CHP Beykoz, Türk dış politikasını masaya yatırdı

Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz İlçe Örgütü, “Sosyal Demokrasi Perspektifinde Güncel Siyasi Gelişmeler” başlıklı panel düzenledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz İlçe Örgütü, Türk dış politikasını masaya yatırdı. 4 Ekim’de, Kavacık&#82

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz İlçe Örgütü, “Sosyal Demokrasi Perspektifinde Güncel Siyasi Gelişmeler” başlıklı panel düzenledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz İlçe Örgütü, Türk dış politikasını masaya yatırdı. 4 Ekim’de, Kavacık’taki ilçe binasında gerçekleşen “Sosyal Demokrasi Perspektifinde Güncel Siyasi Gelişmeler” başlıklı panelde, gündemin sıcak konusu olan Suriye ve Ortadoğu bağlamında Türk dış politikası ele alındı.

Eğitimden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Ayşe Çalık’ın organizatörlüğünde, moderatörlüğünü İl Eğitim Sekreteri Füsun Dursun’un yaptığı ve uzman – siyasi analist Cihan Aydın’ın konuşmacı olarak katıldığı panele, partililerin yoğun katılım gösterdikleri görüldü.

Yapılan zamlar, dış politikanın hatasından kaynaklanıyor

Sözlerinin başında, “ İç politikanın büyük oranda uluslar arası konjonktürün uzantısına dönük bir faaliyet olduğunu” ifade eden siyasi analist Cihan Aydın; Türkiye’nin dış politika hamlelerindeki yanlışların iç politikaya yansımasına örnek olarak son günlerde yapılan zamları gösterdi. Aydın; “ Peş peşe yaşanan zam zincirinin Türkiye’nin dış politikasındaki stratejik hataların iç politikadaki bir yansıması olduğunu”  kaydetti. Panelist Cihan Aydın; “ Yapılan yanlışların; hem siyasi, hem de finansal bir maliyeti oluyor” dedi.

Hataların siyasi maliyeti: Âtıl bir ülke konumuna geldik

Siyasi analist Aydın; “ Türkiye’nin dış politikasındaki hataların siyasi maliyetini” ise şu sözler ile açıkladı: “ Uluslararası düzeyde bölgesel bir güç olma iddiası bulunan bir ülkeden, âtıl bir ülke durumuna geldik.”

Hani AB’yi, Nato’yu by-pass edecektik; ne oldu?

Aydın, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “ Daha önce tüm komşularımız ile ortak Bakanlar Kurulu olarak toplanıp yüksek düzeyli stratejik iş birliği toplantıları yapmak ve bu şekilde de AB, NATO ve Birleşmiş Milletler’i pas ederek, kendi çabamız ile bölgesel bir güç olduğumuzu iddia etmek hedefimiz vardı. Kafkaslar Ermenistan sorunu, Gürcistan- Rusya sorunu, Kıbrıs sorunu, İsrail- Suriye, Filistin-  İsrail sorunları, Irak’ın federe yapısından kaynaklanan sorunlar ve İran’ın Amerika Birleşik Devletleri ile olan sorunu konusunda tüm uluslararası kuruluşları by-pass ederek, Dış İşleri Bakanlığı’nın tasarrufunda birtakım siyasi stratejik hamleler yapacaktık. Ancak maalesef bunlar, ülkemizde bunan düşünce kuruluşları ile toplum liderleri ile siyasi parti liderlerimiz ile müzakere edilmediği için, bu parametrelerde ağır bir başarısızlık ile bu süreci tamamlaşmış olduk. ”

CHP’nin dış politikası= Sosyalist Enternasyonal

CHP olarak, dış politikaya bakış açılarını; “ Sosyalist Enternasyonal’e üye siyasi partilerin dünya görüşü doğrultusunda şekillenen bir anlayış” olarak tanımlayan Cihan Aydın, uluslar arası ilişkilere “ Özgürlük, eşitlik, dayanışma ve adalet anlayışı içerisinde baktıklarını” ifade etti. Aydın; “ Birinci koşulumuz, ulusların karşılıklı egemenlik haklarına saygı; ikinci koşulumuz ise egemen devletlerin siyasi bütünlüğüne ve toprak bütünlüğüne saygı” açıklamasını yaptı.

