Çelikbilek: Arazide konuşanlar mahçup olacak!

AK Parti Danışma Meclisi'nin Nisan ayı toplantısında konuşan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yerel muhalefeti eleştirirdi

Ak Parti Beykoz İlçe Başkanlığı Danışma Meclisi'nin Nisan ayı toplantısı yapıldı. Burada bir konuşma yapan Belediye…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Danışma Meclisi’nin Nisan ayı toplantısında konuşan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yerel muhalefeti eleştirirdi

Ak Parti Beykoz İlçe Başkanlığı Danışma Meclisi’nin Nisan ayı toplantısı yapıldı. Burada bir konuşma yapan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, ana muhalefet partisinin Beykozlu temsilcilerine “ emlak vergileri, Özel Proje Alanları ve 2B” üzerinden yüklendi.

İlçe Başkanı Adem Sefer, İstanbul dışında

Belediye Nikâh Salonu’nda gerçekleşen Ak Parti Danışma Meclisi’ni İl Yönetimi’nden av. Özlem Öztekin Vural ve Beykoz’dan sorumlu İstanbul Milletvekili Metin Külünk de takip etti. İlçe Başkanı Adem Sefer’in İstanbul dışında olması nedeniyle Nisan ayı toplantısına iştirak etmediği görüldü.

Meclis, Divan Heyeti’nin oluşturulmasıyla başladı. Ak Parti İlçe Başkan Yardımcısı Mithat Güner başkanlığında, Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Zeliha Elmas ve Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Nuray Okumuş‘tan oluşan heyetin belirlenmesi sonrasında ise, İlçe Başkan Yardımcısı Kadir Alarçin, “ vekil” sıfatıyla açılış konuşmasını yaptı.

Kadir Alarçin: Yerelden genele artılarımız eksiklerimizden fazla

Sözlerine, “ zaman sürat ile akmakta” şeklinde başlayan İlçe Başkan Yardımcısı Kadir Alarçin, siyaset ile uğraşanlar için zamanın daha da çok aktığını kaydederek, siyaset ile uğraşmanın getirdiği sorumluklara değindi. “ Bu sorumlulukların ziyadesiyle farkında olan bir Genel Başkanları (Recep Tayyip Erdoğan) ve teşkilatları olduğunu” ifade eden Alarçin, Beykoz’da siyaset yapmanın zorluklarına işaret ederek, şu örneği verdi: “ İlçemiz gelir olarak, İstanbul’un 39 ilçesi arasında 32. sırada. Buna mukabil, hizmet alanı ve büyüklük olarak 5. sırada. En az gelir ile, en geniş bir alana hizmet sunmak zorundasınız. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Ama bizler her şeye rağmen bu ilçede yaşamaktan ve siyaset yapmaktan son derece mutluyuz.”

Hiç kimsenin şüphesi olmasın!

Beykoz gibi güzel bir ilçede yaşamanın külfetleri de olduğunu kaydeden İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Alarçin, “ ilçemizin her problemini, yılmadan ilgili platformlara taşıyarak, sonuna kadar takipçisi olduğumuzdan hiç kimsenin şüphesi olmasın!” dedi.

Hazır bir ordu gibi, önümüzdeki seçimlere hazırız!

Teşkilat çalışmalarının her geçen gün hızlandığını ifade eden Alarçin, “ artık seçim yoluna girdiklerini” belirterek, şunları söyledi: “ Önümüzdeki seçimlere şu an itibariyle 11 ay bulunmakta. Bugünden itibaren teşkilat disiplinini daha da yükselterek, sahada hata yapma oranımızı en aza düşürmeli; eksiklerimizi süratle hazırlayarak, sürece hazır hale gelmeliyiz. Önümüzdeki aylarda köylerdeki seçmen ve üyelerimize ulaşmayı hedefliyoruz. Sandık yönetimlerimizi süratle tamamlıyoruz.  Bizler, son derece zor bir coğrafyanın, zor bir ülkesinde ve sorunu yüksek bir ilçesinde siyaset yapıyoruz ama şartlar ne olursa olsun, teşkilatımız ile birlikte her türlü olumsuzluğa karşı hazır bir ordu gibi, önümüzdeki yerel seçimlere hazırız. Yerelden genele eksiklerimiz olabilir ama yerelden genele artılarımız, eksiklerimizden daha fazladır.”

Nisan ayı faaliyetleri sunuldu

İlçe Başkan Vekili Kadir Alarçin’in ardından ise, Beykoz İlçe Başkanlığı Nisan ayı faaliyetlerini sunmak üzere, İlçe Kadın Kolları Yönetimi Başkan Yardımcısı Gaye Zayıf kürsüye çıkarak, partililere slayt sunumu eşliğinde bilgi verdi.

