Çevre Bakanı Kurum'dan Beykoz halkını rahatlatan sözler

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Beykoz'un imar planları, SİT sorunu ve kentsel dönüşüm ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 31 Mart mahalli idari seçimleri kapsamında Beykoz'a geldi….

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Beykoz’un imar planları, SİT sorunu ve kentsel dönüşüm ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 31 Mart mahalli idari seçimleri kapsamında Beykoz’a geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile Beykoz’un sorunlarını çözmeye geldiğini söyleyen Kurum, imar planları, SİT ve kentsel dönüşüm konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Bakan Kurum ilk olarak AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığındaki Seçim Koordinasyon Merkezini ziyaret etti. AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhamed Hanefi Dilmaç, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve AK Parti Beykoz Belediye Başkan Adayı Murat Aydın tarafından kapıda karşılanan Kurum ilçedeki sorunlara ilişkin bilgi aldı. Bakan Kurum Tokatköy’de ki miting alanına giderken araç konvoyunu sık sık durdurup Beykoz’un mahalle ve sokaklarında incelemelerde bulundu.

Hanefi Dilmaç: Yücel Çelikbilek başkanıma teşekkür ediyorum

Tokatköy Son Durak’ta gerçekleştirilen mitingin açılış konuşmasını AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç yaptı. Vatandaşların Regaip Kandili tebrik ederek başladığı konuşmasında, “İstanbul’un incisi Beykoz’da mülkiyet ile ilgili konularda çözüm için gece gündüz çalışan Yücel Çelikbilek başkanıma teşekkür ediyorum. 20 yıllık belediye başkanlığı tecrübesi ile Beykoz’a önemli katkıları olacağına inandığım başkan adayımız Murat Aydın’a şimdiden başarılar diliyorum.” diyerek Beykoz’a gelerek sorunlarla yakından ilgilenen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un önemli açıklamalar yapacağını söyledi.

Yücel Çelikbilek: Dün olduğu gibi bugünde sorunları AK Parti çözer

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Cumhur İttifakı ile ülkemizin geleceği için önemli bir adım atıldığını söyleyerek başladığı konuşmasında “AK Parti ile Beykoz’un 31 yıllık kangren haline gelmiş mülkiyet sorunu çözüldü. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesi çözülen bu sorun ile bölgemiz bir rahatlama yaşadı. Bölgemizin en zor sorununu çözen AK Parti diğer sorunları da rahatlıkla çözecektir. Bugün burada bulunan Bakanımız Murat Bey bunun en önemli göstergesidir. Beykoz’un sorunu diğer ilçelere benzemez. Biz büyüklerimizin her zaman yanında olacağız ki sorunlarımız da rahatlıkla çözülsün. Göstereceğimiz biraz sabır ile sorunlarımız büyük oranda çözülecektir.“ diyerek sözlerinin Beykozluların Regaip Kandilini tebrik ederek tamamladı.

Oğuzhan Karaman: Birlikteliğimiz devam edecektir

Tokatköy halkını selamlayarak sözlerine başlayan MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman “15 Temmuz darbe girişiminde göğsünü siper eden Gazi Beykoz’da Cumhur İttifakının zillet ittifakına karşı başarılı kılmak adına birlikteliğimiz devam edecektir. Bu birlikteliğimiz vatanın ve milletin bekası içindir. Haklı davanızda her zaman omuz omuza bizler de varız. “ ifadelerini kullandı.

Murat Aydın: Kafanızda soru işareti kalmayacak

Yoğun programları arasında Beykoz’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a Beykoz halkı adına hoş geldiniz dilekleri ile sözlerine başlayan Murat Aydın şunları söyledi; İlçe binamızda bakanımız ile bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdik. Bugüne kadar yapılan çalışmaları ve Beykoz’un sorunlarının çözümü ile ilgili neler yapılabileceği ile ilgili çalışma gerçekleştirdik. Beykoz’un farklı mahallerinizi gezerek yerinde incelemelerde bulunduk. Sayın Cumhurbaşkanımız öncülüğünde Bakanımızın da aracılığıyla Beykoz’un sorunlarının çözüme ulaşacağına olan inancım pekişti. Sizlerden alacağımız yetki ile 1 Nisan’dan itibaren yaşam daha güzel olsun, daha huzurlu olsun, oturduğumuz evlerimiz, işyerlerimiz ile ilgili kafamızda herhangi bir endişe taşımayalım diye çalıyoruz. Öncelikle büyük ölçüde mülkiyet sorunu bir düzene girdi. 20 bin bağımsız parselin 17 bin 200 tapusu verildi. Kalanların süreci devam ediyor. Bu bizim yarım asırdır hayalimizdi. Peki bundan sonra ne yapacağız. Binalarımız ne olacak? Beykoz’da kalacakmıyız? İşte bu soruların cevabını sayın bakanımız sizlere verecek. Ben inanıyorum ki kafanızda soru işareti kalmadan gelecek umudunuz artmış olacak. Eski bir Tokatköylü birisi olarak sizlerden istirhamım bize destek olun. Sizlerle kola kola girerek yoğun bir çalışma içerisinde sorunları yoluna koyacağız.   

Murat Kurum: Cumhurbaşkanımızın Beykoz için bize talimatları var

Yapılan konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sahneye davet edildi. Bakan Kurum Türkiye genelinde 5 yılda 1,5 milyon konutun dönüşümünü yapacaklarını belirterek Beykoz ile ilgili şu önemli açıklamaları yaptı; Cumhurbaşkanımızın Beykoz’un sorunlarını çözmeye dair bize talimatları var. Dediler ki ekibin ile birlikte gideceksin Beykozlu vatandaşlarımızın sorunlarını tespit edeceksin.

