CHP Beykoz Belediyesini 100 milyon zarara uğrattı

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yerel basın mensuplarını kahvaltıda ağırladı.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yerel basın mensuplarını kahvaltıda ağırladı. İlçeye dair sıcak gündemin değerlendirildiği toplantıda Başkan Çelikbilek ilç

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yerel basın mensuplarını kahvaltıda ağırladı.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yerel basın mensuplarını kahvaltıda ağırladı. İlçeye dair sıcak gündemin değerlendirildiği toplantıda Başkan Çelikbilek ilçe sakinleri tarafından sıklıkla dile getirilen konulara açıklık getirdi, yerel basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Beykoz Belediyesi Toplantı Salonu’nda yapılan programa belediye başkan yardımcıları, başkan danışmanları ve ilçedeki yerel gazetelerin temsilcileri katıldı. Çelikbilek’in gazetecilerin sorduğu sorulara verdiği cevaplar başlıklar halinde şöyle;

Böylesi bir ayıbın olmaması gerekirdi

Beykoz yerel basını ile son dönemde üçüncü kez bir araya geliyoruz. 2017 yılının değerlendirilmesini yaptığımız son programda öğleden sonraki oturumun bir bölümünde Cumhurbaşkanımızın toplantısına katılmamız gerektiği için bulunamadık. Yokluğumuzda bazı tatsız hoş olmayan şeyler olmuş. Geri döndüğümüzde öğrendik. Beykoz’da yaptığımız 2017 yılı hizmetlerinin orada gölgelenmemesi, böylesi bir ayıbın olmaması gerekirdi.

Beykoz Arena er yada geç hayata geçecek

Beykoz Arena belediyenin değil bakanlığın yapacağı bir çalışmaydı. Bununla ilgili çalışmayı biz geçmişte yaptık. Bölgede bir çalışma da başlamıştı fakat daha sonra gündemden çıktı. Şimdi ki bakan beyle görüştük yeniden bir çalışma yapacağını söyledi.  Orman Bakanlığı’ndan yerin iznini almak içinde mücadele ettik. Görevimiz olmamasına rağmen Belediye olarak projesinin yapımını da biz üstlendik. Artık Arena kelimesi kalktı biliyorsunuz. Beykoz Şahinkaya Park Stadı er yada geç hayata geçecek. Beykoz Stadının kapasitesi neden az? Alan bu kadar olunca koltuk sayısı da ancak o kadar çıkıyor. 

Beykoz için yeni bir takım kurulacak

Hatırı sayılır bir takım insanlar bize gelerek Tuzla Spor Kulübünü alacaklarını söyledi. Bizde bu kişilere güvenerek halkımız ile paylaştık. İsmini Beykoz 1908 değil de içinde Beykoz geçen bir takım haline sokacaktık. Bizden stat desteği istediler bizde yapılan stadı verebileceğimizi başka desteklerde sağlayabileceğimizi kendilerine belirttik. Ama belediye olarak asla parasal konular konuşmadık. Kısaca Tuzla yada başka bir kulüp olur görüşmeler devam ediyor.

Herkesin istediği planı çıkarmak zor

İmar uygulamaları her zaman sorunludur. Hiç sorun olmamasını istiyorsanız Beykoz’un tamamını yıkar sıfırdan yaparsanız hiç sorun çıkmaz. Yüzde 80’nin kullandığı bir arazide plan yaparsanız ister istemez zorlanırsınız.  Herkesin istediği planı çıkarmak tabiki zor. Halkımızın menfaati için uğraşırken vatandaşımızda fedakarlık göstermeli. Dönüşüm gerekiyorsa bu konuda herkes fedarlık yapmak zorunda.  Şimdiye kadar neden yapılmadı da geç kaldınız deniliyor. Biz bir günümüzü dahi heba etmedik. Beykoz’un boğaz kanunu içinde kalması planları kurullardan çıkartmayı zorlaştırıyor. Halkımız 3-4 yerde atacağımız sosyal konut adımından sonra gayretlerimizi görecek.