Yücel Çelikbilek: Son 2B fiyatları bizi rahatlatmadı

Danışma Meclisi’nin bundan sonraki bölümünde ise Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek söz aldı. Konuşmasında, Beykoz Belediyesi projelerini de içeren bir slayt sunumu özetleyerek, açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı, sözlerine 2B sorunu ile başladı. “ Bu konuda,  ‘Beykoz’ olarak, İstanbul’da hatırı sayılır bir çalışmanın içerisinde olduklarını” belirten Yücel Çelikbilek, şunları söyledi: “ Bu son gelen fiyatların bizi tatmin etmediğini, kesmediğini biliyoruz; bizleri rahatlatmadığını da biliyoruz. Dolayısıyla, bunlar ile ilgili mücadelemiz devam ediyor. Ne zamana kadar? Normalleşene kadar.”

Anayasa Mahkemesi’nin kapısını aşındıranlar, şimdi meydanlarda…

“ Bu işler hemen sonuçlanmıyor. Büyük bir emek, bir gayret istiyor. Şunu unutmayalım: Daha önce bunun çıkartılması için Ak Parti’nin 10 yıldır verdiği mücadelenin nasıl önünün kesildiğini, engellenmek istendiğini, çıkarttırmamak için her şeyin yapıldığını, Anayasa Mahkemesi’nin kapısını aşındıranların, ‘ siz buraları millete peşkeş çekeceksiniz’ deyip de, gerekçelerinin altına bunları koyanları unutmuyoruz. Ama bugün bir bakıyoruz ki, bu arkadaşlarımız meydanlarda sanki dün söyledikleri sözlerin hiçbirisini söylememişler gibi,  yüzleri hiç kızarmadan çok rahat bir şekilde çıkıp, ‘ biz aslında buranın bedava verilmesini istiyorduk ama bu Ak Partililer yanlış yapıyorlar. Biz bunu verirler ise, destek çıkacağız’ diyebiliyorlar. Ama dün buraları sattırmamak için Anayasa Mahkemesi kapısına gidip ‘ bu arazileri, bu ormanları peşkeş çekiyorlar’ diye bağıranlar, yine bu insanlardı.”

Beykoz halkının arkasında durmamak gibi bir düşüncemiz olamaz!

“ Bunun sonucu ne olacak? Bunu yakın zamanda hep beraber görürüz. Bu konuda bizim Beykoz halkının arkasında durmamak gibi bir düşüncemiz olmaz tam tersi, millet bizden çözüm bekliyor; bizim de gayretimiz bu noktadadır.”

Bu CHP’lilere Allah’tan feraset diliyorum! 

Türkiye’de hiçbir belediyenin yapmadığı, talep etmediği şekilde, Beykoz’un 9 mahallesinde Özel Proje Alanları talebinde bulunduklarını ve bu taleplerinin de gerçekleştiğini kaydeden Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “ şu anda bununla ilgili tespitler yapılıyor. Bunlar ile ilgili spekülasyonlar vardı; çok farklı şeyler söylediler. Biz, bu arazilerin devri yapılmadan çok konuşmak istemedik.  Çünkü konuyu bilmiyorlar. Konuyu ne okuyorlar, ne de anlayabiliyorlar. Allah’tan bu CHP’lilere feraset diliyorum. Başka şansım yok! Madde ortada açık! Burada biz imar parseli haline getirip arsayı vatandaşa satacağız. İkincisi, eğer imar parseline gelme durumu yok ise, ortak alan oluşturacağız. Zaten Kanun’un ruhu bu. Bunu yapmak zorundayız” açıklamasında bulundu.

Nal toplayacağız diye korkuyorlar!

Çelikbilek, şunları söyledi: “ Herhalükârda, üzerinde olan insanlara biz buraları vereceğiz.   Belediye olarak bu arsaları alıp da ne yapacağız biz? Gayrimenkul şeyi mi kuracağız? Ama adamlar ya anlamıyorlar gerçekten; en akıllıları dahil kimse bilmiyor veya anlıyorlar ama şunu diyorlar; ‘ Evet Belediye böyle bir çalışma yaptı ve bu çalışma Türkiye’de yok. Eğer bu çalışma başarılı olur ise, biz burada bundan sonra tabiri caiz ise, nal toplayacağız! Dolayısıyla, biz ne yapalım; beyazı kara halinde söylemeyi bir alışkanlık haline getirelim!’ diyorlar. Bu çok yanlış.”

Beykozlu’yu huzursuz etmek için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar

“ İki şey üzerinden siyaset yapılmaması lâzım: Birincisi, insanların barınma ihtiyaçları; ikincisi sağlık konusu. Ama maalesef bu anlayış çok kötü. Beykoz insanını huzursuz etmek için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Bu (Ak Parti) kadrolarının bu millet ile bir hesabı yok; bizim bu millete verecek hesabımız var. Dolayısıyla, biz hizmetten öte bir şey talep etmiyoruz. Bizim bu bölgede olan insanlara zulmetmeyi düşünmemiz aklımıza gelmeyecek bir ihtimaldir. Bizi bu bölgede ve Türkiye’de iktidara getiren bu halka biz şükran borçluyuz.”

