CHP'den 'emek ortak, ekmek ortak' iftarı

CHP Beykoz İlçe örgütü, Ankara ve İstanbul’dan da yoğun bir üst düzey katılım altında, Beykoz siyasi ve sivil temsilcileri ile iftar yemeğinde bir araya geldi

CHP Beykoz İlçe örgütü, Ankara’dan gelen…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz İlçe örgütü, Ankara ve İstanbul’dan da yoğun bir üst düzey katılım altında, Beykoz siyasi ve sivil temsilcileri ile iftar yemeğinde bir araya geldi

CHP Beykoz İlçe örgütü, Ankara’dan gelen milletvekilleri ve İstanbul il teşkilatından katılan davetliler ile adeta gövde gösterisi yaptı! İftar davetine Beykoz camiasının önde gelen siyasi ve sivil temsilcileri de iştirak etti. İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ın “ siyaset konuşmayacağız!” dediği iftarda, grup Başkan Vekili Akif Hamza Çebi’nin, “muhtarlık kurumu” üzerinden hükümet eleştirisi ise gözlerden kaçmadı!

Kimler katıldı?

CHP Beykoz İlçe örgütünün Hızır Yılmaz başkanlığında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koru Tesisleri’nde “ emek ortak, ekmek ortak” adı altında düzenlediği iftar yemeğine CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamza Çebi, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcısı Gülseren Onaç, Milletvekili İhsan Özkes, İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, İl Başkan Yardımcıları, Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, CHP İl Yönetim Kurulu üyesi Emine Gülizar Emecan, Parti Meclisi üyesi Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş,  CHP İl Genel Meclisi üyeleri, Beykoz Belediyesi eski başkanları Şevket Arıkan ve Alaaddin Köseler, Zeytinburnu Belediyesi eski Başkanı Dr. Adil Emecan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Mustafa Kul, Saadet Partisi Beykoz İlçe teşkilatı adına Yönetim Kurulu üyesi Muhammet Kalaycı, Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül ve bazı muhtarlar, Çubuklu Derneği Başkanı Erdem Çelik, Anadolu Hisarı İdman Yurdu Spor Kulübü Başkanı Adnan Güner, KAS- DER Başkanı Süleyman Çalık, Beykoz İl Dernekleri Dönem Başkanı ve Batumlular Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç, Erzurumlular Derneği Başkanı Ziya İnik, Beykozlu Giresunlular Derneği Başkanı Hasan Karakaya, Rizeliler Derneği Başkanı Sedat Kuvel, OFD Başkanı Saniye Efe, CHP İl Genel Meclisi üyeleri, Üsküdar, Ümraniye ve Sarıyer İlçe örgütü başkanları, Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmail Kabakçı, Beykoz Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyeleri, muhtarlar, STK başkan ve yöneticileri ile partililer ve davetliler katıldılar.

Hüseyin Demirtaş: Bana cenneti hatırlattı

İftar akşamında, yemek öncesi duasında bulunmadan önce kısa bir konuşma yapan Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, şunları söyledi: “ Çok güzel bir mekândayız. Bana bu mekân, cenneti hatırlattı. Canab-ı Allah, Kuran’da; ‘orada nefislerin arzu ettiği güzel şeyler vardır ve gözlere lezzet veren şeyler vardır’ diyor. Cennet’in tarifi yapılırken, bu ifadeye yer veriliyor. Gerçekten, harika bir Boğaz, harika bir koru, güzel insanlar, harika bir akşam vakti… Akşama kadar aç kalırsak, Cenab-ı Allah bize bu iftar mutluluğunu da veriyor. Ahireti de böyle düşünebiliriz. Eğer dünyamızı böyle oruç anlayışı ile geçirirsek, cennetimiz de aynen böyle olur inşallah. Böyle olmasını diliyorum” dedi.

Hızır Yılmaz: Bu gece siyaset konuşmayacağız!

Konuşmasını, okuduğu yemek duası ile sonlandıran Müftü Demirtaş’ın ardından ise CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı.

Misafirlerini, “ Anası Anadolu, atası Mustafa Kemal olan tüm hemşerilerim” sözleri ile selamlayan İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, katılımlarından dolayı misafirlerine teşekkür ederek, “ bu gece siyaset konuşmayacağız, konuşmamak lâzım. Zaten buradaki hâzirûn her şeyi söylüyor” açıklamasında bulundu.

Protokol masası yoktu

Misafirlerin önceden hazırlanmış bulunan listelere göre masalara yerleştirildikleri davette, özel bir protokol masası oluşturulmadığı, milletvekillerinin ve parti yöneticilerinin aynı masa etrafında toplanmayarak, farklı masalara yerleştirildikleri görüldü.

