CHP İlçe Başkan adayları delegenin önüne çıktı!

CHP’nin 25 Mart 2012 tarihli İlçe Kongresi öncesinde adaylığını açıklayan beş İlçe Başkan adayının dördü, üye ve delegelerin karşısına çıktı!

CHP’nin 25 Mart 2012 tarihinde yapılacak olan İlçe Kongresi’nin öncesinde adaylığını…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP’nin 25 Mart 2012 tarihli İlçe Kongresi öncesinde adaylığını açıklayan beş İlçe Başkan adayının dördü, üye ve delegelerin karşısına çıktı!

CHP’nin 25 Mart 2012 tarihinde yapılacak olan İlçe Kongresi’nin öncesinde adaylığını açıklayan beş İlçe Başkan adayından Nagihan Akan, Hızır Yılmaz, Şevket Arıkan ve Kenan Özdemir,  delegelerin karşısına çıktı! Adaylardan Yener Kaya ise toplantıya katılmadı.

Beykoz Vakfı’nın salonunda gerçekleşen toplantıya katılımın oldukça yoğun olduğu görüldü. Moderatörlüğünü Vakıf Başkanı Şaban Tören’in yaptığı toplantı, dört saat sürdü.

Başkan adaylarının durum tespitlerinde bulundukları ve İlçe Başkanı seçildikleri takdirde hayata geçirecekleri uygulamaları anlatarak, delege ve üyeler tarafından yöneltilen soruları yanıtladıkları toplantıda zaman zaman katılımcılar arasında tansiyon yükselse de bu,  toplantının gidişatını etkilemedi. Adaylar, toplantının sonunda el ele tutuşarak objektiflere poz verdiler.

Şaban Tören: Adaylardan biri, katılmayı prensip olarak kabul etmedi

Toplantının açılış konuşmasını Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören yaptı. Tören, konuşmasının başında misafirlerini selamlayarak, CHP’deki demokratik değişimlerin kendilerini de yakından etkilediğini ifade ederek, “ adayların delegeler ile söyleşi yapması özlediğimiz bir şeydi” dedi. 

Kendisinin de bir Gümüşsuyu delegesi olduğunu hatırlatan Şaban Tören, toplantı çağrısı yaptığı dört İlçe Başkanı adayının davetini kabul ettiğini belirterek, “ bir aday ise prensip olarak katılmayı kabul etmedi” açıklamasında bulundu.

Konuşmasında, delegeler ile adayların tanışmasının gelişmiş toplumlarında normal karşılaşılan bir olgu olduğunu kaydeden Tören, “ böyle bir çağrı kamuoyunda farklı algılanıyor. Oysa bu, solculara yakın bir eylem biçimi. Bugünkü tabloyu oluşturduğunuz için hepinizi yürekten kutluyorum” dedi. 

Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören, bunun diğer siyasi partilere de örnek olmasını dileyerek, toplantıyı açtı.

İlçe Başkanı Nagihan Akan: Beş adayı olan tek ilçe biziz

Nagihan Akan, konuşmasına, “ 8 aydır ilçe başkanlığı yapmaktayım. Biz, 39 ilçe içinde sandık koyarak delegemizi seçtik, Beykoz’da demokrasinin adımlarını attık” sözleri ile başladı.  Bir gün önceki Birlik ve Dayanışma Gecesi’nde tüm başkan adaylarının bir arada olduğu hatırlatmasında da bulunan Akan, “dün akşam hepimiz başkan adaylarımız ile birlikte birlik mesajı verdik. İstanbul’da beş adayı olan tek ilçe biziz. Kim seçilirse seçilsin, CHP kazanacak” dedi.

İlçe Başkanı olarak seçildiği takdirde, “önseçimi”  her yerde uygulayacağını ifade eden Akan, bu konuda ne Genel Merkez’den, ne de İl’de gelecek hiçbir baskıyı da kabul etmeyeceğini söyledi. Akan, “ Beykoz halkı, sadece delegeler ile değil, hatta üyeleri ile kendi Belediye Meclis üyelerini, kendi İl Meclisi üyelerini, kendi Belediye Başkanı’nı kendi seçmelidir. Çünkü bizden olmayan hiçbir kimse Beykoz’un sorunlarını bilemez. Delegeler, kendi Belediye Başkanı’nı kendileri belirlemek zorundadır; bu konuda gerekirse diretmeliyiz” dedi.

Konuşmasında Beykoz’daki işsizlik sorununa değinen Nagihan Akan, şunları söyledi: “ Üç fabrikamız kapatıldı. İşsiz üniversite mezunu çocuklarımız var bizim. Beykoz’a bacasız sanayi getirmek için elimizden geleni yapmalıyız.

