Çeliker: Demografik yapıda göz ardı ediliyoruz

Sinop İli, İlçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ( SİYAD) Beykoz Şubesi, kahvaltılı bir istişare toplantısı düzenledi.

“Sinop İli, İlçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ( SİYAD)” Beykoz Şubesi, kahvaltılı bir istişare toplantısı…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinop İli, İlçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ( SİYAD) Beykoz Şubesi, kahvaltılı bir istişare toplantısı düzenledi.

“Sinop İli, İlçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ( SİYAD)” Beykoz Şubesi, kahvaltılı bir istişare toplantısı düzenledi. SİYAD Genel Merkezi’nin de yoğun katılım gösterdiği toplantıda, Beykoz yerel basınına SİYAD Beykoz Şubesi’ne verdikleri destekten ötürü Sinop’un simgesi birer tekne maketi hediye edildi.

Kimler katıldı?

SİYAD Genel Merkezi’nden Başkan Sabahattin Sungur ile Başkan Yardımcıları Keramettin Arpacı, Mehmet Kuru ve Nevzat Yalçın, İş Bankası Tuzla Şube Müdürü Osman Demircan, iş adamı Eriş Yurtseven ve SGK Beykoz Müdür Yardımcısı Gökhan Çıkrıkçı’nın hazır bulundukları kahvaltılı istişare toplantısı,  Derneğin Tokatköy’de bulunan lokalinde gerçekleşti.

Adnan Çeliker: Demografik yapıda göz ardı ediliyoruz

İstişare toplantısının açılış konuşmasını SİYAD Beykoz Şubesi Başkanı Adnan Çeliker yaptı.

Konuşmasının başında derneklerinin faaliyetleri ile ilgili olarak misafirlerine hatırlatmalarda bulunan Adnan Çeliker, söz konusu etkinlikleri; yılda bir kere toplu halde bir sinema filmine gidiş, Çanakkale programı, Ramazan iftarı, sahur programı, futbol turnuvaları, Çayır Şenliği, Sinop Panayırı, kandil helvaları, kumanya dağıtımı, Cuma kahvaltıları, hemşeri cenaze yemekleri ve kan bağışı kampanyası şeklinde sıraladı.

Gençlerin derneğimize kazandırılmasını istiyoruz

Dernek faaliyetlerini sürdürürken, gençlerin özellikle üzerinde durduklarını kaydeden Çeliker, ailelerden gençlerin kendileriyle kaynaştırılmasını istedi. Çeliker, “ Biz gençlerin buraya kazandırılmasını istiyoruz çünkü derneğimizi emanet edeceğimiz kişiler gençlerimiz” dedi.

Beykoz’da gittikçe çoğalan kötü alışkanlıklar var

Dernek Başkanı Adnan Çeliker, şunları söyledi: “Beykoz’da suç oranı İstanbul geneline göre çok az seviyede de olsa, maalesef gittikçe çoğalan kötü alışkanlıklar var; uyuşturucu var, alkol var, kumar var. Nitekim, bu bütün ilçelerde olan bir hastalık. Bu hastalığa tutulan gençleri nasıl kurtaralım diye değil, bu hastalığa gençlerimizin bulaşmaması için elimizden geleni yapalım.”

Gençler için seminerler düzenlenecek

Sözlerinin devamında, gençler ile ilgili olarak seminerler yapmayı düşündükleri bilgisini veren Adnan Çeliker, “ Siz de bizlere destek verin; gençler bir pisliğe bulaşmadan, o yollara nasıl bulaşmamaları gerektiğini yetkili kişileri, akademisyenleri davet ederek, onlara (öğretelim)” dedi.

2B Yasası’ndaki açık!

2B ile ilgili başvurusu sürecinin üç ay daha uzatıldığı hatırlatmasında da bulunan Adnan Çeliker, yaptıkları araştırma neticesinde Yasa’da “Orman vasfını yitirmiş yerler Hazine’ye devrediliyor.  Hazine de o arazilerin üstündeki şahıslara devrediyor” şeklinde bir uygulamanın öngörüldüğünü belirterek, burada bir açık yakaladıklarını ifade etti.