Bölgemizin fiziki ve hukuki durumunu bilmek zorundayız

Biz olabildiğinde mevzuatın bize tanıdığı şartlar çerçevesinde çalışmalarımızı yaptık. Beykoz’un fiziki ve hukuki durumu kamuoyunda iyi bilinmeli. Diyelim ki vatandaşımızın 200 bürüt arsası varsa en az 60-75 m2 oturum alanı olacak demektir. Bunun üzerinde 0,30’lara varan kullanım alanı olacak. Bölgenin fiziki ve hukuki durumlarına göre 3 – 5 kat var. Geri görünüm 12,50 etkilenme ise 15,50’dir. Bunun dışında bir şey yapma hakkınız yok. Bizde yasadaki sınırları aşamadığımız için planları yaşatmak adına diyelim 200 metrelik yerde 60-75 m2 oturum alanı elde eden vatandaş irtifada 4-5 katlı yapı kuracak. Burada çıkmalar da bu alanın bonusu olacak. Aşağıda 70 metrede oturan yukarıdaki katlarda 105-110 metrelere geliyor. Çatı araları ve bodrum katları bu işin yine bonusu oluyor. Beykoz genelinde yukarıdan şehir oturumuna baktığınızda asfaltı yani yolu görebileceğiniz yüzey neredeyse tamamen kapalı. Ana yollar dışında kılcal damarlar gibi. Şehrin fiziki alanını düşünerek açtığımız 12 metre yollar koymak zorundayız. 500 metre altına imar yok diye bişey söz konusu değil. İmar kısıtlaması diye birşey yok. 500 metrekare şartı şudur. Parçala böl felsefesini ortadan kaldırmaktır. Parçalayacak olan 500 metrekarenin altına indiremez. Bugün 100 metre tapulu yerin var eni boyu kurtarıyorsa imar alacaksın. Yani 6 metre cephe 7 metre derinlik yani 42 metre oturumu sağlayan her kes imar alacak. Alamıyorsa yanındaki ile beraber hareket eder. 500 metrekare sadece asgari ifraz şartıdır. Düzenleme payı ise yüzde 40 alınması gereken bir paydır. Bunun da bir mevzuatı var. Yüzde 35-40’a kadar varan kesinti uygulaması zaruridir. Bu da 18 uygulaması ile yapılıyor. Türkiye’de olmayan birşey ilk defa Beykoz imar planlarında konu edildi. Bu imar planlarında 18 kararı asla işli değildir. Çünkü bunu koyarsak 18 uygulaması bitene kadar şehir duruyor. Belediye yapmadan komşular kendileri bir araya gelip terkleri yaparak yapılaşmaya gidebilmesinin önünü açtık.  Bu Türkiye’de imar hukukuna giren ilk plan kararıdır.

Planlara 18 uygulanabilir alan diye belirttik

Beykoz’da 18 uygulamasını rahat yaparız dedik ama gördük ki rahat yapamıyoruz. Vatandaşımız rıza göstermeden bunu yapamayız. Plan notlarını yaparken ilk defa 18 uygulanabilir alan diye belirttik uygulamayı belediye yaparı kaldırdık. Vatandaşımız kendisi anlaşacak. Anlaşılamazsa mahkemeye gidecek ve bu imara razı olacak. İtiraza konu parsellerde imar durdurulur. Mahkeme sonuçlanana kadar bekleyecekler.

Özür dilenmeden o arsaları satmayacağım

Karagöz sırtında İBB’nin yerlerini vatandaşa satarken ortalığı velveleye verdiler. Bende o yerleri satmadım. Şimdi İkinci bir ihale aç başkanım diyorlar. Bende halka diyorum ki gidin o gün sizi aldatanlara bize bu tuzağı niye kurdunuz, bizi niye kandırdınız diye sorun yada o siyasi kadro gelip sizden özür dileyecek ve bunu ben de basında okuyacağım. Bu olmadığı sürece satışı yapmayacağım. Ancak bunlar olursa tapularını vereceğim.

Yenimahalle’ye uzak demek olmaz

Beykoz’dan Kadıköy’e Beşiktaş’a nikah kıydırmaya gidiliyor. Nikâh kıydırma her gün olan bir şey değil ki. Gidilen yer Beykoz sınırlarında başka bir ilçede değil. Yenimahalle’de olan bir yer Beykoz’un bir mahallesi burası için uzak demek olmaz. Burada küçücük yerde terler içinde nİkah kıymak mı daha iyi geniş arazi içinde kıyak mı. Aynı anda üç nikâh kıyılabilecek. Gerekirse yine de araç koyarız. Faaliyete geçince duruma göre hareket ederiz.

Sosyal Donatı Alanları amacı dışında kullanılamaz

Sosyal donatı alanları vatandaşın ortak kullanımı içindir ve amacı dışında kullanılamaz. Halkımız bu konuda müsterih olsun. Göksu’nun üst kısmında Aqua Park ve Trafik Parkı projemiz vardı bu alandaki projemiz bir vatandaşın başvurusu üzerine iptal edildi. 40 bin m2’lik alan şu an köpeklerin gezdiği boş bir arazi. Belediye her istediği yere istediği şeyi yapma olanağına sahip değil.

