CHP’den “Belediyede Yolsuzluklar” açıklaması

CHP Beykoz İlçe örgütü, “Beykoz Belediyesi’nde Yolsuzluklar” teması altında bir basın açıklaması ve protesto eylemi gerçekleştirdi

CHP Beykoz İlçe Örgütü, Ferhat Hamza isimli Belediye çalışanının açığa alınması ile sonuçlanan, &#8220

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz İlçe örgütü, “Beykoz Belediyesi’nde Yolsuzluklar” teması altında bir basın açıklaması ve protesto eylemi gerçekleştirdi

CHP Beykoz İlçe Örgütü, Ferhat Hamza isimli Belediye çalışanının açığa alınması ile sonuçlanan, “kurum faturalarının zimmete geçirilmesi” iddiası ile ilgili olarak, Belediye Meydanı önünde, örgüt üyeleri ve CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı’nın da katılımıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklaması sırasında CHP’liler, çeşitli sloganlar ile Belediye’yi ve AK Parti yönetimini protesto ettiler.

Ulusal basın ve ajansların da yoğun ilgi gösterdikleri basın açıklamasında, çelik kuvvet ekipleri de hazır bulundu. Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen basın açıklamasında, Beykoz İlçe Emniyet Müdürü Erkan Demirci ile Üsküdar ve Beykoz ilçelerinden sorumlu İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hakan Boydak’ın kalabalık dağılana kadar Meydan’dan ayrılmadıkları gözlendi.

Hızır Yılmaz: Belediye başkanı nerede? Kastamonu’da festivalde

Basın açıklamasına, “ bugün burada maalesef Beykoz’umuzun göğsünü kabartacak bir haber açıklamak için toplanmış değiliz“ sözleriyle başlayan CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, “ Belediye Başkanı tarafından yanıtlanmasını istediğimiz soruları dilerdim ve isterdim ki, AK Partili Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in suratına sorayım. Bizler festivalleri o bölgenin yetiştirdiği ürün, değer, müzik, kültür sergilenme alanları olarak bilirdik.  Üç beş gündür, daha öncesi olmasına rağmen, Beykoz Belediyesi yolsuzluk ile çalkalanırken, sizlere soruyorum: Belediye Başkanımız nerede?  Anladığım kadarıyla Kastamonu’da festivalde.”

Belediye Başkanı festivalde horon tepiyor

“Eğer Belediye Başkanımızın sergileyeceği bir şey varsa, Beykoz Belediyesi’nin önünde sergileseydi. Umarım, buradaki yolsuzlukları orada sergilememiştir. Böyle bir günde basın açıklaması yapacağımız bilmesine rağmen, Beykoz’u terk etmesi tam bir sorumsuzluk örneğidir.

Ana muhalefet partisi, Beykoz Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarını basına ileteceğim demiş ama Belediye Başkanı festivallerde horon tepmekte.”

Birileri Beykoz halkının parasını cebine koymuştur

“Beykoz’umuzda görünmeyen ama şahidi olan bir sürü yolsuzluk var. Bunu Beykoz kamuoyu zaten bilmektedir ama son hafta yaşanan bir olay, yolsuzluğun artık ne kadar pervasızca yapıldığının çok tipik bir örneğidir.

Geçen hafta bir yurtsever memurumuzun bize ilettiği bir bilgi ile yola çıkarak, Beykoz Belediyesi’nin 2011’den beri periyodik zamanlarda İGDAŞ’a ödenmesi gereken borç için çekler kesilmiş, mutemete teslim edilmiş; mutemet parayı bankadan çekmiş ama borç ödenmemiştir. Birileri Beykoz halkının bu parasını cebine koymuştur. Bu olay bir kereye mahsus ise, ‘bir memur vicdansızlık yapıp Belediye’nin parasını cebine attı’ diye kabullenebiliriz.

Ancak bu olay 2011’den beri zaman zaman veya sürekli yapılıyor ise, bu tek kişinin işi olamaz. Bunun Beykoz Belediyesi içinde başka ortakları olduğu gibi, İGDAŞ’ta da bir ayağı olduğunu düşünmek zorundayız.”

