Çayır'da Samsun ve Doğu Karadeniz coşkusu!

Geleneksel Beykoz Çayır Festivali, tüm hızıyla devam ediyor! Rengârenk stantların ve yöresel tatların arasında Samsun ve Doğu Karadeniz ezgileri yükseldi.

Geleneksel Beykoz Çayır Festivali, tüm hızıyla devam ediyor! Rengârenk stantların ve…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geleneksel Beykoz Çayır Festivali, tüm hızıyla devam ediyor! Rengârenk stantların ve yöresel tatların arasında Samsun ve Doğu Karadeniz ezgileri yükseldi.

Geleneksel Beykoz Çayır Festivali, tüm hızıyla devam ediyor! Rengârenk stantların ve yöresel tatların arasında dün akşam Samsun ve Doğu Karadeniz ezgileri yükseldi! Gecede, yörelerinin tanınmış sanatçıları sahnede yerlerini alırlarken; kemençe ve tulum yapacağını yine yaptı ve yöre insanının kanlarını kaynatınca, ortaya güzel görüntüler çıktı!

Yücel Çelikbilek her akşam katılıyor

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in her akşam eşlik ettiği ve büyük keyif aldığının gözlendiği etkinlikte en son Beykozlu Samsunlular Derneği ile Doğu Karadenizliler Derneği’nin işbirliği ile gerçekleşen hareketli bir gece daha yaşandı!

Samsun ile Doğu Karadeniz derneklerinin gecesi!

Bir önceki akşam Giresun “uşakları” ile Sivaslı “yiğidoları” ile coşan çayırda, bu kez de Kurtuluş Savaşı’nın önder şehri Samsun’un hemşehrileri ile Karadeniz’in en dağlık bölgesinin kıpır kıpır Doğu Karadenizliler’i gövde gösterisi yaptılar!

Gecenin ev sahipliğini Beykozlu Samsunlular Derneği Başkanı Fatih Yılmaz ile Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği Başkanı Servet Şahin’in yaptıkları festival akşamında, siyasi parti temsilcileri olarak AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer, CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, MHP İlçe Başkanı Ali Emanet ve Yönetim Kurulu üyeleri de hazır bulundular.

Çorba, Festival’in olmazsa olmazı!

Festival’in olmazsa olmazı tabii ki, geleneksel “Festival Çorbası” idi! Belediye Başkanı Çelikbilek ve Meclis üyelerinin her akşam bir görev dağılımı ile Belediye’nin farklı stantlarında çorba ve ekmek dağıtmaları, halk tarafından adeta heyecanla beklenen bir an!

Ve yöresel sanatçılar sahnede!

Sunumu İsmail Şahin tarafından gerçekleştirilen yöresel gece, tanınmış besteci ve ses sanatçısı Rahmi Aydın’ın seslendirdiği “ Nazmiyem” türküsü ile başladı.

Ardından Samsunlu ses sanatçısı Sibel Yıldırım sahne aldı. Aydın’ın bağlaması eşliğinde seslendirdiği şarkılar ve sempatik tavırlarıyla Beykozlular’a keyifli dakikalar yaşatan Yıldırım’ın performansından sonra ise Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği folklor ekibi, her biri birbirinden hareketli ezgiler ile katılımcıları oturdukları yerden kaldırmayı başardı!

Öyle ki, sahne ile protokol arasında kalan alanda büyük bir halay çemberi oluştu ve protokol de dahil olmak üzere vatandaşlar, bu çemberde keyifle yerlerini alarak, maharetlerini sergilediler!

Doğu Karadenizliler Derneği adına Naci Candaş konuştu

Gecede kısa bir selamlama konuşması yapan Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği Başkan Vekili Naci Candaş, Beykoz Belediyesi ve Yöresel Dernekler Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği geceye katılımlarından dolayı tüm misafirlerine teşekkür etti ve “bol horonlu bir gece yaşayarak, hasret gidermeleri” temennisinde bulundu.

Samsunlular Dernek Başkanı Fatih Yılmaz sahnede

Candaş’ın ardından bir konuşma yapan Beykozlu Samsunlular Dernek Başkanı Fatih Yılmaz ise, bir yandan şarkı ve türküler, diğer yandan da yöresel yemeklerin ikramı suretiyle Beykozlular’a yöresel geceleri doyasıya yaşatmaya çalıştıklarını ifade ederek, “ bu güzel gecede konuşmaktan çok müzik dinlemeyi düşündüklerini” belirtti. Yılmaz, konuşmasının sonunda, Beykozlular’ı stantlarındaki ikramları tatmaya davet etmeyi de ihmal etmedi!

Yücel Çelikbilek ile her iki derneğin yönetim kuru üyeleri sahnede!

Yapılan konuşmaların ardından ise Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek sahneye davet edilerek, kendisine her iki derneğin ortak hatırası olan bir plaket takdim edildi.

Belediye Başkanı, burada yaptığı konuşmada “ bu akşamı burada dolu dolu müzikle geçirmek lâzım” dedi ve Doğu Karadenizliler’den çok canlı bir horon performansı görmeyi istediğini belirtti.

Beykoz’da sevgi var, muhabbet var, insanlık var!

Çelikbilek, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Biz Beykoz halkının toplanılan bu çayırda birbirleriyle dertleşmelerini, muhabbet etmelerini, şaka yapmalarını arzu ediyoruz. Bu güzellikleri paylaşsınlar diye bu etkinlikleri yaptırıyoruz. Beykoz’da sevgi var, muhabbet var, insanlık var, vefa var; her şey var Beykoz’da!

Türk Halk Müziğinin sevilen ismi Hasan Can, türküleriyle sahnede!

Çelikbilek’in konuşmasının ardından ise sanatçı Hüseyin Şimşek sahne aldı. Gecede sahneye çıkan son sanatçı ise Türk Halk Müziğinin sevilen bir ismi İbrahim Can’dı. Aynı zamanda söz yazarı ve bestekâr da olan Can, repertuarının güzel ezgilerini sevenleriyle paylaştı!

Yılların usta sanatçısı İbrahim Can’ın türküleri eşliğinde eğlenen Beykozlular, bir sonraki çayır eğlencesine enerji toplayabilmek için evlerinin yoluna koyuldular.

Haber: Arzu Başlantı

Çayır'da Samsun ve Doğu Karadeniz coşkusu!
Bizi Takip Edin