Çengeldere Merkez Camii iftar ve dualarla açıldı

Beykoz Çavuşbaşı  Çengeldere Merkez Camii, yapılan yeni ilaveler, iç ve dış dizaynı ile adeta  yeniden inşa edildi.

Beykoz Çavuşbaşı  Çengeldere Merkez Camii, yapılan yeni ilaveler, iç ve dış dizaynı ile yepyeni…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Çavuşbaşı  Çengeldere Merkez Camii, yapılan yeni ilaveler, iç ve dış dizaynı ile adeta  yeniden inşa edildi.

Beykoz Çavuşbaşı  Çengeldere Merkez Camii, yapılan yeni ilaveler, iç ve dış dizaynı ile yepyeni bir görünüme kavuştu. Çengeldere Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneğinin özverili çalışmaları ile mevcut cami adeta  yeniden inşa edildi.

İnşaatı tamamlanan caminin açılış merasimine Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Suphi Uçak, Meclis Üyesi Nazım Keskin, AK Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Salih Kılıç, Muhtar Hüsnü Kolcu, Yusuf Kesici ve Recep Baltacı ve CHP Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı Hızır Yılmaz katıldı.

Yapılan yenileme ve genişletme   çalışmaları  ile  mevcut caminin  cemaat kapasitesi 400’den bin 500 cemaat kapasitesine kavuşturuldu. Caminin halı, çini, tezyinat, avize, şadırvan ve tuvaletler,dış kaplama, kubbeler ve çevre düzenlemeleri  ile birlikte tüm çalışmalar için 850 bin TL’lik bir harcama yapıldığı belirtildi.

Cami inşaatının çalışmalarının bitirilmesi sebebi ile  iftar programlı açılış  merasimi tertip edildi. Cami bahçesinde yapılan  programa mahalle sakinleri  başta olmak üzere, mahalle muhtarları, cami dernek başkanları ile davetliler büyük ilgi gösterdi.

Sunuculuğunu imam-hatip Soner Çelebi’nin yaptığı  program imam-hatip Enver Kaynak’ın Kur’an tilaveti ile başladı. Yuşa İlahi Grubunun seslendirdiği ilahiler ilgi ile dinlendi.

Şaban Öztürk: Hayırsever kardeşimizin katkısı oldu

Ardından  Çengeldere Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği  Başkanı Şaban Öztürk yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Başkan Öztürk yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Camimizin yeni hali ile hizmete girmesinden dolayı çok büyük mutluluk duyuyorum. Bu çalışmada bir çok kuruluşun ve hayırsever kardeşimizin katkısı oldu. Başta Beykoz Belediyesi olmak üzere  Çekmeköy, Ümraniye ve Şişli Belediyesi bize katkı sundu. Beykoz Müftülüğümüz her zaman yanımızda oldu.  Camimiz için 850 bin TL’lik harcama yaptık. 100 bin TL’lik bir borcumuz kaldı. O’nu da öderiz inşallah “,dedi.

Hüseyin Demirtaş: Cami bahçesine Kur’an Kursu yapalım

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş’da yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi: “Bu mübarek vakitte çok güzel bir eseri hizmete açıyoruz. Hakikaten, Cami Derneği bir yıldan beri özverili bir çalışma yaptı. Güzel bağlantılar kurdu. Camiye yapılan ilave ve caminin iç mimarisi, dekoru, çevre düzeni çok güzel oldu. Başta Şaban Öztürk ağabeyimiz olmak üzere tüm dernek yönetimine, Beykoz Belediyemize, hayırsever kardeşlerimize ve diğer kurum ve kuruluşlara çok teşekkür ediyorum. Yüce Rabbim hayırlarını kabul eylesin. Camimizin yan tarafındaki bahçeye inşallah güzel bir Kur’an Kursu yapalım diyorum. Camimiz, kalabalık bir cemaat  kitlesine sahiptir. Beykoz ilçemizde cami ve Kur’an Kursu inşaatları açısından çok güzel projeler devam ediyor. Beykoz her açıdan yayından fırlamış ok gibi ya da uçuşa hazır uçak gibi büyük projeleri ve potansiyelelleri içinde barındırıyor. Şu an ilçemizde 9 adet büyük cami projesi ile 2 adet Yatılı Kur’an Kursu inşaatı devam etmektedir. Bu projelerin bitmesi  ile birlikte hizmet kalitemiz daha da artacaktır”dedi.

İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş , Cami Derneği Başkanı  Şaban Öztürk’e   plaket takdim ederek yapılan çalışmalar için teşekkür etti.

Program, Beykoz Belediyesi tarafından cami bahçesinde verilen bin kişilik iftar ikramı ile devam etti.

İftar programının arkasından cami açılış merasimi yapıldı. İlçe Müftüsünün kısa konuşması ve duasından sonra  tekbirlerle cami açılışı yapıldı.

Akşam namazı cemaatle birlikte eda edildi ve cami cemaati ile musafaha yapıldı. Namaz sonrası cami bahçesinde çay sohbeti yapan vatandaşlar, camideki yapılan çalışmalardan dolayı mutluluklarını belirttiler.

Çengeldere Merkez Camii iftar ve dualarla açıldı
Bizi Takip Edin