'Cam Köy' için ilk adım atıldı

Beykoz 'da camcılığın yeniden canlanması ve ilçeyi turistler için çekim merkezine dönüştürecek  “Cam Köy” Projesi'nde ilk adım atıldı.

Beykoz'u cam sanatları merkezi haline getirmek amacıyla, ilçenin köklü camcılık geleneğinden yola çıkarak…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz ‘da camcılığın yeniden canlanması ve ilçeyi turistler için çekim merkezine dönüştürecek  “Cam Köy” Projesi’nde ilk adım atıldı.

Beykoz’u cam sanatları merkezi haline getirmek amacıyla, ilçenin köklü camcılık geleneğinden yola çıkarak hazırlanan “Cam Köy” Projesi’yle,  Beykoz’da camcılığın yeniden canlanması ve ilçenin turistler için çekim merkezi olması hedefleniyor.  

Paşabahçe Şişecam Grubu’nun desteğiyle, 1987 yılında geliştirilen, merhum Adnan Kahveci’nin bizzat takip ettiği, dönemin hükümet çevrelerinden de heyecan uyandıran “Cam Köy Projesi” yıllar sonra  yeniden gündeme geldi.

Avrupa’daki benzerlerinden esinlenerek hazırlanan projenin yeniden hayata geçirilebilmesi için  Beykoz Kaymakamlığı ve Beykoz Belediyesi’nin öncülüğünde ilçedeki camcılara bir çağrı yapıldı ve projeyi yöneten Prof. Dr. Önder Küçükerman’ın katılımıyla bir toplantı düzenlendi.

Beykoz’un 210 yıllık camcılık geleneğini korumayı, turizm ve istihdama katkıda bulunmayı amaçlayan “Cam Köy “Projesi,  cam atölyeleri, gezi, dinlenme alanları, restoran ve kefeleriyle uluslararası bir proje olarak hazırlanmış, Adnan Kahveci’nin vefatıyla proje uygulama şansı bulamamıştı.

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, cam atölyesi sahiplerinin katıldığı toplantıda ilçe kaymakamlığın öncülüğünde dernekleşme kararı alındı. Kurulacak olan dernekle AB fonlarına başvuru yapılacak ve gereken hibe desteği aranacak.

Beykoz Belediyesi öncelikli olarak, belediyeye bağlı sosyal tesis ve restoranlarda cam servis ürünleri kullanılması için meclis kararı alacak ve ilçenin girişlerine Beykoz’un simgesi haline gelen cam eşya ve heykeller yerleştirilecek.  

Bir turizm ve kültür projesi olan “Cam Köy Projesi” yle Beykoz,  atölyeleriyle cam sanatları merkezi olarak yeniden canlanacak. 

'Cam Köy' için ilk adım atıldı
Bizi Takip Edin