Vicdanli AK Partili Meclis üyelerine seslendi

Diğer belediyelerdeki CHP Meclis üyeleri veya diğer muhalefet partisi Meclis üyeleri veya vicdanlı AK Partili Meclis üyeleri, kendi belediyelerinin kamu kuruluşlarına borçlarını araştırsın. Bu borçlara ödemeler yapılmış mı, yapıldıysa hangi çekler ile yapılmıştır? Bir istismar var mı, bir yolsuzluk vardır diye, mercek altına alsınlar.

İktidar sarhoşluğu içindeler

AK Parti ve onun her kademedeki yöneticileri iktidar sarhoşluğu içerisinde korkusuzca halkın parasını hiç etmektedir. Bunu yaparken ne yargıdan, ne başka bir yetkili makamdan korkmaktadırlar. Kendi partisinin üst makamlarından korkmamalarını anlarız.”

Savcılar, T.C.’nin savcısı olmaz iseler, onlardan hesabı sorulacaktır

“ Devletin savcılarını göreve çağırıyoruz. Devletin savcıları iktidarın savcısı değil, T.C.’nin savcısı olmak zorundadır. Eğer T.C.’nin savcıları olmaz iseler, olmayanlardan CHP iktidarında hesabını T.C. adına soracağız.”

Yücel Çelikbilek’e sorular sordu

Bu sözleri partililer tarafından bolca alkışlanan Hızır Yılmaz, konuşmasının devamında, bu olayın Beykoz’da ne ilk, ne de tek olduğunu ifade ederek, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e şu soruları yöneltti:

“ Beykoz Belediye Başkanlığı olarak İGDAŞ’a hangi tarihte abone olundu?

İGDAŞ, İSKİ, AYEDAŞ ve Türk Telekom’a abonelik yapılan tarihten itibaren birikmiş borcumuz var mıdır? İlgili kurumlara borcumuz var ise, hangi yılarla aittir ve toplam ne kadardır?

Ödenmeyen borçlardan dolayı faiz, gecikme zammı olarak Belediye Başkanlığımız ne kadar zarara uğratılmıştır?

İlgili borçlar ödenmek üzere Belediye Başkanlığı tarafından çek ciro edilmiş midir? Edildiyse, miktarı en kadardır?

İlgili borçlara ödenmek üzere Belediye mutemetlerinden herhangi birisi ciro edilen çeki zimmetine geçirmiş midir? Zimmete geçirme olayı yaşanmış ise, bu mutemet kimdir, zimmetine ne kadar para geçirmiştir? Başka suç ortakları var mdıır?

Belediye Başkanlığı’mızda bugüne kadar bu tür zimmete para geçirme vakaları yaşanmış mıdır? Yaşanmış ise hangi yıllarda yaşanmıştır ve gereken yasal işlemler yapılmış mıdır? Belediye Başkanlığı’mızın ilgili kurumlara şu anda borcu bulunmakta mıdır?

27.03.2012 tarihinde gözaltına alınan Av. Yüksel Baki, hangi suçtan göz altına alındı ve dört gün sonra serbest bırakıldı? Av. Yüksel Baki, Başkan Yardımcısı olarak imza yetkisini hâlen kullanmakta mıdır?

27.03.2012 tarihinde Belediye Başkanlığı Emlak ve İstimlak Müdürü Ali Rıza Tekin gözaltına alınmış ve çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmış olup hâlen ceza evinde yatmaktadır. Ali Rıza Tekin, neden tutuklanmıştır?  Ali Rıza Tekin hakkında suçlamalara neden olan işler, Belediye Başkanlığı adına yapılan işler midir? Ali Rıza Tekin, hâlâ Belediye’nin personeli midir? Yoksa emekliye sevk edilmiş midir?

Yapı Denetim Müdürlüğü’nde görev yapan İnşaat Mühendisi Nedim Sarıbaş, 2011 Kasım ayında neden tutuklanmıştır? Nedim Sarıbaş hakkında suçlamalara neden olan işlemler Belediye Başkanlığı adına yapılan işler midir? Nedim Sarıbaş, hâlâ Belediye’nin personeli midir? Yoksa emekliye sevk edilmiş midir? Kamuoyunda dolaşan iddialara göre, Nedim Sarıbaş, çete suçundan yargılanmaktadır. Hukuksal olarak bir kişiyle çete olmayacağına göre, Nedim Sarıbaş ile birlikte yargılanan başka Belediye mensubu var mıdır?

