Çankırılılar, Su ve Tuz'un önemini anlatmaya devam ediyor

Beykozlu Çankırılılar Derneği, su ve tuzun insan sağlığındaki önemini düzenlediği seminer ile Beykozlulara anlattı.

Beykozlu Çankırılılar Derneği, 'Su ve Tuz Dengesi' konulu bilgilendirme seminerini, farklı ortamlarda Beykozluya anlatmaya devam ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykozlu Çankırılılar Derneği, su ve tuzun insan sağlığındaki önemini düzenlediği seminer ile Beykozlulara anlattı.

Beykozlu Çankırılılar Derneği, ‘Su ve Tuz Dengesi’ konulu bilgilendirme seminerini, farklı ortamlarda Beykozluya anlatmaya devam ediyor.

Beykoz Çankırılılar Dernek Başkanı Bilal Karabacak, bu kez de bilgilendirme seminerini daha büyük bir ortama taşıyarak, Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenledi. Fakat, katılım beklenildiği kadar yoğun olmadığı gözlendi. Kişi sayısının az olmasını Karabacak, havanın güzel olmasına bağlayarak, insanların kapalı ortamı tercih etmediğini söyledi.

Derneğin yapmış olduğu etkinlikleri sinevizyon gösterimi şeklinde katılımcılara sunan Başkan Karabacak, sosyal ve kültürel bir dernek olduklarının  altını çizerek; önümüzdeki günlerde de ‘iş güvenliği’ konulu bir seminer düzenleyeceklerini ifade etti.

Seminerin anlatımını Gazeteci Birsen Altıner yaptı.

Tuz ve suyun, vücudumuzda yer alması gereken miktarı ve sarf edilerek azaldığı dönemlerde meydana gelen rahatsızlık ve belirtiler katılımcılarla paylaşıldı.

Vücutta %1 oranında kaybolan suyun bizi susattığı, %5 oranında kaybolan su miktarının ateşlenmeye, %10 oranında su miktarının kaybolması ile kaslarda spazma kadar önemli rahatsızlıklara yol açabileceği bilgisinin aktarıldı.

Tuz eksikliğinin kas kasılmalarına, enerji kaybına, hücre besinlerinin azalmasına, düşük tansiyona ve yorgunluğa sebep olduğu anlatıldı. Kaya tuzunun doğada var olan 94 elementten 84’üne sahip olduğu bilgisinin de paylaşıldığı seminerde, rafine tuzların vücutta gerçek tuz kadar dayanıklı olmadığı da ifade edildi.

Damacana suların tehlikeli olduğunu da söyleyen Altıner, arıtma su kullanımının daha doğru olduğunu ifade etti.

Tuz lambasının da eksi iyonları sayesinde yandığı odadaki pis havayı temizlediği ayrıca belirtildi.

Çankırılılar, Su ve Tuz'un önemini anlatmaya devam ediyor
Bizi Takip Edin