Cam sanatıyla ünlü Beykoz’a yakışan festival!

Beykoz’un iki yüzyılı aşan özgün camcılık mirasının ustalarla deneysel atölyeler, eğitimler, sergi, söyleşi ve konserlerin yer aldığı dinamik bir takvimle gözler önüne serileceği “Beykoz Uluslararası Cam Festivali” (17-2

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’un iki yüzyılı aşan özgün camcılık mirasının ustalarla deneysel atölyeler, eğitimler, sergi, söyleşi ve konserlerin yer aldığı dinamik bir takvimle gözler önüne serileceği “Beykoz Uluslararası Cam Festivali” (17-25 Eylül) başlıyor. 

Beykoz Belediyesi tarafından, ilçenin Osmanlı’dan miras kalan köklü camcılık geleneğine dikkat çekmek amacıyla UNESCO’nun “Uluslararası Cam Yılı” ilan ettiği 2022 yılında ilk düzenlenecek olan festival ziyaretçilere camın büyülü ve ışıltılı dünyasının kapılarını aralayacak. 

İlçedeki camcılık geleneğinin yaşatılması, geleceğe aktarılması ve yeni sanatçıların teşvik edilmesini de sağlayacak festival dünyadan sanatçıların katılımıyla ve her yıl farklı temalarla geleneksel hale getirilecek. 

FESTİVAL REHBERİNDE NELER VAR?

Cam Ocağı Vakfı, Beykoz Cam ve Billur Müzesi ile Beykoz Sahili Etkinlik Alanı olmak üzere 3 farklı mekânda yürütülecek etkinlikler, sahilde ustaların hünerlerini sergilediği cam stantları, sıcak cam atölyeleri, sergi ve konserlerle dolu dolu geçecek. 

CAM TASARIM DUAYENİ ÖNDER KÜÇÜKERMAN SERGİSİ

Sanatseverlere camcılık şöleni yaşatacak festivalin açılışı, 17 Eylül 2022 Cumartesi günü, Türk Endüstriyel Tasarım duayeni Prof. Önder Küçükerman’ın, “Beykoz’da Cam’ın Serüveni” konulu fotoğraf sergisiyle yapılacak.   

Küçükerman’ın arşivinden özel fotoğrafların yer alacağı sergi, ziyaretçileri tarihte yolculuğa çıkaracak. 

BEYKOZ SAHİLİ’NDE CAM STANTLARI

Beykoz Sahili’nde ise ilçedeki atölyelerden ustaların sıcak cam çalışmaları ve hünerlerini sergilediği stantların açılışı yapılacak.  

1 hafta boyunca sahilde ziyarete açık kalacak stantlar meraklılarına cam sanatını yakından tanıma fırsatı sunacak. 

Açılış, Pop Müzik sanatçısı Soner Sarıkabadayı’nın sevilen şarkılarını söylediği konseriyle renklenecek. 

CAM, HAT VE TEZHİBİN ZARİF BULUŞMASI

Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nde devam edecek festivalin 2. Günü, Cam Süsleme Sanatçısı Tuğba İşçi’nin “Cam Üzerine Hat ve Tezhip” Sergisi’ne ev sahipliği yapacak. 

Türkiye’nin bu alanda ilk eser veren sanatçısı İşçi’nin üretimleri 18-25 tarihleri arasında mekânda ziyaret edilebilecek.  

KİTAP TANITIMI

Sergi sonrasında Prof. Önder Küçükerman’ın Beykoz Belediyesi Kültür Yayınları arasından çıkan “Beykoz Camcıları” Kitabı’nın tanıtımı yapılacak. 

Tarih Araştırmacısı Mehmet Dilbaz’ın yazar ile söyleşi gerçekleştireceği etkinlikte, Santur Sanatçısı Sedat Anar da dinleti sunacak.  

İSVEÇLİ USTA MİCKE JOHANSSO FESTİVAL’DE

Camcılık dünyasında ilgiyle takip edilen İsveçli cam sanatçısı Micke Johansson festival kapsamında “Overlay Tekniği”nin inceliklerini öğretecek. 

Cam Ocağı Vakfı’nda 19-23 Eylül tarihler arasında yapılacak atölyelere eşlik edecek katılımcılar misafir sanatçının liderliğinde özgün eserler üretecekler ve deneyimlerini paylaşacaklar. 

SÖYLEŞİ VE KONSER

“Beykoz Uluslararası Cam Festivali” Tuğba İşçi’nin camcılık öğrencileri için sanat çalışmalarını anlatacağı söyleşi ve Rubato konseriyle bu yıla veda edecek. 

Beykoz Belediyesi festival mekânlarına katılımcılar için 15 Temmuz Şehitler Meydanı (Belediye Meydanı)’ndan ring seferleri düzenleyecek. 

PROGRAM 

17 EYLÜL 2022 CUMARTESİ

19.30 “Beykoz’da Camın Serüveni” Önder Küçükerman Fotoğraf Sergisi Açılışı

20.00 Stantların Açılışı

Yer: Beykoz Sahili Etkinlik Alanı

21.00 Konser: Soner SARIKABADAYI

Yer: 15 Temmuz Şehitler Meydanı

18 EYLÜL 2022 PAZAR

SERGİ

14:00: “Cam Üzerine Hat ve Tezhip” Sergisi ve Kokteyl

Yer: Beykoz Cam ve Billur Müzesi 

SÖYLEŞİ VE KİTAP TANITIMI

15:00  “Beykoz Camcıları” 

Konuk: Önder Küçükerman

Moderatör: Mehmet Dilbaz

Yer: Beykoz Cam ve Billur Müzesi Bahçesi

KONSER:

16.30 Sedat Anar “Santur Dinletisi”

Yer: Beykoz Cam ve Billur Müzesi Bahçesi

ATÖLYE 

Micke Johansson liderliğinde “Overlay Tekniği”

Tarih: 19 – 23 Eylül 2022

Saat: 10.00 – 16.00

Yer: Cam Ocağı Vakfı 

-(Katılımcılar için Belediye Meydanından Ring seferleri düzenlenecek). 

24 EYLÜL 2022 CUMARTESİ

15:00 Tuğba İşçi ile Söyleşi 

Yer: Beykoz Cam ve Billur Müzesi

KONSER: Rubato 

Saat: 21.00

Yer: 15 Temmuz Şehitler Meydanı

Cam sanatıyla ünlü Beykoz’a yakışan festival!
Bizi Takip Edin