CHP'den alternatif 29 Ekim çelenk töreni

CHP Beykoz İlçe örgütü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Atatürk Anıtı'na çelenk koydu.

CHP Beykoz İlçe Örgütü Belediye Meydanı’nda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi çelenk koyma merasiminin ardından alternatif tören…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz İlçe örgütü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

CHP Beykoz İlçe Örgütü Belediye Meydanı’nda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi çelenk koyma merasiminin ardından alternatif tören düzenledi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenine CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Füsun Sökmez, CHP Beykoz İlçe Başkanı Bahadır Yavuz ile belediye meclis üyeleri, belediye başkan aday adayları, Kadın ve Gençlik kolları ve partililer katıldı.

CHP Beykoz İlçe Örgütü’ne ait anons arabasının Belediye Meydanı’na girmesi sırasında partililer ile zabıta görevlileri arasında yaşanan kısa süreli gerginlik İlçe Başkanı Bahadır Yavuz’un araya izin girmesi ile sona erdirildi.

Atatürk Anıtı’na çelenk konularak başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Ardından CHP İlçe Başkanı Bahadır Yavuz tarafından konuşma gerçekleştirildi.

CHP Beykoz İlçe Başkanı Bahadır Yavuz tarafından okunan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konuşma metni şu şekildedir.

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine ve Halkına bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

Cumhuriyet’te egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

Halk kendi kendisini yönetme yetkisini temsilcileri aracılığıyla kullanır. Bu yönetimde yurttaşların seçme ve seçilme hakkı vardır. Devlet yönetimi, sınıfların, kişilerin ailelerin, bir zümrenin eline bırakılamaz. Milletin bütün bireyleri yönetime katılabilir ve söz sahibi olabilir. Çünkü cumhuriyet yönetiminde bütün vatandaşlar eşit haklara sahiptir.

Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir. Ulusumuz, Cumhuriyetle birlikte ulusal bir devletin, onurlu, özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş, devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur.

Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği çağdaş uygar ülke olma yolunda laik, demokratik Cumhuriyet rejimi ile katettiğimiz mesafe küçümsenecek gibi değildir. Cumhuriyet bize ulus olma, dünya milletlerinin onurlu bir üyesi olma bilincini kazandırmıştır.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyetinin 90 yıllık öyküsü bir başarı, bir uygarlaşma öyküsüdür. Cumhuriyetin başarıları ile haklı bir gurur duyuyoruz. Bugün Türkiye, islâm dünyasındaki tek laik ve demokratik Ülkedir.

Türkiye Cumhuriyeti laik ve demokratik anlayıştan asla taviz vermeden, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlemektedir. Buna hiçbir güç engel olamayacak ve Türkiye Cumhuriyeti devleti sonsuza kadar yaşayacaktır. Yeter ki bizler Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası olan bilimsel ve akılcı yoldan ayrılmayalım.

Hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir. Bu nedenle, bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup, kollamak iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır.

Cumhuriyet, demokrasiyi geliştiren en iyi sistemdir. Kişinin hak ve özgürlükler ancak bu sistem içinde güvencede olabilir. Türk Milleti Cumhuriyet’e bağlanıp, onu yüceltip geliştirebilirse demokrasinin nimetlerinden yararlanır ve çağdaş toplumlar içindeki yerini rahatlıkla alır. Bu nedenle Cumhuriyeti yüceltip sürdürmek hepimizin milli görevidir. 

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin 90. kuruluş yıldönümünü kutlar, Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, bize bırakmış olduğu iki mirastan biri,

 Cumhuriyet diğeri ise Cumhuriyet Halk Partisidir.

 Büyük bedellerle ve zorluklarla kurularak kalan mirasımıza her zaman her ortamda sahip çıkacağımızı, yücelteceğimizi CHP Beykoz İlçe Başkanı ve Örgütü adına söz veriyorum.

Cumhuriyet  ilelebed  Payidar  kalacaktır.

Bu akşam saat 20.00 da Anadoluhisarı Feridun Karakaya sahnesinde Çağdaş Musıki derneğince düzenlenen Cumhuriyetimizin 90. Yıl kutlaması ve Atatürkü anma konserine katılımınızı önemle rica ediyorum.

Yarın akşam saat 19.00 da Yalıköy Pazar alanında toplanıp Şehitlik Alanına fener alayı yürüyüşü yapılacaktır. Saat 21.00 da Bora Gencer konseriyle devam edecektir.

Tüm halkımızı bekliyoruz.

Katıldığınız için hepinize teşekkür eder, Sayrılarımızı sunarız.

Bahadır YAVUZ

CHP Beykoz İlçe Başkanı

CHP'den alternatif 29 Ekim çelenk töreni
Bizi Takip Edin