Çavuşbaşı'nda 2B toplantısı

Çavuşbaşı Kasrı'nda 2B arazileriyle ilgili halkı bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İstanbul Kadastro Bölge Müdür Yardımcısı Ertuğrul Eyüpoğlu, Beykoz Kadastro Müdürü Selahattin Elalmış,  Bel

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çavuşbaşı Kasrı’nda 2B arazileriyle ilgili halkı bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İstanbul Kadastro Bölge Müdür Yardımcısı Ertuğrul Eyüpoğlu, Beykoz Kadastro Müdürü Selahattin Elalmış,  Belediye Başkan Yardımcılarından  M.Hanefi Dilmaç, Metin Torun, Nevin  Çalışkan, Suphi Uçak ve meclis üyelerinin de katıldığı toplantıda konuşan Başkan Çelikbilek, yıllarca kangren olan 2B sorunun çözümü için ciddi gayret gösterdiklerini belirterek, kadastro işlemlerinin askıya çıktığını, ölçümlerde ve isim tespitlerinde yapılan hataların dilekçe verilmesi halinde düzeltileceğini ve konuyla ilgili hiçbir vatandaşın mağdur edilmemesine gayret gösterdiklerini söyledi.

Yaklaşık iki saat süren programa katılım yoğundu. Çavuşbaşı’nda listelerin asıldığını söyleyen heyet, listelerdeki yanlışların düzeltilmesi için açılacak davaların listelerin asıldığı tarihten başlayarak 30 günü kapsadığını vurguladı.

 

 Toplantıda halkın öne çıkan şikayeti; isim hatalarından kaynaklanan problemler olurken, bilgilendirme heyeti bu sorunu kendi aralarında çözmeye çabaladıklarını söyledi. Bu sorunun çözümü içinde Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, belirleyecekleri 5 gün içerisinde halk şikayetlerini muhtarlara bilgilendirmesini, muhtarların bu listeyi kendilerine getirip bu sorunların düzeltilmesi için çalışacaklarını söyledi. Bu sorunların bildiriminde görevlinin Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç olduğunu söyledi.

Listelerdeki hataların kaynağının kendilerine verilen kısa süre olduğununun altını çizen Kadastro Müdürü Selahattin Elalmış, ” 8 ay içerisinde bizden bu arsaların listelerinin bitirilmesi istendi. Bu çok kısa bir süre. Gece gündüz çalıştık. Bunun sonucunda da bazı hatalar yaptık.” dedi. Hataların ya basit isim yanlışlığı olduğunu ya da mülkiyete bağlı hatalar olduğunu söyleyen Elalmış, ” İsim hatalarını kendi aramızda çözebiliriz. Bunun için bilirkişiler tayin edildi. Bunlar basit hatalar ancak mülkiyetle ilgili problemin olduğu arazilerde yapacağımız birşey yok. Bu sorun için dava açmanız gerekiyor.” dedi. Bu aşamadan sonra kendilerinin yapabilecek birşeyi olmadığını da söyleyen Elalmış, bundan sonra yanlışların düzeltilmesi için Beykoz Kadastro Mahkemesine dava açılması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Başkan Çelikbilek ise; 2B konusunun belediye ile bir alakasını olmadığını söyleyerek, bu işin kadastronun yapmış olduğu bir çalışma olduğunu vurguladı. Konuşmasının başlangıcında 2B’nin amacına değinen Çelikbilek, böyle bir çalışmanın yapılış sebebinin bu bölgelerde oturan insanların sorunlarının bitirilmesi olduğunu söyledi. Vatandaşların gelecekte ne olacağına dair soruları üzerine Çelikbilek, ” Biz buraya mevcut durumu konuşmaya geldik. Şuanki sorunlar ne? Onları tesbit edip bu sorunların giderilmesi için burdayız.” dedi. Gelecekte ne olacağını kendisinin bilemeyeceğini söyleyen Başkan Yücel Çelikbilek, bu sorunun kısa bir süre sonra çözüleceğine inandığını söyledi.

Toplantı biterken Başkan Çelikbilek, belirleyecekleri bir 5 gün içerisine sorunları olan insanların muhtarlarda kayıtlarını yaptırarak, şikayetlerini orada yazdırmalarını söyledi ve bu işlemin ardından toplanarak bu sorunlardan çözülebilecek olanları çözmeye çalışacaklarını sözlerine ekledi. Başkanın bu hatırlatmasından sonra toplantı sona erdi.

Çavuşbaşı'nda 2B toplantısı
Bizi Takip Edin