Kimse bizi TOKİ’nin 90 m2’lik evlerine sokamaz

2B sorununa da değinen İlçe Başkanı, “ Biz, 2B fiyatları Belediye emlak bedeli üzerinden belirlensin, dedik. Beykoz, Beykozlu’nundur. Beykoz’un topraklarını kimse elinden alamayacak. Kimse bizi TOKİ’nin 90 m2’lik evlerine sokamaz. Kimsenin bizi kirli oyunlar ile zorla TOKİ’ye, KİPTAŞ’a mecbur bırakmasını istemiyorum. İlçe Başkanı olur isem, bunun mücadelesini vereceğimin sözünü veriyorum. Ankara’ya gitmemiz gerekiyor ise Ankara’ya, açlık grevi gerekiyor ise açlık grevi” açıklamasını yaptı.

Bunu yapmazsak, karşımızdaki iktidarı gönderemeyeceğiz

Seçildiği takdirde “yedek” listede yer alan isimlerin de asil listede yer alanlar gibi çalışacağını, bu kişilerin de her toplantıya katılacaklarını belirten Akan, “ Benim her toplantıma asil ve yedek üyelerim katılacak. Üstümüzdeki ölü toprağını atmamız, silkelenmemiz, üye olarak partimize nasıl faydalı oluruz diye düşünmemiz gerektiğine inanıyorum. Sizlerin bizleri çalıştırmanız lazım. Kimsenin CHP’ye küsmek gibi bir lüksü yok; 2014’deki yerel ve 2015’teki genel seçimleri kazanmamız gerekiyor. Eğer biz bunu yapmazsak, karşımızdaki iktidarı gönderemeyeceğiz. Çocuklarımıza nasıl bir gelecek bırakacağız?” dedi.

İlçe Başkanı ilk turdaki konuşmasını, “ hep birlikte bu yola çıktık, yolun sonunu hep birlikte getirelim” sözü ile noktaladı.

Hızır Yılmaz: Barışmasını bilmeyen lütfen kavga yapmasın!

Nagihan Akan’dan sonra söz alan Hızır Yılmaz ise, delegelerden oylarını, verecekleri kararın Türkiye’nin geleceğine katkı sağlama veya olası hatalarda pay sahibi olma şeklinde bir düşünce içerisinde kullanmalarını istedi. Hızır Yılmaz, akraba, hemşeri, arkadaş gibi olgular dikkate alınmadan oy kullanılması talebinde bulundu.

Yapılacak olan kongrenin saygı çerçevesi içerisinde geçmesi temennisinde de bulunan Yılmaz, “bunu saygı ölçüsünde yapabiliyor isek, ne güzel” dedi ve ekledi: “ Barışmasını bilmeyen lütfen kavga etmesin!”

Çok merak eden Dereseki Muhtarı’na sorsun!

Seçilemediği takdirde, İlçe Başkanı kim olursa olsun kendisine katkı vermeye hazır olduğunu ifade eden Yılmaz, kendisine yapılan bir eleştiriyi ise şu şekilde yanıtladı: “ Bu adam Beykoz’da oturmuyor, diyorlar. Çok merak eden, Dereseki Muhtarı’na sorsun!”

Mahalle temsilciliği anlayışı değişecek

Hedefinin Beykoz’daki 400 delegenin her biri ile birebir konuşmak olduğunu da belirten Hızır Yılmaz, İlçe Başkanı seçildiği takdirde ilk işinin, İlçe’ye bir otobüs almak ve ilçe faaliyetlerini bu otobüs ile gerçekleştirmek olduğunu kaydetti. Hızır Yılmaz, Beykoz halkına bu şekilde “yalnız değilsiniz” mesajı vereceklerini belirtti. “Mahalle temsilciliği anlayışını değiştireceklerini” de ifade eden Yılmaz,  “ ilçeden atanan bir temsilci ile mahalle temsilcisi olmaz. Her mahallede, mahalle üyeleri beş üyeden oluşan bir ‘Mahalle Yürütme Kurulu’ oluşturacaklar. Seçilen bu beş temsilci de o mahallenin sokaklarını bölüşecek. Sokak sorumluları, 15 günde bir mahalle temsilcileri ile İlçe binasında toplanacaklar” dedi.

Yoksulumun evine AK Parti filesi girmeyecek

Hızır Yılmaz,  sözlerini şöyle sürdürdü: “ ben İlçe Başkanı olursam, benim yoksulumun evine AK Parti filesi girmeyecek. Benim öğrencim tarikat kapılarına burs için gitmeyecek.”

Hızır Yılmaz, oturumun ilk bölümündeki konuşmasını, kongrede çarşaf listeden yana olduğunu vurgulayarak sonlandırdı.

Şevket Arıkan: Artık enerjimizi içe dönük harcamayacağız!

Beykoz Belediyesi eski Başkanı Şevket Arıkan da, delegeler ve üyeler önünde yaptığı konuşmasına, “ CHP’yi artık hiçbir güç geriye götüremeyecek” sözleri ile başladı.

CHP Tüzük Kurultay’ında alınan kararlara atıfta bulunan Arıkan, “ 20 yıldır bu partide bu tüzük yok sayıldı. Kırılma noktası, Tüzük Kurultayı’dır. Beykoz’da artık hiçbir ilçe yönetimi, ‘benim mahallemde delege seçimi olacak mı, olmayacak mı?’ diye düşünmeyecek. Artık enerjimizi içe dönük harcamayı sonlandıracağız” dedi.

