oy oranımızı daha da çıkarabileceğimizi düşünüyorum. Rabbim, inşallah bu kadrolara Beykoz’da güzel işler yapmayı nasip eder”.

Son sözü alan SKM Başkanı Tuncer Dede, gayretli bir çalışma sonucu, nokta atışları yaparak bu zafere ulaştıklarını belirterek; “Kendi içimizde bazı muhasebeleri yaparsak ve çalışırken oy oranımızı daha yukarı çıkarabileceğimize inanıyorum. Seçim sonucu, ülkemize ve tüm dünya mazlumlarına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bu seçimde geçersiz oy sayısı 2019 düştü!

Konuşmaların ardından basının sorularını cevaplayan İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, Beykoz Güncel Haber olarak kendisine yönelttiğimiz bazı soruları da cevaplandırdı. Öncelikle sorduğumuz, ‘AK Parti’nin Beykoz’daki başarısı beklentilerin üstünde gerçekleştirdi. Bunu neye bağlıyorsunuz? Sadece sahadaki seçim stratejilerinize mi?’ ve sonrasında sorduğumuz ‘AK Parti’nin 1 Kasım seçimlerinde halka sunmuş olduğu vaatlerin gerçekleşme olasılığını İlçe Başkanı olarak nasıl görüyorsunuz?’ sorularımıza ilişkin Gürkan, şunları söyledi: “Bu artışı, bu seçimde en iyi yorumlayan Cumhurbaşkanımızın oğlu Bilal Erdoğan’ın gazeteye verdiği demeçti. Bekliyor muydunuz? sorusuna, ‘Bende bu kadarını beklemiyordum. Bu Rabbimin bu millete ve bu partiye ikramıdır’ demişti. Bu bereket, beklenenin üstünde. Biz rüzgarı doğru ayarladığımızı düşünüyoruz. Rüzgar doğru akıyordu ve bizde bu rüzgarı doğru yönlendirdik. Bundan yüksek kazanımla çıktık. Biz 7 Haziran’da da bu sefer tersten geliyordu, yine doğru kullandık. Mesela 2019 tane geçersiz oyumuz var. Bu bugüne kadar bir de AK Parti seçmen kitlesinin çok yüksek olduğunu düşünürsek, %46-48 bandında olduğunu düşünün. Şu anda 8 bini bırakın normal bir genel seçimde dahi 3-3.500 bin oranında bir geçersiz oy oranı vardı. Bu şu an 2019’a düştü. Bütün seçmenlerimize o kadar çok baskı yaptık ki, dikkat etmeleri hususunda. Aslında bu bile teşkilatın hareketliliği noktasında bir delildir. Bu vaatler için şunu söyleyebilirim, hükümetimizin adım atacağını düşünüyorum. Bu adım atılırsa, hem bizim burada iş yapma şevkimiz artar hem de elimiz kuvvetlenir”.

Beykoz insanının kaynağını sıkıntıya düşürecek 1 kuruşluk hata yapılmadı!

Konuşmaları esnasında Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’ten de övgüyle bahseden Gürkan, Çelikbilek’in engin siyasi kültürüne ve öngörüsüne dikkat çekti. Yücel Çelikbilek’in AK Parti Grubu içerisinde ‘bilge’ denilebilecek birisi olduğunu ifade eden Gürkan, Çelikbilek’in hastane de kaldığı zaman onu ziyaret ettiğini aktararak; “Çok sıkıntılıydı. Seçime dair koşturamamaktan. Ben dedim ki: ‘Biz evde otururken, siz çok mücadele verdiniz. Belki gençtik, çocuktuk. Şimdi mücadele etme sırası bizde. Biz bu seçimde arkadaşlarımızla bu mücadelemizi, kavgamızı verelim. İnşallah size güzel bir oy oranı hediye ederiz’. Kendisine de güzel bir hediye verdiğimizi düşünüyorum” dedi.

