CHP'den 'Riva için sessiz kalma' eylemi!

CHP İstanbul İl ve Beykoz İlçe Örgütü, Riva deresindeki kirliliğe dikkat çekmek için Beykoz Göllü Köyü'nde eylem yaptı.

CHP İstanbul İl ve CHP Beykoz İlçe Örgütü, Riva deresindeki kirliliğe ve bunun…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP İstanbul İl ve Beykoz İlçe Örgütü, Riva deresindeki kirliliğe dikkat çekmek için Beykoz Göllü Köyü’nde eylem yaptı.

CHP İstanbul İl ve CHP Beykoz İlçe Örgütü, Riva deresindeki kirliliğe ve bunun beraberinde yaşanan balık ölümlerine dikkat çekmek için Beykoz Göllü Köyü’nde eylem yaptı.

‘Riva can çekişiyor’, ‘Riva için sessiz kalma’, ‘Temiz su kaynakları istiyoruz’, ‘İSKİ nerede’ gibi bir çok pankartla eyleme katılan CHP Örgütü, çaldıkları düdükle de bunu destekledi.

CHP İl Başkan Yardımcısı Şeyma Dumrul  ve il yöneticileri başta olmak üzere; CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, Kadın Kolları Başkanı Ayşe Yıldırım, Gençlik Kolları Başkanı Yakup Çelik, CHP Beykoz Milletvekili Aday Adayı Hızır Yılmaz, belediye meclis üyeleri ve bir çok parti üyesi eyleme katıldı.

Şevket Arıkan: Buradaki canlı kıyımına kim neden oluyorsa kınıyoruz…

Açıklama yapıldığı esnada ilk sözü alan CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan; “Riva Deresi çevresinde oluşan ve vahşi kapitalizmin doyumsuz sermayedarlarının kimyasal atıklarına yatak haline geldi. Riva deresi karardı. Artık canlı barınamaz hale geldi. İSKİ’nin arıtma tesislerini de üstünde bulunduran bu dereye, maalesef İSKİ’de arıtma yapmadan atıklarını saldığı su ürünleri yüksek okulunun yaptığı analizlerde ortaya çıkıyor. Burada canlı yaşamının devam etmesini istiyoruz. Buradaki canlı kıyımına kim neden oluyorsa kınıyoruz…” diyerek sözü İl Başkan Yardımcısı Şeyma Dumrul’a bıraktı.

Şeyma Dumrul: Tüm İstanbul zehirlenme tehlikesi ile karşı karşıyadır!

Şeyma Dumrul’un okuduğu basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Son günlerde Riva deresi, kirliliği ve balık ölümleri ile gündemde. Ne yazık ki, Riva deresindeki kirlilik, 2005’ten bu yana yani 10 yıldır devam etmektedir. İlk olarak Nisan 2005 yılında İSKİ Paşaköy Arıtma Tesisinin, arıtmasız bir şekilde suyu Riva deresine boşaltması nedeniyle büyük kirlilik yaşanmış ve bugün olduğu gibi balık ölümleri meydana gelmiştir. O dönem çevre derneklerinin tepkisi üzerine İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur’un basına bu gelişmeler üzerine yaptığı açıklama ile İSKİ Paşaköy Arıtma Tesisinin, arıtmasız bir şekilde Riva’ya atık suları deşarj edildiği doğrulanmıştır. 2009 yılında CHP’li İl Genel Meclisi Üyelerinin önergesi üzerine İl Genel Meclise, Çevre ve Sağlık Komisyonunun araştırmaları sonucu Riva deresindeki kirliliğinin nedenleri ortaya konulmuştur. Bu nedenlerin arasında İSKİ Paşaköy Arıtma Tesisinin, çevredeki fabrikaların atıklarının dereye vermesi yer almaktadır. Ancak, bu raporun gereği İBB ve Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yerine getirilmemiştir. Ayrıca yine 2011 yılında CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamza Çebi, TBMM’ye Riva deresindeki kirliliğin araştırılması üzerine önerge vermiştir. Buna rağmen Genel Kurul gündemine almamıştır. Şu sıralarda Riva deresinde canlı ölümleri yeniden başlamış durumdadır. Şubat 2015’te İBB Meclis Başkanlığına CHP grubu olarak yine Riva deresinin kirliliği ile ilgili soru önergesi vermiş bulunmaktayız”.

Baharın yaklaştığına değinen Dumrul, Riva deresinin çevresinde bulunan hayvanların bu dereden su içeceğini ve sonucunda da bu kirlilikten dolayı büyükbaş hayvan ölümlerininde yaşanacağına dikkat çekerek; “Tarlalar, bu Riva deresinden gelen su ile sulanmaktadır. Burada yetişen ürünlerde İstanbul halkına satılacaktır. Kısacası, tüm İstanbul zehirlenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. İSKİ, bir an önce gereken önlemleri almalı, arıtma tesisini tam kapasite ile çalıştırmalı ve bu derenin çevresinde yer alan atıklarını dereye bırakan fabrikalara gereken yaptırımları uygulamalıdır. Riva halkı yalnız değildir! Geçmişte olduğu gibi şimdi de CHP bu olayın peşindedir ve İstanbullluların yanındadır” şeklinde konuştu.

CHP'den 'Riva için sessiz kalma' eylemi!
Bizi Takip Edin