Türkiye, komşusuna terör ihraç eden eşkıya bir devlet haline geldi

Türkiye’nin, “ Bugün en yakın komşusuna terör ihraç eder bir duruma geldiğini” ifade eden siyasi analist Aydın, şöyle dedi: “ Bir eşkıya devlet mantığı ile tarihsel anlamda bizimle binlerce yıllık kültür, din, coğrafya ve kader birliğine sahip olan bir ülkeye karşı tertiplenen bir iç savaşı finanse etme, bunun siyasi lojistiğini ve siyasi mühendisliğini sağlama noktasına gelmiş durumdayız. ”

Türkiye, ikinci lig’in liderliği uğruna, birinci lig’den düştü

Aydın, uygulanmakta olan Türk dış politikasını şu sözler ile eleştirdi: “ Tarihsel anlamda yüzünü batıya dönen, batının sivilleşme, demokratikleşme ve ekonomik, sosyal ve siyasi reformlarını kendisine ilham kaynağı olarak alan ve AB perspektifi doğrultusunda temel dönüşümlerini gerçekleştiren bir ülke konumundan yani, birinci lig’de oynama konumundan, ikinci lig’in liderliği uğruna uluslar arası düzeyde siyasi prestijimizi bitirme noktasına geldik.”

AK Parti, homojen bir parti değil; bir koalisyondur

Sözlerinin devamında, “ AK Parti’nin homojen bir siyasi parti olduğunu düşünmeyiniz. AK Parti, kendi içerisinde cemaat artı birtakım siyasi hizip liderlerinden meydana gelen bir koalisyonu ifade ediyor” açıklamasında bulunan Cihan Aydın, “ Türkiye’nin, eksikliklerine rağmen, sivil, demokratik, laik ve anayasal üniter yapısı ile Müslüman kimliğine sahip olup da, kabul edilebilir düzeydeki demokratik ender ülkelerden biri” olduğunu ifade etti.

Bir zamanlar ilham kaynağı bir devlet idik!

Aydın; Türkiye’nin Ortadoğu’daki değişim, dönüşüm ve modernleşme süreçlerinde“ Cumhuriyet devrimi, anayasa hareketi, çok partili hayat, laiklik, modern ekonomi, siyasi katılım kültürü, seçme ve seçilme hakkı, kadın ve erkek eşitliği” açısından 1920’lerden bu yana bu bölgedeki ülkeler için bir ilham kaynağı olduğunu hatırlatarak, “ Ancak bu noktadaki öncülüğümüz AK Parti koalisyonu ile yitirilmiştir” dedi.  

Hükümet, Kemal Derviş’in ekonomi politikalarının terekesi üzerine oturuyor

Türkiye’nin Kopenhag’in siyasi kriterlerini ve ayrıca Kemal Derviş’in yürüttüğü ekonomi programı olan “ Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı”nı kendisine hedef edinmiş olan bir ülke olduğuna işaret eden Aydın; “ Bu hükümet şu an Kemal Derviş’in terekesi, onun kazanımları üzerine oturuyor” dedi.

AK Parti, Erbakan hareketi içinden çıkarak, halkı değiştiğine inandırdı

Panelist Cihan Aydın, konuşmasının devamında şunları söyledi: “ Milli Görüş geleneğinden, siyasi İslam geleneğinden gelen bir parti bir gecede değişiyor! Erbakan hareketinin içerisinden kendisini ‘Yenilikçi’ şeklinde ayrıştırarak, Avrupa’dan ‘ Muhafazakâr Demokrasi’ patentini ödünç alarak, Merkez Sağ’ın belli başlı siyasi hizip liderlerini koalisyona davet ederek,  Türkiye’nin  en problemli cemaatleri ille ittifak yapıyor. Aynı zamanda da Kasımpaşalılık patalojisiyle   birleşerek, iktidara geliyor  şunu başarıyor: Bir algı yönetimi mucizesi.”

AK Parti, siyasi bir mucizeyi başardı!

Yani, AK parti’nin bir gecede değişip AB perspektifini yol haritası olarak seçip Türkiye’deki yerleşik düzeni tasfiye etmesi bir siyasi mucizedir. AB sürecini, demokratikleşme sürecini, Kopenhag kriterlerini, 33 başlığı ve toplam 110 bin sayfalık mevzuatı tutup da Türkçe’ye çevirip onu hızla Parlamento’dan geçirerek, siyasi sürece uyarlamak ve değiştiğini iddia edip toplumu buna ikna etmek, ‘Siyasi bir mucize’ olarak ifade edilebilecek bir durumdur.”