Kendi hakkında çıkan mazot yolsuzluğu iddiasına dair de basından yöneltilen soru karşısında açıklama yapan İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, konuya dair şu detaylandırmalarda bulundu: “Bir yerel gazetede benimle ilgili bir iddia ortaya atıldı. Ortaya atılma zamanına bakılınca, seçime 1 hafta kala. 2014 senesinde bana ait firma bu işi yaptı. Fakat, bununla ilgili kanuni süreç, bütün denetçilerden geçti. Yani şu anda bununla ilgili her şey bitmiş ve AK Parti Grubu’ndan arkadaşlar, CHP Grubu’ndaki arkadaşlara istedikleri bütün bilgileri, evrakları vermiş. Çok enteresan onlarda onaylamışlar. Basına yansıyan 1-2 tane evrağın normalde verilmesi yasak, hatta verilerin dışarı çıkarılması suç. Tahribata neden olacağı için direkt suç. Kendi ıslak imzalarıyla denetlemedeki veriler biliniyor. Bu kişiler, denetim komisyonu her şeyi açıklıyor. Bu olay bitmiş, Sayıştay’dan geçmiş. Bu kadar iş içerisinde bu tırtıklanarak alınmış. Ertesi gün basına bu belgeyi veren CHP’li arkadaş arıyor ve özür diliyor. Diğeri, telefonları açmıyor. Olay bundan ibaret. Kendilerine emsal teşkil edecek birkaç yerden fiyat bile alınmış. Doğruluğunu veya gerçekliğini ölçmek için. Bununla beraber tek tek teknik anlamda da sunmuş. ‘Ha, tamam’ denmiş olmasına rağmen yalan söylüyorlar! Ben bunu şu şekilde yorumluyorum: Bugün Türkiye’de muhalefet sorunu var. CHP’de de, MHP’de de. Örneğin; benim CHP’li birçok tanıdığım kaliteli insanlar var. Neden Türkiye’yi, İstanbul’u, Beykoz’u CHP’yi ya da MHP’yi daha doğru adamlar yönetmiyor? Muhataplara bakmak lazım. Siyasetin bu anlamda kalitesi artsın. Şunu çok açık söyleyeyim, ben böyle bir teknik hata yapıldığını bilmiyordum. Sizi temin ediyorum; gerek camiamı gerek Beykoz insanının kaynağını sıkıntıya düşürecek 1 kuruşluk ya da 1 adımlık hata benim tarafımdan yapılmamıştır. Ama bu kadar bilgilendirme arkadaşlara yapılmışken hala seçime 1 hafta kala bunu yapmalarını, Cumhurbaşkanımızın deyimiyle söylüyorum: Cibilliyetsizlik. Madem o kadar haklılar, telefonları açın. Madem o kadar haklılar doğruyu söyleyin. Bir de üzülerek söylüyorum, basın toplantısı yapmışlar. Burada şimdi şartname hazırlanmış. Bu şartname de içerisine söylenildiği gibi yakıt konulmuş. Fakat, o yıl kurum bu işleri yapıp yapmama konusunda gelgitler yaşıyor ve bu işi yapma kararı veriyor. Hatta kurum ihale çıkarmadan önce diyor ki, önce bunu yakıtlı mı yapalım, yakıtsız mı? Sonra bakıyorlar ki, yakıtı biz verirsek daha seferle maliyeti düşürürüz diyorlar. Kendi içerisinde yazışmalar yapıyorlar. Ondan sonra zaman daraldığı için normalde yapılması gereken bir zeyinname ile teknik şartnameyi değiştiriyorlar…Ben bu işi yaptığımda İlçe Başkanı değildim. Yani bugün kendi bünyem içinde böyle bir iş yapmam”.

Toplantı, objektiflere verilen toplu hatıra pozu ile son buldu.  

Bu zafer, AK Parti kadrolarının başarısıdır!
Bizi Takip Edin