Belediye Başkanı olarak bugüne kadar Beykoz kamuoyuna bu konuda neden bu konuda Belediye Başkanı olarak bilgi vermediniz? Beykoz halkının bunları bilmeye hakkı yok mudur?

Belediye Başkanı olarak hakkınızda açılmış davalar var mıdır? Var ise, hangi mahkemelerde, hangi suçtan dolayı açılmıştır?

“Anayasamız gereği Beykoz halkı bize, Belediye’de kamu adına yapılan işler ile ilgili denetim görevini vermiştir. CHP İlçe Başkanı, Yönetim Kurulu üyeleri, İl Genel Meclisi üyeleri ve Belediye Meclisi üyeleri ile birlikte Beykoz halkına karşı olan sorumluluğumuz gereği, basın açıklamasını kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyoruz.”

Egemen Bağış’a da soru sordu

Konuşması, partililerin “Gün gelecek, devran dönecek; AK Parti halka hesap verecek” ve “ susma, sustukça sıra sana gelecek” şeklindeki sloganları ile kesilen CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, konuşmasına Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’a seslenerek devam etti:

Egemen Bağış, bayramın birinci günü Belediye Başkanı’nın daveti üzerine bu alanda bayramlaşmaya geldi. Bayramlar barışma, ayıpları örtme günü olmasına rağmen, AB Bakanı Egemen Bağış, kürsüde Tunceli’nin 3-4 kilometre ötesinde ‘PKK ile piknik yapan milletvekili’ sözünü kullanmıştır. Kürsüden aşağıya inince yanına gittim; ona şunu söyledim: ‘ PKK ile piknik yapan milletvekili şerefsizdir ama Oslo’da PKK ile pazarlık yapan da şerefsizdir.’ “

Türkiye’nin dış politikasını işbirlikçilerden öğrenecek değiliz!

“O gün, aldığı Amerikan kültürüyle bana ‘siz bu işten anlamazsınız’ demişti, yanıtını vermiştim. Şimdi sizlerin huzurunda bir daha veriyorum. Aldığı Amerikan kültüründe ‘koçum, sen bu işten anlamamışsın!’ diyen Bakan’a, biz ulusal bağımsızlık savaşı veren CHP’nin onurlu üyeleriyiz. Türkiye’nin dış politikasını, büyük Ortadoğu projesinin eş başkanlarından, işbirlikçilerinden öğrenecek değiliz. Biz, dış politikamızı Mustafa Kemal’den öğrenmişiz.”

O kampı neden bombalamadınız?

“Egemen Bağış’a şunu sormanızı istiyorum: Tunceli’nin 3-4 kilometre ötesinde PKK’nın piknik kampı var ise, o kampı sizin hükümetiniz mi PKK’ya tahsis etmiştir? Orada PKK’ya ait bir kamp var ise, neden milletvekili ile beraber bombalamadınız?”

Herkes haddini bilecek!

“Bundan sonra Beykoz Belediye Başkanı’nın veya devletin herhangi makamında olan bir yetkilisinin davetlerine icabet etmek, kendimize ve kurumlara olan saygımızın gereğidir. Ama CHP’nin bırakın ilçe başkanını, milletvekilini, üyesi bile davet ediliyorsa, herkes onun önünde saygıyla konuşacaktır. Haddini de bilecektir.”

CHP, konjonktür partisi değildir

“CHP konjonktür partisi değil, ulus kuran bir partidir. Nice partiler geldi, gitti; CHP kapatmalara, engellemelere rağmen 89 sene dimdik ayaktadır. Türkiye Cumhuriyeti var oldukça, dimdik de ayakta kalacaktır. Onu kapatmaya, kapatsalar da ona sevdalı Türk halkını yok etmeye güçleri yetmeyecektir.”

Haber: Arzu Başlantı

CHP’den “Belediyede Yolsuzluklar” açıklaması
Bizi Takip Edin