Devlet içerisinde yeni bir devlet sistemi yaratıldı

Türkiye’ de AK Parti iktidarı ile birlikte, AB sürecine uyum çerçevesinde birçok kurumun tasfiye edildiğini ifade eden Aydın; “ Türkiye’de 85 yıllık bir devlet sistemi içerisinde yeni bir devlet yapılanması ortaya çıktı ve bu süreç de tamamlandı. Kendi kurumları, kendi yargısı, kendi ordusu, kendi istihbaratı ve kendi güvenlik örgütü ve kendi güvenlik bürokrasisine sahip yeni bir devlet sistemi yaratıldı” dedi. 

Hükümetin AB süreci olan ilişkisi bitti

Aydın, bunun tüm kanaat önderlerinin “ Biz sizi AB ailesi içerisine taşıyacağız ve AB Parlamentosu içinde en yüksek siyasi ağırlığa sahip olacağız” argümanı ile kandırılmaları suretiyle başarıldığının da altını çizdi. Cihan Aydın, sözlerinin devamında şu açıklamalarda bulundu: “ Peki, şu an AB süreci ne durumda? Bbitmiş durumda! Neden, çünkü AB süreci ile olan ilişki bitti!”

Dış İşleri Bakanı’nın maceracı kişiliği ile özdeşleşmiş bir dış politika

“ Çünkü yapmak istediğini artık gerçekleştirdi; onun yerine neo- Osmancılığı, pax- Ottoman’ı ikame etti. Bu ne demek? Eski Osmanlı coğrafyası içerisinde bulunan yaklaşık 54 etnik yapıyı; eski Osmanlı sistemini yeniden reorganize eden bir dış politika anlayışı ve Dış İşleri Bakanı’nın maceracı kişiliği ile özdeşleşmiş bir dış politika.”

En azılı teröristlere Antakya’da kamp açtık

Konuşmasının ilerleyen bölümlerinde Suriye’nin çeşitli etnik unsurlara sahip kozmopolit bir devlet olduğu bilgisini veren Aydın; “ Bizim şu anda yürüttüğümüz dış politika mezhep temellidir. Yani, komşumuzu içeriden parçalayabilecek ve uluslar arası nihilist terörizmin saldırısına lojistik sağlayan bir konuma getirdik” dedi.

Suriye’deki rejimin çok meşru bir rejim olmadığını ifade eden Cihan Aydın, Beşer Esad’ın bu gezegenin yetiştirdiği en büyük siyasi dehalardan biri olduğunu ancak verdiği reform sözlerini gerçekleştirmediğini kaydetti. Aydın; Esad’ın zihninin; rejimden beslenen askeri, istihbarat ve mafya yönetimleri tarafından ele geçirilmiş durumda olduğunu ve bir kukla durumuna geldiğini belirtti.

Ancak bu durumun Türkiye’nin Suriye ile ilgili tutumunu haklı çıkarmayacağını da sözlerine ekleyen panelist Cihan Aydın; “ Biz ne yaptık? Dünya’nın en azılı teröristlerine Antakya’da kamp açtık”  dedi.

Dış İşleri Bakanı hayalden gerçeğe yeni dönüyor

Hükümetin Libya konusunda ilkin mütereddit kaldığını, ‘NATO’ müdahalesini beklediğini, daha sonra son anda müdahale kararını aldığını ifade eden Aydın; aynı şeyin Mübarek konusunda da yaşandığını belirterek; “ Hükümet Esad konusunda da yanlış yaptı. Esad’ın çok kısa sürede tasfiye edileceğini düşündü ama Esad’ın arkasında Çin, Rusya, İran ve önemli bir halk desteği var. Suriye’deki insanların sofraları doludur; aç yok, eğitimsiz yok. Demokrasi sorunu tabii ki vardı. Ama bu, dünyanın en azılı teröristlerini o ülkeye gönderme hakkını bize vermiyor” dedi.

Cemaat ve hükümet koalisyonu Mavi Marmara Olayı ile çatırdadı

AK Parti hükümeti ile cemaat koalisyonundaki kırılma noktasının Mavi Marmara Olayı olduğuna işaret eden Cihan Aydın, şunları söyledi: “ Mavi Marmara konusunda Pensilvanya’dan şöyle bir mesaj geldi: ‘Mavi Marmara’yı yürütenler haksızdır’ dendi. Yani, Türkiye’nin dış politikasına tamamen ters bir argüman savunuldu.”