Yerinde dönüşümü esas alacağız

Ekibimizle birlikte bugün Beykozdaydık. Mahallelerimizi gezdik yerinde incelemelerde bulunduk. Güzel bir çalışma fırsatı bulduk. 2B alanlarında 36 bin vatandaşımıza tapuları dağıtılarak mülkiyet sorunu büyük oranda çözüldü. Hızlı bir şekilde kentsel dönüşüm uygulamaları yapmak suretiyle vatandaşlarımızın imar sorunlarını da çözeceğiz. İmar planlarının hızlı bir şekilde yapılmasının önünü açıyoruz. Yatay mimari anlayışı ile mahalle mimarisini bozmadan, bizim kültürümüze uygun bir imar planını yapmamız gerekiyor. Beykoz’un öngörünüm harici tamamı bize bağlı. Planların bizim bakanlığımız eliyle çıkması gerekiyor Bununla ilgili arkadaşlarımıza talimatı verdik. Beykoz Belediyemiz ile birlikte tüm Beykoz’u ilgilendiren imar plan çalışmasını hızlı bir şekilde yapacaklar. Bunu yaparken hakkaniyet çerçevesinde vatandaşımızın rızasını alarak yerinde dönüşümü esas alacağız Bunun dışında bir işi ne yapacağız ne de yapılmasına müsaade edeceğiz. Bunu net bir şekilde söylüyorum.

1,5 milyon konutun bir kısmını Beykoz’da yapacağız

İmar planlarını yaptık. Peki sonra? Vatandaşlarımız buraları isterse kat karşılığında müteahhitlere verecek. İstemezse biz TOKİ olarak, İller Bankası Genel Müdürlüğü olarak Beykozlu vatandaşlarımıza, Tokatköylü vatadanşarımıza yapılması gereken ne destek varsa vereceğiz. Hepsini Genel müdürlüklerimiz ile birlikte yapacağız. Halkımızın sonun kadar yanındayız. Elimizden gelen ne varsa yapacağız. Bugüne kadar bize hep inandınız. Bundan sonra da gerek belediye başkanlarımıza gerekse bizlere desteğinizi esirgemeyin. Bu kentsel dönüşümü birlikte yapmak zorundayız. Bu dönüşümün bir kısmını mevcut yerinde yapacağız. Bir kısmını da bu alanlarda bizlerin hazine mülkiyetinde olan yerler var. Bu alanlarda konut üreteceğiz. Vatandaşlarımıza diyeceğiz ki ister kendi yerinden al, ister bizim yaptığımız yerlerden al ama sakın yerinden yurdundan ayrılma. Sen Beykozlusun, Tokatköylüsün buradan ayrılma. Burada durmak yaşamak zorundasın. Bu çerçevede sizin anlayışınız ve desteğiniz ile bu dönüşümü yürüteceğiz. Türkiye genelinde 5 yıl içerisinde yapacağımız 1,5 milyon konutun işte bir kısmını da Beykoz’da yapacağız. Beykoz, Beykoz’da yaşayan vatandaşlarımıza kalacak. Hiç kimse hiç bir şekilde yerinden çıkmayacak. Kentsel dönüşüm ile ilgili ciddi bir seferberlik başlattık. Bu seferberliğin en önemli yerlerinden biri de Beykoz’dur. Bu manada Beykoz bizim için çok kıymetlidir.

SİT derecelendirmesi ile sorunu çözeceğiz

Beykoz’un bir de SİT alanı sorunu var. Beykoz’un ön görünüm harici tamamı SİT alanı. Bu bölgedeki mevcut yapılaşmaya bakınca SİT olması nedeniyle problemler yaşanıyor. Yapılarınız ile ilgili bir yenileme yapamıyorsunuz. Bakanlığımız bu sorunu iki yolla çözdü. Birincisi İmar Barışı. Beykoz’da birçok alanımız imar barışı kapsamına girdi. Alınan Yapı kayıt belgesi ile kat mülkiyetine geçebilmenin önüne açarak yapıyı kaçak olmaktan çıkardık. Sorunun bir kısmını böyle çözmeye çalıştık. Bir diğer konuda da Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü SİT derecelendirmesi ile ilgili çalışıyor. Mevcut yapılaşmayı dikkate alarak sizin mağduriyetinizi engelleyecek bir SİT derecelendirme çalışması yapılacak. Böylelikle sizler mevcut yapılarınızı koruyacak ve bu probleminizin de önünü açmış olacağız. Bu projeyi yaparken hem Boğaz Öngörünüm siluetini, hem doğayı, hem de vatandaşlarımızı mağdur etmeden yürütüyoruz. İmar barışına dahil edilmeyen alanlardaki çalışmalarımızı da sürdürüyoruz.

Tokayköy’de kentsel dönüşüm sözünü veriyorum

Tokayköy mahallemizde kentsel dönüşüm çalışması başlatacağımızın sözünü buradan sizlere vermek istiyorum. Buradan hep beraber görüyoruz. Bölgenin yetersiz alt yapısını ve binaları yenilememiz gerekiyor.  Bu alandaki sağlıksız binaların yerini daha yaşanabilir sağlam binalara bırakmak zorundayız. İnşallah projemiz başladığında Tokayköy’deki kardeşlerimiz daha güzel bir mahallede yaşayacak geleceğe daha umutlu bakacak. Böylelikle Biz de sizlerin hayır duasını almış olacağız. 

Bakan Kurum sözlerinin sonunda Beykoz halkından 31 Mart’ta Cumhur İttifakı adayı Murat Aydın için tam destek sözü aldı.  

Çevre Bakanı Kurum'dan Beykoz halkını rahatlatan sözler
Bizi Takip Edin