Seçildiği takdirde, teşkilatta her ay örgüt toplantıları yapılacağını belirten Arıkan, “ön seçim olmazsa, olmaz” ifadesini kullandı.

Takım tutar gibi taraf tutmayın!

Arıkan, delegelere ise şu sözler ile seslendi: “ Takım tutar gibi taraf tutmayalım, artık parti dilini kavga dili olmaktan çıkaralım. Çok önemli bir süreç yaşıyoruz. Bu bir demokrasi mücadelesi. İlçe Başkan adaylarına bu süreçte güç katıyorsunuz. Bu irade ortak akıl üretecek ve bu ortak akıl da önce Beykoz’da, sonra Genel Merkez’de CHP’yi iktidara taşıyacak. Bu kongrede seçilecek yönetime önemli görevler vereceksiniz: Parti içi demokrasiyi hayata geçirme, yerel seçim kampanyasını yürütme, Cumhurbaşkanlığı seçimi kampanyasını yürütme, milletvekilliği seçimi kampanyasını yürütme görevleri vereceksiniz. İlçe Başkanı, CHP’nin Beykoz’daki temsilcisidir, sözcüsüdür; o anlamda görev vereceksiniz.”

Arıkan, sözlerini tüm İlçe Başkanı adaylarına ve örgütüne başarılar dileyerek sonlandırdı.

Kenan Özdemir:

CHP İlçe Başkanlığı adayı Kenan Özdemir ise, konuşmasına şu sözler ile başladı: “ CHP, geçmiş dönemlerde ‘Kurultay Partisi’ olarak yaftalanmıştı. Fakat Tüzük Kurultayı ile şu gerçek ortaya çıktı: Kavgasız ve gürültüsüz coşkulu bir Kurultay yapılabileceğini bütün Türkiye’ye gösterdik. Beykoz delegelerine çok önemli görevler düşüyor. Bu görevlerin başında 2014’te yapılacak yerel yönetimler seçimine iki yıl kala bu süreci en iyi şekilde tamamlayacak bir yönetimi göreve getirmek bulunuyor. Bu amaçla, hemşeri, tanıdık veya bir başkasının etkisinde kalmaksızın karar verilmeli.”

İlçe seçimleri için beş Başkan adayının olmasının “ çok güzel bir demokratik yapı oluşturduğunu” ifade eden Özdemir, Kongre’de kendisinin de çarşaf listeyi onayladığını ifade etti. Ancak, beş adayın olduğu bir seçimde, seçime çarşaf liste ile girilmesi durumunda güzel bir yönetim oluşturulması noktasında kafalarda soru işaretlerine yol açacak bazı gelişmeler olabileceği yorumunda da bulundu. 

Beykoz’da en sert muhalefeti yapacağım

Kongreden sonra oluşacak olan Kadın Kolları ve Gençlik Kolları’nda özerklik olmaz ise, söz konusu bu kolların işlevsiz hale geleceğini ifade eden Kenan Özdemir,   Başkan olarak seçildiği takdirde üç ayda bir bütün üyeler ile bir araya gelineceğini söyledi. Konuşmasında, “küslükler ortadan kaldırılamadığı takdirde başarı şansının olmadığını” da kaydeden Özdemir, “ Kongre’den sonra küslükler ortadan kaldırılacak” dedi. Kenan Özdemir, salonda bulunan delegelere şu şekilde seslendi: “ Görev verdiğiniz takdirde, Beykoz’da en sert muhalefeti yapacağım. Beykoz’da halkın geneli ile ilgili olmayan işleri size faaliyet raporu olarak sunmayacağım.”

Adayların konuşmalarından sonra ise salonda bulunan CHP’li üye ve delegelerin sorularına geçildi.

Adaylar, bir soruya cevaben, seçildikleri takdirde gerçekleştirmek istedikleri “hayalleri” konusunda şunları söylediler:

Nagihan Akan: “Hedefim, Beykoz’da 2014 yerel seçimlerini almak ve 2015’te Kılıçdaroğlu’nu iktidara getirmek.”

Hızır Yılmaz: Amacım, 2014’te Belediye Başkanlığı’nı almak.

Kenan Özdemir: İlçe Başkanı seçilir seçilmez, “çalışarak” seçimin kazanılabileceğini kanıtlamak amacındayım.

Şevket Arıkan: Bu yerel seçimin kazanılmasını Şevket Arıkan kadar isteyecek az adam vardır. Onu geri alacağız, hayalim bu!

Şevket Arıkan’ın, “kim seçilirse seçilsin, başkan adayları o kişinin danışmanı olmalıdır” şeklindeki yorumu da, toplantının dikkat çeken açıklamalarından biri oldu.

Haber: Arzu Başlantı

CHP İlçe Başkan adayları delegenin önüne çıktı!
Bizi Takip Edin