Yüzümüzü İslam dünyasına döndürmeliyiz ama…

“ Yüzümüz İslam dünyasına dönmeli ama bunu Türkiye’nin laik, demokratik özgün dış politika rejimleri doğrultusunda yürütmemiz gerekiyor. Bu rejimlerin arkaik dünyasına angaje olarak değil; kendi özgün kimliğimizi, kendi dış politika ilkelerimizi koruyarak onlar ile ilişki kurmalıyız.”

Maceranın maliyetini vatandaşa yüklediler

Türkiye’nin hem Ortadoğu, hem de Avrupa ülkelerine olan ihracatının düştüğünü ifade eden Aydın; “  Çünkü Türkiye, yatırım yapılabilir bir ülke kategorisinden çıktı” dedi. İhracat yapamayan, vergi koyamayan hükümetin zam yaptığını belirten siyasi analist, şu yorumda bulundu: “ Dış politikadaki siyasi maceranın maliyetini vatandaşa yüklediler. Şu an Dış İşleri Bakanı macerasından gerçeğe yeni dönüyor. Bu hükümetin yaptığı en ilginç şey de, geri adım atmaması. Çünkü algı yönetiminin en önemli kurallarından birisi, şudur: ‘ Yanlışın varsa, yanlışının yanında duracaksın!”

Türkiye’yi Suriye bataklığına çekmeye, gaz vermeye çalışıyorlar

Türkiye’nin etkinliğini yitirmiş, sıradan bir ülke haline geldiğini belirten Aydın; “ Uçağı düşmüş, faili meçhul; ülkesi içerisinde bomba patlamış, faili meçhul” açıklamasında bulunduktan sonra; dış basını çok yakından takip ettiğini de sözlerine ekledi. Cihan Aydın; “ Türkiye’ye çok gaz veriyorlar. ‘ Türkiye pazusunu gösterecek; Türkiye geçmiş coğrafyasına geri dönecek’ diyorlar! Türkiye’yi Suriye bataklığına sokmaya çalışıyorlar.  Türkiye, AB’ye değil; Ortadoğu’daki arkaik rejimlere müdahale etmeye aday bir ülke” yorumunu yaptı.

En azgın teröristler, şu anda topraklarımızda

Konuşmasının devamında; “ Birleşmiş Milletler’deki toplantıda Dış İşleri Bakanımızı büyükelçi düzeyinde bile karşılamadılar” diyen Aydın; bu toplantıda, Türkiye sınırları içerisinde bulunan ancak ne mülteci, ne de sığınmacı konumundaki insanlar ile ilgili olarak Türkiye’ye; “ Kusura bakmayın’!” denildiğini belirtti ve B.M tarafından Türkiye’ye sadece 4 milyon dolar yardım verildiğini ifade etti. Aydın, Türkiye’nin bu insanlar için harcadığı paranın ise 400 milyon dolar olduğu hatırlatmasında bulunarak; “ Bu insanlar Türkiye’nin sırtında şu an önemli bir yük ve aynı zamanda siyasi bir risk. Çünkü içlerindeki 22 ülkenin en azgın, hatırı sayılır teröristleri şu anda topraklarımızda” dedi.

Üyeler memnundu

Cihan Aydın’ın konuşmasının ardından ise, CHP Beykoz İlçe örgütü üyeleri, kendisine sorularını yönelterek, bilgi aldılar. Üyeler, konuşmalarının başlangıcında, örgüt içerisinde bu tür bir bilgilenme faaliyetinin organize edilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

İlçe binasının girişindeki afiş dikkat çekti

Bu arada, CHP Beykoz İlçe Örgütü’nün ilçe binası girişine Gençlik Kolları tarafından asılmış bulunan bir afiş dikkat çekti. Söz konusu afişte Mustafa Kemal Atatürk’ün şu ifadesine yer verildiği görüldü: “ Harp zaruri ve hayati olmalıdır. Millet hayatı tehlikeye maruz kalmayınca, harp bir cinayettir.

Haber: Arzu Başlantı

CHP Beykoz, Türk dış politikasını masaya yatırdı
Bizi Takip Edin