Çağı yetiştirenlerle Çağın yetiştirdikleri buluşuyor!

Beykoz Müftülüğü  “Çağı yetiştirenlerle Çağın yetiştirdikleri buluşuyor” çalışması ile  ilçemizde farklı bir etkinliğe imza atıyor.

Beykoz Müftülüğü Yaz Kur'an Kurslarında okuyan öğrencilere yönelik  farklı bir etkinliğe ev sahipliği ya

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Müftülüğü  “Çağı yetiştirenlerle Çağın yetiştirdikleri buluşuyor” çalışması ile  ilçemizde farklı bir etkinliğe imza atıyor.

Beykoz Müftülüğü Yaz Kur’an Kurslarında okuyan öğrencilere yönelik  farklı bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Derneği tarafından hazırlanan  proje doğrultusunda, yaz tatillerinde öğrencilerin okuma alışkanlığı ve okuma kültürü edinmelerine katkı sağlamak ve gençleri yazmaya teşvik etmek için ‘Yazarlar Kurslarda ‘ projesi kapsamında  “Çağı yetiştirenlerle Çağın yetiştirdikleri buluşuyor” çalışması ile  ilçemizde farklı bir etkinliğe imza atıldı.

Proje etkinlikleri kapsamında  Yaz Kur’an kursu öğrencilerine yönelik imza ve söyleşi programları düzenlenmesi ile ilgili İstanbul İl Müftülüğü ile  Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Derneği arasında yapılan işbirliği dahilinde ilk program Beykoz ilçemizde yapılması kararlaştırıldı.

İlçemize 4 noktada yapılacak etkinliğin ilki Yenimahalle Küçüksu Hoca Mahmut Bayram Camii Kültür Merkezinde  öğleden önce gerçekleştirildi.

Etkinlik programına Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Hoca Mahmut Bayram Camii imam-hatibi Yusuf Demirci, Hacı Zihni Gürler Camii imam-hatibi Sacit Vural, İmam Şamil Camii imam-hatibi Ahmet Bahadır Demirci, Kur’an Kursu Öğreticileri Dilek Çimen, Atiye Bozkurt, Öğrenci velileri  ve 200’ü aşkın öğrenci katıldı.

Program Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği  Derneği başkanı edebiyatçı-yazar Bican Veysel Yıldız’ın konuşması ile başladı. Edebiyatçı-yazar  Yıldız konuşmasında okuma ve yazmanın önemine vurgu yaparak şunları söyledi:

“Bu proje kapsamında Yaz Kur’an Kursuna gelen siz değerli  kardeşlerimize yönelik yazarlarla  söyleşi ve imza programları düzenliyoruz. Türkiye’de ilk kez yaz tatili döneminde böyle bir okumayı teşvik çalışması yapılıyor. Bizlere ev sahipliği yapan İlçe Müftülüğümüze ve değerli hocalarımıza teşekkür ediyoruz.Diyanet İşleri Başkanlığı ve İstanbul Müftülüğü çalışmamızı büyük bir teveccühle destekledi.Bizler bu çalışma ile özellikle yazma yeteneği olan öğrencileri belirlemeyi ve bunlar arasından yeni yazar, şair ve entellektüeller çıkarmayı amaçlıyoruz. Bu çalışmanın yaygınlaşması, model oluşturması için siz böyle bir çalışmayı başlattık.Bu projede özellikle din görevlisi şair ve yazarların eserlerine de yer vermek ve bu arkadaşlarımızı da imza programlarına dahil etmek istiyoruz. Çevrenizde eserleri yayınlanmış din görevlisi arkadaşlar varsa onlara da bizimle irtibat kurmalarını öneriyoruz”, dedi.

Programda Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş bir konuşma yaptı.Müftü Demirtaş konuşmasında  yaparak şunları söyledi:

“İlçemizde böyle bir çalışmanın yapılıyor olması bizlere mutluluk vermektedir. Bizler kitap medeniyetine mensup  bir milletin evlatlarıyız. Dinimizin ilk emrinin ‘oku!’ olması çok manidardır. Ayrıca değerli kitabımızın ilk dönem ayetlerinde  kaleme ve yazdıklarına yemin edilmekte, dikkatler okuma-yazma  olgusuna dikkat  çekilmektedir. Okuyan ve yazan milletler, her zaman en önde olmuşlardır. Okuma ve yazma bir kültür ve alışkanlık meselesidir. Günlük tutmaktan başlayarak, gezi yazılarına varıncaya kadar birçok alanda yazmamız mümkündür. Hocamızın da belirttiği gibi, okuyan ve yazan insan konulara  çok farklı açılardan bakabilmekte ve farkındalık anlayışına ve empati duygusuna sahip olmaktadır”, dedi.

Müftü Demirtaş, programa ev sahipliği yapan Hoca Mahmut Bayram Camii imam-hatibi Yusuf Demirci ile destek veren komşu din görevlilerine teşekkür etti.

Programda tiyatrocu- yazar Vural Eyikan öğrencilerle söyleşi yaptı. Eyikan , daha sonra kukla gösterisi yaptı. Vural Eyikan, başarılı sunumu ile  başta çocukları olmak üzere katılımcıların beğenisini aldı. Kukla gösterisinde,  İslamın şartları, Ramazan ayı, Oruç, İftar, Cami ve Kur’an Kursu konuları gündeme geldi.

Programın diğer bölümünde Yazar Bican Veysel Yıldız ile Tiyatrocu-yazar Vural Eyikan çocuklara yönelik hazıladıkları kitaplarını imzalayarak öğrencilere hediye ettiler.

Toplantı sonunda Hoca Mahmut Bayram Camii imam-hatibi Yusuf Demirci,Hacı Zihni Gürler Camii imam-hatibi Sacit Vural, İmam Şamil Camii imam-hatibi Ahmet  Bahadır Demirci hocalarımız tarafından finanse edilerek öğrencilere yaş gruplarına göre “yağmur hatıraları”, “anne şiirleri”, “akıllı tavşan ile öfkeli aslan”, “akılsız eşek  ile kurnaz tilki” ve “şımarık fare ile akıllı dede”  isimli kitaplar dağıtıldı. çocuklar  aldıkları kitapları yazarlara da imzalattılar. Yaz Kur’an kursu öğrencilerimize çıkışta Hoca Mahmut Bayram Camii imam-hatibi Yusuf Demirci hocamızın kek ikramı ile çocuklar evlerine uğurlandı.

Çağı yetiştirenlerle Çağın yetiştirdikleri buluşuyor!
Bizi Takip Edin