CHP vatandaşın sırtına bir yük daha bindirdi!

Beykoz Belediyesi Meclisi’nde Asfalt katılım payı ödenmemesi için alınan karar CHP’nin Anayasa Mahkemesine başvurması üzerine iptal edildi.

Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak 6360 sayılı kanunun geçici 1. Maddesi 27 numaralı fıkrası için iptal…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi Meclisi’nde Asfalt katılım payı ödenmemesi için alınan karar CHP’nin Anayasa Mahkemesine başvurması üzerine iptal edildi.

Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak 6360 sayılı kanunun geçici 1. Maddesi 27 numaralı fıkrası için iptal kararı aldıran CHP, tüm Türkiye’deki belediyeleri geçmişe dönük vatandaşlardan Yol Harcamalarına Katılma Payını almak zorunda bıraktı.

Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak ‘6360 sayılı kanunda yer alan Geçici 1. Madde 27 numaralı fıkrası’ için Anayasa’ya aykırı olduğu sebebiyle iptal kararı aldıran Cumhuriyet Halk Partisi, vatandaşın sırtına bir yük daha bindirdi. 

CHP “katılım payları alınmayabilir” hükmünü iptal ettirdi

Bilindiği üzere 6360 sayılı On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun meclis tarafından kabul edilmişti. Ancak CHP kabul edilen kanunu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyarak 27 numaralı fıkrada yer alan “Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce yolların inşa, tamir ve genişletilmesi nedeniyle 2464 sayılı Kanunun 86ncı maddesi uyarınca tarh edilmemiş harcamalara katılma payları belediye meclisi kararıyla alınmayabilir.” hükmünü iptal ettirdi.

Belediyeler artık geriye dönük katılım payını almak zorunda!

CHP’nin başvurusunda yer alan ve yine iptali ve yürürlülüklerinin durdurulması istenen  26/5/1981 tarihli ve 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun 86’ncı maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi ise Anayasa Mahkemesince aşağıdaki şekilde değiştirildi, “Belediyelerce veya belediyelere bağlı müesseselerce aşağıdaki şekillerde inşa, tamir ve genişletilmeye tabi tutulan yolların iki tarafında bulunan veya başka bir yola çıkışı olmaması dolayısıyla bu yoldan yararlanan gayrimenkullerin sahiplerinden meclis kararı ile Yol Harcamalarına Katılma Payı alınabilir.”

Bu değişiklikle belediyelere geleceğe yönelik gerçekleştireceği çalışmalarda açık bir kapı bırakan Anayasa Mahkemesi, belediyelerce bundan sonra yapılacak yol çalışmalarında vatandaştan 2. vergi alınmamasına dair açık bir kapı bıraktı.

Beykoz Belediye Meclisi’nden oy birliği ile kabul edilmişti

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ve yerel belediyelerin kararına terk edilen ‘yolların inşa, tamir ve genişletilmesine yönelik katkı payının alınması’ konusu Beykoz Belediyesi Meclisi’nin Nisan oturumunda karara bağlanmıştı. Buna göre, Beykoz İlçesi’nde ikamet eden ve yollar ile kaldırımlardan yararlanan vatandaşlar, yol yapım çalışmaları için katkı payı ödemeyecek. Karar, Beykoz Belediye Meclisi’nde ‘oy birliğiyle‘ kabul edilmişti.

Nasıl hesaplanıyor?

Vatandaştan toplanan emlak vergisi, çöp vergisinin yanı sıra yola katkı payı vergisi de yolda. Belediyeler bu vergiyi asfalt ve malzeme maliyetine göre hesaplıyor. Maliyet, yola cepheli mülkü olan vatandaşın hisse oranına bölünüyor.

CHP vatandaşın sırtına bir yük daha bindirdi!
Bizi Takip Edin