CHP meclis üyeleri Beykoz’da yurt yapımına karşı çıktı

Beykoz Belediye Meclisi 2021 Ekim ayı olağan son toplantısında konuşan Belediye Başkanı Murat Aydın, ilçedeki üniversite öğrencilere için yurt yapılacak alanın imar plan teklifine ret veren CHP meclis üyelerine sitem ett

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi 2021 Ekim ayı olağan son toplantısında konuşan Belediye Başkanı Murat Aydın, ilçedeki üniversite öğrencilere için yurt yapılacak alanın imar plan teklifine ret veren CHP meclis üyelerine sitem etti. 

Beykoz Belediye Meclisi’nde eylül ayı son oturumunda, “Beykoz İlçesi, Merkez Mahallesi, 353 Ada,79 Parsel Nazım ve Uygulamalı İmar Planı Teklifi” maddesi görüşüldü. Türk- Alman Üniversitesi kampüsü içerisine öğrenci yurdunun da yapılacağı imar planına CHP meclis üyeleri ret verdi.

BAŞKAN MURAT AYDIN: “HAYRETLER İÇERİSİNDE KALDIM”

Belediye Başkanı Murat Aydın, mecliste görüşülen maddelerin bir kısmının oybirliğiyle bir kısmının oy çokluğuyla kabul edildiğini söyleyerek, “O maddeler neydi? Merkez Mahallesindeki bir araziyle ilgili. Muhatabı kim? Türk-Alman Üniversitesi. Bu maddelere bakmadınız mı, dosyalar size geldi, meclise geldi, komisyona gitti, orada ne yapılmak isteniliyor? Ona bakmaktınız mı? Hayretler içerisinde kaldım.” dedi.

“BEYKOZ KAZANACAK GENÇLERİMİZ KAZANACAK”

Başkan Murat Aydın, muhatabı Türk-Alman Üniversitesi olan, Merkez Mahallesi’ndeki boş bir arazinin öğrencilerin yararına üniversiteye tahsis edilme teklifini reddeden CHP’li meclis üyelerine karşı şöyle konuştu:

“Türk-Alman Üniversitesi gibi bir devlet üniversitesi Beykoz’a yapılmış. Sağ olsun hükümetimiz, devletimiz ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülük yapmış. Orada öğrenciler için yurt ve barınma yeri lazım, üniversiteye talep oldukça fazla, üniversite alanının biraz daha genişletilmesi lazım. Yakınında fiilen orman olmayan boş bir alan var. Burası üniversiteye tahsis edilmek isteniyor. Orada imar planı ile ilgili çalışma yapılacak. Kim kazanacak? Beykoz kazanacak, bizim gençleriz kazanacak.”

“NEYE MUHALEFET YAPTIĞIMIZI DA BİLMEMİZ GEREKİYOR”

Başkan Murat Aydın, muhalefet grubuna, “Bu okul ücretsiz bir okuldur. Alman mühendislik ve eğitim modelini Türkiye’de test ettiğimiz önemli bir okul. Türkiye’de gençlerin en çok tercih ettiği 4 üniversiteden bir tanesidir. Bu üniversitede okuyan gençler Almanya’ya gönderiliyor herhangi bir ücret ödemeden, Almanya’dan iyi bir devlet üniversitesinden de diploma alıyor. İki diplomalı oluyorlar, para mı ödüyorlar? Hayır.” diye konuştu.

“YURT YAPMAK İSTİYORUZ 2 SENEDİR GECİKİYOR”

Belediye Başkanı Murat Aydın konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz bu üniversite ile ilgili bir talebe hayır dedik, muhalefet grubu olarak. Burada yurt yapılacak kampüs genişletilecek. Öğrenci diyoruz, üniversite diyoruz, buna karşı çıkıyoruz, akıl tutulması, dosyaya bakmadınız mı? Hani yurt yapalım diyoruz. Yurt yapmak istiyoruz 2 senedir gecikiyor. Türk-Alman Üniversitesine gelecek öğrenciler yurtta kalacak, yurt yapamıyoruz. Türkiye’de bugün 719 bin kişi bu yurtlarda kalabiliyor. Belki bir bin daha ilave edilecekti Türk-Alman Üniversitesi vasıtasıyla, gecikti. Dolayısıyla bizde şuan 3 bin 441 öğrenci kapasiteli özel ve kamu yurdu var. Bu 4 binlere çıkacaktı. Onun için muhalefet yaparken neye muhalefet yaptığımızı da bilmemiz gerekiyor.”

“BİLİM VE YEREL YÖNETİM İŞ BİRLİĞİYLE BEYKOZ’DAKİ YAŞAM KALİTESİ ARTIRILIR”

Murat Aydın, son olarak, “Biz seçimden önce Beykoz’daki bütün üniversiteler ile iş birliği yapacağımız söylemiştik. Yapıyor muyuz? Evet yapıyoruz. Beykoz Üniversitesi ile yapmış olduğumuz iş birliği için teşekkür edildi, ama diğerler üniversiteler ile ilgili çalışmalar bekliyoruz denildi. Türk- Alman Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Medipol Üniversitesi ve Beykoz Üniversitesi ile çalışıyoruz ve çok anlamlı projelerle onlarla birlikteyiz. Bilim ile yerel yönetimin iş birliğiyle Beykoz’daki yaşam kalitesi artırılır. Bunu yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

CHP meclis üyeleri Beykoz’da yurt yapımına karşı çıktı
Bizi Takip Edin