Çeliker, söz konusu açığı yakalayan kişinin, kendilerine yaptığı açıklamayı, misafirlerine şu sözler ile aktardı: “ Orman vasfını yitirmiş veya yitirmemiş Hazine arazisi üzerinde ise, Hazine madem Orman’ın arazisini satıyor, kendi arazisini de satmak zorunda.  Onun için 2 bin TL’yi parsel numarası ile beraber yatırın; devlette kaydınız olsun.”

Çeliker, söz konusu bilgilendirmeyi yapan kişinin 2B listesinde adı bulunmamasına rağmen, ilgili müracaat bedelini, -ada ve parsel numarasını da yazmak suretiyle- yatırarak, başvuruda bulunduğunu hatırlattı.

Demografik yapıda göz ardı ediliyoruz

“ Bir olursak, yapamayacağımız hiçbir şey yok” diyen Çeliker, şu eleştiride bulundu: “Maalesef Beykoz’da demografik yapıda da bizler kesinlikle göz ardı ediliyoruz. Seçimler Kasım ayına alınacağı zaman bütün siyasi partilerde bir kıpırdanma oldu. Biz kesinlikle Kasım ayına alınıyor diye kıpırdamıyoruz.

Sahipsiziz!

Hemşerilerine, “ Bir dahaki dönemde demografik yapıda bizi görmeyene, bize değer vermeyene lütfen biz de değer vermeyelim!” şeklinde seslenen Çeliker, Uluköylüler olarak Sinop/ Uluköy’de kendi imkânlarıyla yaptırdıkları camii mimberine atıfta bulunarak, söz konusu camii için Beykoz Belediyesi’nden bank talebinde bulunduklarını ancak bunun için kendilerinden dilekçe talep edildiğini söyledi. “ Dilekçeyi verdik, sekiz bank istedik. 3 tane bank geldi. Ve biz de bunları geri gönderdik. Beş tane bank yazılmış bize ama üç tane bank gelmiş. Niye? Orada sahipsiziz. Bizim gözümüz, kulağımız, derdimizi anlatacağımız insanların mutlaka orada olması lâzım.”

Seçim bitti, bir daha kimse kapımızı çalmadı!

Sözlerinin devamında, “ Bizim dertlerimiz ile dertlenecek birisi olsa, biz yine bir arayış içerisinde değiliz” diyen Dernek Başkanı Çeliker, “ Ama seçim öncesi ‘ Biz sizin temsilciniziz’ diyen herkes, seçim bitti; bir daha kapımızı çalmadı” serzenişinde bulundu.

Yiğidi öldür, hakkını yeme!

Çeliker, sözlerine “ Ama yiğidi öldür hakkını yeme! Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Sinop öğrenci yurduna 30 bin TL gibi yardım etti” şeklindeki açıklamayı da ekledi. 

Bize değer verenlere değer vereceğiz

Çeliker, konuşmasının sonunda, Beykoz Belediye Meclisi’ne atıfta bulunarak, “ Bizim orada demografik yapıda bir temsilcimiz olacak ve biz siyasi atmosferde bize değer verenlere değer vereceğiz” dedi.

Yerel basına tekne hediyesi

SİYAD Beykoz Şubesi Başkanı Adnan Çeliker’in konuşmasının ardından ise Beykoz Güncel Haber, Doğuş Haber, Beykoz Postası ve beykoztr.com gazetelerinin temsilcilerine derneklerine verdikleri değerden ötürü Sinop’un simgesi olan ve Sinop’tan getirilen özel tasarımlı tekne maketleri hediye edildi.

Sabahattin Sungur: Beykoz şubemiz bizim için çok değerli

İstişare toplantısının son konuşmasını ise SİYAD Genel Başkanı Sabahattin Sungur yaptı. SİYAD Beykoz Şubesi’nin başarılı faaliyetlere imza attığını kaydeden Sungur, “ Bütün şubelerimiz bizim için çok değerli; ama son iki dönemdir Beykoz şubemizin yapmış olduğu faaliyetler, çok farklı şekilde bizleri memnun ediyor; (bu faaliyetler) SİYAD’ımıza yardımcı oluyor, Sinoplu’muza yardımcı oluyor. Bulunduğu yörenin sorunlarına talip oluyor, 2B gibi. Bunlar SİYAD ailesi olarak bizi çok memnun ediyor” dedi.

Haber: Arzu Başlantı

Çeliker: Demografik yapıda göz ardı ediliyoruz
Bizi Takip Edin