Hızır Yılmaz, konuşmasında bu durumu şu sözler ile açıkladı: “ Belki farkındasınız, bu yemekte protokol yok. Bu yemeğin adı, ‘emek ortak, ekmek ortak.’ Ekmeğinizi bizimle bölüştüğünüz için hepinize çok teşekkür ediyorum.

Yılmaz, kısa konuşmasının ardından CHP İstanbul il Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’yı konuşmasını yapmak üzere yanına davet etti.

Oğuz Kaan Salıcı: Umarım komşularımız aç yatmıyordur

CHP Beykoz İlçe Başkanı’nın ardından söz alan İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ise, sözlerine, “âdettendir, Ramazan’da Ramazan ile ilgili mesajlar verilir. Biz böyle güzel bir ortamda, Koru’da, böyle güzel bir yemeğin tadına varırken, umarım komşularımız da aç yatmıyordur. Yiyemeyenlerin de yanında olan bir siyasi anlayışın temsilcileri olarak, onların da haklarına sahip çıkıyor olmak, bizim en önemli görevlerimizden bir tanesi” şeklinde başladı.

Bazen zarf, mazrufun önüne geçer…

Salıcı, konuşmasını şu sözler ile sonlandırdı: “Bazen zarf, mazrufun önüne geçer; görüntü ile içerik birbirinden ayrışır. Umarım Ramazanlar, görüntü ile içeriğin iç içe girdiği, içeriğe uygun görüntülerin ortaya çıktığı bir Ramazanlar olur bundan sonra da. Önümüzdeki dönemde bizim temel olarak yapmaya çalıştığımız şeye uygun bir sosyal adaleti, paylaşmayı, dayanışmayı içinde barındıran bir din anlayışının da toplumda egemen olduğu günler yaşarız.”

Akif Hamza Çebi: Atatürk’ün kurduğu özgür Cumhuriyet’te Ramazan…

İstanbul il Başkanı Salıcı’nın ardından söz alan CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamza Çebi ise, “güzel bir Ramazan akşamında, güzel bir iftarı beraber gerçekleştirdik” dedi ve bu olanağı sağlayan CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’a teşekkür etti.

Akif Hamza Çebi, konuşmasının devamında, “ büyük Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyet’te, ay yıldızlı bayrağımızın altında, özgür bir şekilde ebediyete kadar daha nice Ramazanlar yaşamayı dilediğini” belirtti. 

Dinler, insanın içindeki adalet duygusunu sahiplenmişlerdir

Çebi, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “İbrahimî geleneğindeki bütün dinlerin öngördüğü ibadetler daha adil bir dünya kurmak içindir. İbadetler, ahlak ve adalet üzerine kurulu bir toplumu gerçekleştirmek içindir. İnsanın doğasında var olan adalet ve ahlak duygusunu dinler sahiplenir ve onu ruhun ölümsüzlüğü ve tanrı gibi iki temel kavrama bağlamak suretiyle, daha uyulması gereken kurallar hâline dönüştürürler. Dinimizde bu, ahiret ve Allah’tır.”

Ramazan, yakınlaşmanın ayıdır

Ramazan ayı, aynı zamanda yakınlaşmanın, paylaşmanın, dayanışmanın olduğu bir aydır; bu duygular öne çıkar. Oruçlu iken tabii ki, bütün dünyadaki yoksulları, yemek yiyemeyenleri, aç olanları hatırlamak, unutmamak gerekir. Yani, ‘varlıklı olanların varlığında, kazananların kazancında ihtiyaç sahibi olanların, yoksulların da hakkı vardır’ düşüncesinin bütün insanlar tarafından yüreklerde hissedildiği, yoğun bir şekilde yaşandığı bir aydır Ramazan.”

Muhtarlık kurumu üzerinden siyasete atıf!

Sözlerinin devamında, iftar davetine katılan Beykozlu muhtarlara atıfta bulunarak, kendileri ile her ortamda birlikte bulunmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Grup Başkan Vekili Akif Hamza Çebi, “muhtarlar varsa toplumlar vardır, muhtarlar varsa demokrasi vardır. Muhtarlar varsa, yönetim vardır, hükümetler vardır. T.C.’nin muhtarlık gibi bir kuruma sahip olması nedeniyle ülke olarak şanslı olduğumuzu ifade etmeliyim. Kökeni Osmanlı İmparatorluğu’na kadar giden, dünyada özgün bir örnek olan muhtarlık kurumunun Türkiye demokrasisinde bundan sonra çok daha görevleri, işlevleri olacaktır. Muhtarlık kurumunu kaldırmak değil, onu güçlendirmek gerekir. İnşallah Türkiye bu günleri de görecektir” dedi.

Çebi’nin konuşmasının ardından ise davetliler, birbirleriyle uzun uzun sohbet ederek, hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Haber: Arzu Başlantı

CHP'den 'emek ortak, ekmek ortak' iftarı
Bizi Takip Edin