CHP Beykoz, Karlıtepe'de 2B'yi konuştu

CHP Beykoz İlçe Örgütü, gerçekleştirmeyi hedeflediği altı aylık ziyaret programı kapsamında Karlıtepe Derneği’ni ziyaret etti.

Hızır Yılmaz başkanlığındaki CHP Beykoz İlçe Örgütü, gerçekleştirmeyi hedeflediği altı aylık ziyaret programları kapsa

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz İlçe Örgütü, gerçekleştirmeyi hedeflediği altı aylık ziyaret programı kapsamında Karlıtepe Derneği’ni ziyaret etti.

Hızır Yılmaz başkanlığındaki CHP Beykoz İlçe Örgütü, gerçekleştirmeyi hedeflediği altı aylık ziyaret programları kapsamında 10 Kasım Cumartesi günü Karlıtepe Derneği’ne giderek, burada hem vatandaşları dinledi, hem de kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Musa Aydın başkanlığındaki Karlıtepe Derneği yönetimi tarafından ağırlanan ve Yasemin Öztürk, Sinem Eray, Serkan Cengiz, Temel Karadeniz, Ümit Serdal, Yakup Çelik, Musa Aksu, Hayrullah Usta, Erdal Öztürk, Hüseyin Okumuş ve Ege Ercan’dan oluşan CHP heyetinin ziyaretinde Gümüşsuyu Muhtarı Ahmet Soylu da hazır bulundu.

Hızır Yılmaz: Buradaki vatandaşlarımız biraz şanssız

İlk sözü alarak, ziyaretlerinin amacını açıklayan CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, sivil toplum kuruluşlarının sorunların çözümündeki önemine değinerek, Karlıtepe’ye atfen, “ Sorunların çözülmesi gereken bir yerdeyiz. Karlıtepe, hepinizin bildiği gibi birileri için ‘ Kârlıtepe’. Bu da burada oturan vatandaşlarımızı biraz şanssız kılıyor çünkü birileri ‘ Buradan biz ne kadar kazanırız?’ şeklinde düşüncelerini ortaya koyuyor” dedi.

CHP’nin sunduğu 2B Yasa teklifi

Konuşmasının devamında 2B Yasası görüşüldüğü sırada, CHP’nin T.B.M.M.’ne sunmuş olduğu 2B Yasa Teklifi’ne değinen CHP İlçe Başkanı, partilerinin söz konusu teklifini üç başlık altında özetledi: “ Bu arazilerin orman köylüsüne bedava verilmesi; Anadolu’dan Beykoz’a çalışmaya gelen ancak konut açığından dolayı barınma endişesi ile gecekondular yapmış olanlara Belediye emlak bedeli üzerinden verilmesi; ticaret ve rant için otel, AVM yapanlara ise piyasa değeri üzerinden satılması.”

Yücel Çelikbilek’e gönderme

Beykoz için belirlenen fiyatların çok fazla olduğunu ifade eden Hızır Yılmaz,  “ Bunu nereden biliyoruz?” diyerek, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek tarafından yaptırılarak, Belediye internet sitesinde yayınlanan, Beykoz’un gelir yapısını gösterir araştırmaya atıfta bulundu.

“ Beykoz’da 2B arazileri üzerinde hak sahibi olanların yüzde 75’i, 0 ila bin 500 TL gelir düzeyindedir” açıklamasında bulunan CHP İlçe Başkanı, “ Sıfır TL geliri olan vatandaşlara, Beykoz’da ‘Yoksul’ diye yeşil kart verdiğiniz adama, oturduğu yer için ‘ Ben buranın değerini yüzde 70 olarak tespit ettim’ deniyor” diyerek, bunun ise “ Burada oturanlara burayı vermeye bizim niyetimiz yok. Artık parası olan gelip buraları alacak” anlamına geldiğini ifade etti.

Hızır Yılmaz, “ Benim okuduğum bu. Bunu başka şekilde okuyan varsa, isteyenle bunu televizyonda tartışırım” şeklindeki sözleriyle de Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e gönderme yaptı.

Fiyatların yüzde 20 azaltılacağı duyumunu aldık

“ Sıfır TL geliri olan adama siz ne bedel biçerseniz biçin, bu yeri alamaz” diyen Yılmaz, “ 2 bin TL’yi yatırmakta zorlanan vatandaş, gerçek fiyatlar açıklandığında ne yapacak?” diye sordu.

“ Aldığımız duyumlar fiyatların iyileştirileceği yönünde” açıklamasında bulunan Hızır Yılmaz,  “ Fiyatlarda yüzde 20’ye kadar indirim yapılacağı yönünde bir duyum aldığını” söyledi.

İndirim uygulamasına eleştiri

CHP İlçe Başkanı, söz konusu bu duyum ile ilgili olarak şu eleştiride bulundu:  “ Beykoz’da insanların öyle 3-5 dönüm yerleri yoktur. Yüzde 90’ının sahip olduğu yer, 100 metrekare’den 400 metrekare’ye kadardır. Bunu da düşünerek, 500 metrekareye kadar olan yerler, eğer başka bir evi yoksa ve kendisi kullanıyorsa, bedelsiz olarak verilmelidir.”

