Bütün gözler Beykoz semalarındaydı

Beykoz’da sabahın erken saatlerinde Toygartepesi’ne çıkan kuş gözlemcileri, yırtıcı kuşları fotoğraflayarak göç yolculuklarına tanıklık etti.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da sabahın erken saatlerinde Toygartepe’ye çıkan kuş gözlemcileri, yırtıcı kuşları fotoğraflayarak göç yolculuklarına tanıklık etti. 

İstanbul’da kuşların göç zamanı olan sonbaharda bir grup kuş gözlemcisi Beykoz’da düzenlenen etkinlikte bir araya geldi. Yırtıcı kuş göçü döneminin en iyi izleme noktalarından biri olan Toygartepe’de, kuş gözlemcileri ve fotoğrafçıları unutulmaz anlar yaşadı.

Orman Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde ve Trakus’un katkılarıyla yapılan etkinlikte, dürbünlerini ve fotoğraf makinelerini alan profesyonel ve amatör gözlemeciler Boğaz’dan geçen kuşları gözlemledi.

O anlara, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Kuş ve Yaban Hayat Fotoğrafçısı Alper Tüydeş, gözlemciler, fotoğrafçılar şahit oldu.

Doğudan gelen soğuk hava ve yağmurla birlikte göç eden kuşlar Beykoz sırtlarında izlendi. Sonbaharda süzülerek uçan kuşlar, görsel şölen oluşturdu.

Kara leylek, kara çaylak, yılan kartalı, atmaca, şahin, küçük orman kartalı, büyük orman kartalı, şah kartal, küçük kartal, delice doğan, ebabil, arıkuşu, söğütbülbülü, mavi baştankara, alakarga ve kuzgun olmak üzere tam 16 adet kuş türü Beykoz’dan Güney’e doğru göçtü.

Etkinlikte, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın tarafından katılımcılara Beykoz’un kuş varlığını ve doğal alanlarını gözler önüne seren “Beykoz’un Kuşları ve Tabiat Alanları” kitabı hediye edildi.

Bütün gözler Beykoz semalarındaydı
Bizi Takip Edin