Onlar bu milleti hiç sırtlarına almadılar, hep sırtlarına bindiler!

“ Ama doğuşlarından beri millete hizmet etmeyi bir yük olarak görenlerin, böyle bir anlayışı kabullenmeleri çok zordur çünkü onlar şimdiye kadar millete hep yük oldular. Hep millete kendilerini taşıttılar; hiç milleti sırtlarına almadılar, hep milletin sırtına bindiler. Bizim anlayışımızda asla gardiyan bir devlet anlayışı yok. Dolayısıyla Beykoz halkı, asla bizden kötülük  görmez, iyilik görür.”

Sadece iki mahallesinde az da olsa imarı olan bir Belediye…

Sözlerinin devamında, 2014 yılında uygulanacak olan emlak vergileri ile çalışmalara da değinen Belediye Başkanı, Beykoz’un sadece iki mahallesinde az da olsa imar olduğunu ve dolayısıyla, sadece buralardan ruhsat harcı alabildiklerine vurgu yaparak, “ egzersiz çalışmaları yapıyoruz. Bölgede 4 yılda bir emlak değerlerini arttırmak, bizim vazifemiz. Bütçeyi doğrultmanız lâzım. Bizim 2014 yılı tahmini bütçemiz, 180 milyon TL’dir. Normal belediyelerde bu bütçenin en az yüzde 25’i emlak vergilerinden teşekkül eder. Peki bizim bütçemizin emlak vergileri kalemi ne kadar? Toplam gelirimiz 20 milyon TL. Yani, bizim en az 25 milyon TL daha ilave etmemiz lâzım” dedi.

Kaynak bulamazsam, hizmet yapamam

Bu zorunluluklar dolayısıyla, “ ister istemez ilçenin gayrımenkullerini değerlendirmek ve emlak vergilerini arttırmak durumunda kaldıklarını” ifade eden Çelikbilek, emlak vergileri ile ilgili yaptıkları çalışmalar için “ farklı şeyler söylendiğini” belirterek, şu eleştiride bulundu: “ Bununla ilgili arazide çıkıp konuşan bazı arkadaşlarımız oldu. Basından takip ettiğimizi söylüyorum. Ama gerçekten bu arkadaşlarımız söyledikleri (dolayısıyla) çok mahcubiyet içinde kalacaklar. Çünkü onların düşündüğü gibi yapmadığımızı görecekler. ‘ Biz vatandaşa asla zulmetmeyeceğiz’ diyoruz; zulmetmeyeceğiz. Ama şu var: Belediye, kaynak bulduğu müddetçe hizmet edecek. İmkân bulamaz ise ne yapacak? Hizmeti, ancak alırsanız yapabilirsiniz. Almadan vermek, sadece Allah’a mahsustur. ‘ Aldığınız bu gelirleri doğru kullanıyor musunuz?’ diye sorguya çekersiniz ama ‘ Belediye’nin gelirlerini arttırmak için niye gayret sarf ediyorsunuz?’ demeye hakkınız olmaz. Çünkü bizim görevimiz size hizmet etmektir, o hizmeti de kaynak buldukça yapacağız. Kaynak bulmazsam, yapamam.”

Basına konuşanlar, arazide konuşanlar tamamen mahcup olacaklar

 “ Basına konuşan, arazide konuşan herkes, 2B’de olduğu gibi ve diğer konularda olduğu gibi, tamamen mahcup olacaklar. Beykoz’u yöneten bu kadrolar hiçbir zaman için bu halka kötü davranma hakkını kendinde görmezler ve yapmazlar. Ama karşımızda böyle bir muhalefet var. Allah bunlara anlama idrakini nasip etsin demekten başka çaremiz de yok.”

Beykoz İlçe, ilk 11’e girdi!

Belediye Başkanı Yücel Çeklikbilek, konuşmasının devamında, Beykoz’a ilişkin projelerini slayt sunumu eşliğinde partililere aktardı. Çelikbilek’in ardından ise, İl yöneticisi Özlem Öztekin Vural söz aldı. Beykoz’un İl Koordinatörü olarak yaklaşık beş aydan buyana görev yapmakta olduğunu kaydeden Vural, son alınan istatistiki verilere göre, üye taramaları ve sandık yönetim kurulu girişleri noktasında, Beykoz’un ilk 11’e girdiği açıklamasında bulundu.

İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün konuşması sonrasında ise, söz almak isteyen partililer kürsüye çıkarak, dilek ve temennilerini dile getirdiler.

Haber: Arzu Başlantı

Çelikbilek: Arazide konuşanlar mahçup olacak!
Bizi Takip Edin