CHP Kadın Kolları, Bülent Arınç'ı protesto etti

CHP Beykoz İlçe Kadın Kolları yönetimi, Bülent Arınç'ın CHP'li kadın Milletvekili Aylin Nazlıaka'ya yönelik eleştirisini protesto etti.

Esengül Yılmaz başkanlığındaki CHP Beykoz İlçe Örgütü Kadın Kolları Yönetimi, Başbakan Yardımcısı ve Devlet…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz İlçe Kadın Kolları yönetimi, Bülent Arınç’ın CHP’li kadın Milletvekili Aylin Nazlıaka’ya yönelik eleştirisini protesto etti.

Esengül Yılmaz başkanlığındaki CHP Beykoz İlçe Örgütü Kadın Kolları Yönetimi, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç’ın CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka’ya yönelik sözlerini protesto etti.

Esengül Yılmaz: Kadınlığımızla değil, kişiliğimizle Meclis’teyiz!

Esengül Yılmaz, Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu bir toplantıda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki bütçe görüşmeleri sırasında Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç ile CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka arasındaki sözlü atışmaya yönelik tepkileri olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

“ CHP Beykoz Kadın Kolları olarak Bülent Arınç ve Ak Parti zihniyetini protesto ediyoruz. Kadınlığımız ile değil, kişiliğimizle Meclis’teyiz. Kadını sadece evde oturan, kocasına yemek yapan, itaat eden ve çocuk doğuran bir nesne gibi gören zihniyet, Meclis çatısı altında kabul edilemez bir eyleme imza attı.

Her gün kadınların öldürüldüğü, tacizin, tecavüzün, ensestin arttığı, çocuk gelinlerin çoğaldığı Ak Parti iktidarında kadın milletvekillerimizin hak arama ve fikrini belirtme mücadelesi Meclis çatısı altında başka bir şiddet biçimine dönüşüyor.”

Buna hakkınız yok!

“ Arınç, Genel Kurul’da konuşan milletvekilimiz için ‘evli, çocuklu bir kadın böyle konuşamaz, utandım’ diyor. Buna hakkınız yok! Kadınlar ve kadın bedeni üzerinden siyaset yapmayı alışkanlık haline getiren zihniyet, bir utanç ve yüz kızartması yaşayacaksa cinayetlerden, tecavüzlerden, kadının insan haklarını yok sayan uygulamalardan ve ortaya çıkan tablodan dolayı bunu yaşamalı.”

Sözlerinizin bırakacağı etkinin farkında değilsiniz

“ Evet utanmalısınız, evet yüzünüz de kızarmalı. Utancınız; kadını yok saydığınız için, cinsiyetçi olduğunuz için, kadını toplumsal yaşamın dışına iten zihniyetinizden dolayı olmalı. Utandığınızı ifade ederken, söylediğiniz sözlerin bırakacağı etkinin bir utanç yarattığının farkında bile değilsiniz. Kullandığınız dil ve cinsiyetçi söyleminizle bu utancı arttırıyorsunuz.”

Meclis’i de şiddet alanlarına ekliyorsunuz

“ Kadınlar evde, sokakta, iş yerinde şiddetin her türlüsü ile karşı karşıya gelirken, bu alanlara Meclis’i de ekliyorsunuz. ‘ Yüce Meclis çatısı altında çözüm bulunması gereken sorunlara yanıt arayacağınıza, konuyu gene kadın bedenine getiriyorsunuz. Konuşulan konu bütçe ile ilgiliydi, değil mi? Söyleyecek sözünüz yoksa her zaman yaptığınız gibi kadın, beden, organ, cinsiyet gibi vurgular ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğine güç veriyorsunuz.”

Bu, çok büyük saygısızlıktır

“Bütçe görüşmelerinde konuşulması gereken bir bütçe var ama konuyu saptırmak için milletvekilimize yapılan, çok büyük bir saygısızlıktır. Biz Beykoz Kadın Kolları yönetimi olarak kadına yönelik şiddet konusunda elimizden en geliyorsa yapacağız. Bu konuda önümüzdeki günlerde bir panel düzenleyeceğiz.”

Ak Partili kadınlar neden sessiz kaldı?

“Benim şaşırdığım ise Ak Partili kadınların bu konuya neden sessiz kaldığı? Bu sessiz kalınacak bir şey değil. Soruyoruz, yüce Meclis’in cinsiyeti var mıdır? Size ne milletvekilimizin ‘evli çocuklu bir kadın’ olmasından? Tavrınızı ve bu tavra neden olan zihniyetinizi ülke kadınları adına şiddetle reddediyor ve kınıyoruz! CHP Beykoz Kadın Kolları olarak, bu davranışın milletvekilimiz Aylin Nazlıaka şahsında bütün kadın milletvekillerine yapıldığını düşünüyoruz. Ona yapılan, onun şahsında bize de yapılmıştır. Bu şiddeti kınıyoruz ve bu şiddeti uygulayan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç’ı protesto ediyoruz. Geleceğe dair umudumuz, birbirimize duyduğumuz güven ve başaracağımıza dair inanç ile milletvekilimizin yanındayız.”

Haber: Arzu Başlantı

CHP Kadın Kolları, Bülent Arınç'ı protesto etti
Bizi Takip Edin