Donatı alanlarından arsa çıkmayınca satın alıyoruz

Vatandaşımız imar planı hazır aynı şartlara haiz konut yapabilecek bir arazi getirsin hemen alacağım. Riva’da yada Soğuksu’da alınan arazinin kime ait olduğunu ben bilmem.  Hemen imar alınabilen bir yer buralar. Kişi başına düşen yaşam alanını 30 metrekare olarak baz alıp çözüm üretmek adına 70-90 m2’lik arsanın da şekline göre bağımsız bölümler elde etmeyi hedefliyoruz. Riva’da 100 civarında bağımsız bölüm, Soğuksu’da da 100-110 arası bağımsız bölüm üretmeyi hedefliyoruz. Böylelikle hem Vatandaşımız rahat bir şekilde satın alabilsin hem de çok fazla alan sarfiyatı yapmamış olunsun. Bizim buralarda kar elde etmek gibi bir derdimiz yok. Biz bu planları yaparken donatı alanlarından arsa üreteceğimizi sandım. Baktım ki 1 m2 arsam çıkmadı. Akbaba girişinde de bir yerimiz var 500 civarı konut çıkması bekleniyor. Tokatköy Şehr-i Sitare ve Kiptaş’ın Çubuklu’da yapacağı konut çalışmaları da mevcut. 3’ünü biz, 2’sini Kiptaş yapacak.

Dışardan kimseye konut satmayacağız

Bizim kar etme gibi bir derdimiz yok. Beykoz dışından kimseye konut satmayacağız. Fiyatlar konusunda bir şey söylemek için erken. İnşaat malzemeleri değişiyor. Sosyal konutların taksiminde genel bir hukuk vardır. Müracaat sırası, ödeme imkânları gibi şartlara bakılır. Noter huzurunda yapılır. Biz de bunlara riayet edeceğiz.

Muhalefet konuşur biz iş yaparız

2960 sayılı Boğaz Kanunu ile ilgili çalışma yapıyoruz. Muhalefet konuşur biz iş yaparız. Bitmeden sonuçlanmadan sokakta konuşmam. Vatandaşımıza biz hiç yalan söylemedik. Bu kanunlar başımızda var. Bunu başımıza da biz sarmadık. Bu yasa o dönem Beykoz’da Yücel Çelikbilek, Sarıyer’de Yusuf Tülün hizmet yapmasın diye çıkarıldı.  O dönem her tarafa köylere pankart astım sakın yerlerinizi satmayın diye çünkü bir takım hesaplar vardı.

El değiştirmesi beni üzüyor

Beykozlunun Beykoz’da kalmaması için hiçbir iş yapmadık. Tam tersi kalması için çok uğraştık. Ama Beykozlu parayı gördü Beykoz’a olan muhabbeti ortadan kalktı. Bir kişi çıksın şu şartları zorlaştırdın da ben o yüzden gidiyorum desin. Eğer Beykoz’un geleceğine damga vurabileceğime inansaydım hiçbir yerde araziyi vatandaşa satmazdım. Baştan buraları alırken proje alanı olarak aldım. Ama siyaset ve halkımız bu yerleri satmak zorunda bıraktırdı. El değiştirmesi beni üzüyor. Ben Beykozluyla birlikte bu bölgeyi dönüştürmek istiyordum.  Ben bölgemin gelişmesini istiyorum. Güzel ve sağlam binalarda oturmasını istiyorum. Şuan ki yapılan planlarda halkımız korunuyor üzerine de göç alabilecek imar planı yapılıyor. Beykoz’un en fazla yüzde 15’i küçük arazi üzerinde çok katlı binalarda oturuyor.  

Belediye olarak 100 milyon zarar ettik

Kavacık Opet’in yanındaki 811 ada 4 parseldeki mahkemelik AVM’nin tapusunu mahkeme kararıyla Milli Emlak’a devrediyoruz. Buraya o kadar emek edip canımız pahasına tehdit edilmememize rağmen işgalcilerin elinden kurtardık ve bir şekilde Beykoz’un hizmetine kazandırdık. Buraya yaptığımız AVM’yi CHP’li arkadaşlar şikâyet etti. CHP’nin açtığı dava sonucu Danıştay bu yeri Milli Emlak’a devretmemizi istedi. CHP tamam burada haklı çıktı ama CHP ne kazandı Beykoz halkı ne kaybetti. Belediye olarak burada 100 milyon zarar ettik.

30 Mart 2019’a kadar görevimizin başındayız

Bu makamlar dert makamıdır.  Ben bugüne kadar belediye başkanlığına hiçbir zaman aday olmadım. Partim bana bu görevi verdi. Biz de görev istenmez verilir. Bizim siyaset görgümüz ve tarzımız böyledir. 30 Mart 2019’a kadar inşaallah görevimizin başındayız.

Toplantıya katılan yerel basın mensuplarına 14 Şubat Sevgililer Günü’nü dolayısıyla gül ve Paşamandıra Meyve Bahçesi’nden toplanan kış sebzeleri hediye edildi.

CHP Beykoz Belediyesini 100 milyon zarara uğrattı
Bizi Takip Edin