Bu, yeni 2B alanları yaratacaktır

Arazisini satın alamayan ve gidecek başka bir yeri de bulunmayan insanlara atıfta bulunarak, yetkilileri uyaran CHP İlçe Başkanı, “ Siz, yeni 2B alanları açmak için teşvik ediyorsunuz. Ne kadar baskı yaparsanız yapın, bu vatandaşlar gidecekler başka bir ormanın içinde çoluk çocuğunu barındıracak çareyi arayacaklar; bu kaçınılmaz” dedi.

Birilerinin ağzı sulanıyor

“ Beykoz’da kentsel dönüşüm adı altında birilerinde ağız sulanması var” yorumunda bulunan Yılmaz, “ Özellikle Karlıtepe, başkalarının ağzında Kârlıtepe olarak dilleniyor”  açıklamasında bulundu.

Bu, akla ziyan bir anlayış!

Beykoz İlçe Başkanı, ilçede 50 yıldır oturmakta olan insanların buraların en zorlu dönemlerini yaşadıklarını kaydederek, şu açıklamayı yaptı: “ Eğer buralarda bir rant oluştuysa, bu rant 50 yıldır buranın kahrını çekenin olmalı. ( Bu insanlara) işgalci gözüyle bakamazsın. Güçlü bir ülke olmakla övünüyoruz. Peki nasıl oluyor da, bu güçlü ülkede 50 yıl işgal olmuş, bu işgalci çıkarılamamış? Bu akla ziyan bir anlayıştır. 17 milyon insanı ilgilendiren böyle bir yasayı siz   ‘ Gelir’ olarak göremezsiniz; bütçenin herhangi bir açığını kapatmak olarak göremezsiniz. Vatandaşa hizmet gelmiş, elektrik gelmiş, okul gelmiş, camii gelmiş; ( o da burayı ) kendi mülkü kabul etmiş. Madem işgalciydim, bana niye elektrik verdin? Sen, kabul etmişsin benim işgalci olmadığımı. İşgalci olsam, vergi almayacaktın benden. Okul yapmayacaktın bana.”

Referandum yapılsın!

Türkiye’de vatandaşlara anayasa gibi teknik konuların da referanduma gidilmek suretiyle onaylatıldığı hatırlatmasında bulunan Hızır Yılmaz, “ O zaman, gelin şu bölgelerde de referandum yapalım! Vatandaşlar burada özel proje alanlarını, kentsel dönüşümü istiyorlar mı? Hani demokrasi?” dedi.

Kentsel dönüşüm bir felakettir

Konuşmasının devamında kentsel dönüşümün bir “Felaket” olduğunu belirten Yılmaz, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e; “ Kentsel dönüşüm alanlarında Belediye’nin proje yapacağını belirttiği yerlerde vatandaşın cebine tabu girecek mi?” diye sordu. Yılmaz, “ Eğer demokrasiye inanıyorsa, Belediye Başkanı beni muhatap almak zorunda” diye de ekledi.

Kentsel dönüşüm alanındaki vatandaşlara tapu yok!

Kentsel dönüşüm alanlarında “ Tapu olmadığını” iddia eden CHP Beykoz İlçe örgütü Başkanı Hızır Yılmaz, “ O tapular Belediye’nin üzerine geçtiği zaman Yasa gereği Belediye bunu ihaleye çıkarmak zorunda. Belediye istediği kadar ‘Ben sahiplerine vereceğim’ desin; ihaleye çıkarmak zorunda. İhaleye çıkardığı zaman da isteyen o ihaleye girer” dedi.

Musa Aydın: 2B sürecinde vatandaş karamsarlık içinde

CHP İlçe Başkanı Yılmaz’ın ardından söz alan Karlıtepe Derneği Başkanı Musa Aydın ise yaptığı selamlama konuşmasında, bir siyasi parti olan CHP İlçe yönetiminin, sivil toplum örgütlerine gerçekleştirmiş olduğu ziyaretler kapsamında, kendi derneklerine de misafir olduğunu kaydetti.

T.C. bayrağına sahip çıkan her siyasi partiye kapılarının açık olduğunu belirten Aydın, “ Beykoz’da sorunlar çok ama yıllardır bir çözüm bulunamamıştır. Önümüzde bir 2B süreci var. Vatandaş, karamsarlık içinde bu süreci bekliyor” dedi ve CHP ilçe Başkanı’ndan kendilerine çözüm önerilerini sunmasını istedi.

Ahmet Soylu: Dönüşüm alanında en az mağduriyeti nasıl sağlarız, buna bakmamız lâzım!

Ziyarette söz alan Gümüşsuyu Muhtarı Ahmet Soylu ise, 2B kapsamında Beykoz muhtarları olarak gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında açıklamalarda bulunarak, CHP ilçe Başkanı’nın dönüşüm alanlarında tapu verilemeyeceği şeklindeki açıklamalarına destek verdiğini belirtti. Soylu, şu açıklamayı yaptı: “ Dönüşüm alanı ilân edilen yerde Belediye tapu veremez. Kanun, ‘ Bu yerlerde imar planını Belediye yapar; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylar” diyor. Beykoz’da dönüşüm alanları ilân edildi bir defa. Bu konuda yapacak bir şeyimiz kalmadı. En az mağduriyeti nasıl sağlarız, buna bakmamız lâzım.”

Vatandaşlar konuştu

Yapılan konuşmaların ardından ise Karlıtepeli vatandaşlar CHP İlçe Başkanı’na sorunlarını aktararak, sorular yönelttiler.

Haber: Arzu Başlantı

CHP Beykoz, Karlıtepe'de 2B'yi konuştu
Bizi Takip Edin